Wiedeń: poświęcenie odnowionego krzyża upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II



Krzyż w wiedeńskim parku nad Dunajem, gdzie 12 września 1983 r. Jan Paweł II odprawił pierwszą Mszę św. na ziemi austriackiej, po niemal dwuletnich pracach konserwatorskich zostanie uroczyście poświęcony 16 czerwca. Odnowiony krzyż poświęci arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, a okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz stolicy Austrii, Michael Häupl.
Widoczny z daleka papieski krzyż znowu będzie „lśniącym znakiem nadziei dla nas, dla naszego miasta i poza jego granicami” - stwierdził wikariusz biskupi ks. Dariusz Schutzki, zapraszając mieszkańców Wiednia na tę uroczystość.

Ks. Schutzki wyraził nadzieję na liczny udział w uroczystości wiernych z wiedeńskich parafii i wspólnot chrześcijańskich, a także członków innych wyznań. Oprawę muzyczną przygotował m.in. młodzieżowy chór wspólnoty polskiej w Wiedniu.

40-metrowy, ważący 56 ton krzyż został zbudowany na uroczystą Mszę św., której w ramach Katholikentagu, zjazdu austriackich katolików we wrześniu 1983 roku przewodniczył Jan Paweł II. Była to pierwsza wizyta papieża Polaka w Wiedniu. Początkowo nie planowano, że krzyż miałby pozostać na stałe. Z biegiem lat jednak „papieski krzyż“ stał się miejscem modlitewnych spotkań różnych grup wiernych, którzy w tym miejscu modlili się i sprawowali nabożeństwa.

Kiedy przed dwoma laty wybuchła dyskusja na temat złego stanu technicznego krzyża i być może konieczności jego rozebrania, ówczesny rzecznik archidiecezji wiedeńskiej, prof. Erich Leitenberger, kategorycznie stwierdził, że krzyż pozostanie trwałym „znakiem pamięci“.

Według ekspertów, konstrukcja krzyża była w bardzo złym stanie. Obiekt, wzniesiony „tymczasowo“ w 1983 r., był pokryty rdzą. Obliczono, że koszty renowacji wyniosłyby ok. 400 tys. euro, co za bardzo obciążyłoby fundusze kościelne. Dlatego też pojawiły się sugestie, aby dawną konstrukcję rozebrać i być może zastąpić jakąś nowoczesną instalacją.

Tymczasem jednak całą sprawę wzięli w swoje ręce kard. Christoph Schönborn i burmistrz stolicy Austrii Michael Häuptl, a także prywatni sponsorzy. „Krzyż zostanie odnowiony i pozostanie na swoim miejscu“ - uspokajał Leitenberger, dodając, że do pozytywnego rozwiązania problemu przyczyniły się „osobiste emocje wielu ludzi“. Tak się też stało: kosztami renowacji podzielili się archidiecezja wiedeńska i ratusz. Po remoncie koszty utrzymania papieskiego krzyża weźmie na siebie miasto Wiedeń, ponieważ krzyż stoi na placu publicznym.

Pierwszą wizytę Jana Pawła II w Austrii upamiętnia też krzyż papieski na Placu Bohaterów w wiedeńskim Hofburgu. Ojciec Święty sprawował tam we wrześniu 1983 r., a wiec sześć lat przed upadkiem komunizmu, „Nieszpory Europejskie“. W rozmowie z KAI rzecznik stołecznej archidiecezji przypomniał, że nabożeństwo to było „znakiem proroczym“ zarówno ze względu na papieskie słowa, jakie tam wówczas padły, jak i na obecność kardynałów z Krakowa, Berlina Wschodniego, Zagrzebia i Paryża.

Przy obu „krzyżach papieskich“ – nad Dunajem i w Hofburgu – co pewien czas odbywają się nabożeństwa, często można tam spotkać modlące się grupy i osoby indywidualne. Krzyż z Hofburga odegrał ważną rolę w czasie trzeciej wizyty Jana Pawła II w Wiedniu w czerwcu 1998 r. W maju 2004 r. na krótko przeniesiono go do maryjnego sanktuarium w Mariazell na czas „pielgrzymki narodów“, która zakończyła Środkowoeuropejski Dzień Katolików.
ts (KAI/KAP) / Wiedeń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz