Oborniki Wlkp.: bł. Jan Paweł II patronem miasta i gminy


Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdził wybór bł. Jana Pawła II na patrona miasta i gminy Oborniki Wlkp. To dopiero trzecie miasto w Polsce, które otrzymało papieski patronat. Mówiący o tym watykański dokument odczytał uroczyście abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej 26 czerwca wieczorem na rynku miejskim.
„Błogosławiony Jan Paweł II, papież, jest patronem wobec Boga dla miasta i gminy Oborniki” – ogłosił orzeczenie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej na rynku Obornik w intencji miasta, gminy i jej mieszkańców.

„Jestem przekonany, że to wydarzenie pozytywnie wpłynie na losy tego miasta i gminy, albowiem nadanie Obornikom patronatu błogosławionego jest znakiem tego, że wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem” – stwierdził metropolita poznański dodając, że obierając takiego patrona miasto stwarza dla swoich obywateli „silny duchowy punkt odniesienia”.

Jednocześnie arcybiskup zaznaczył, wręczając władzom miasta i gminy dekret watykański, że od dziś wchodzą one „w poczet miast polskich, które posiadają swoich patronów”.

„Jest to niebagatelne wydarzenie, ponieważ dopiero trzecie miasto w Polsce otrzymuje patronat papieski. Po Świdnicy i Wadowicach przychodzi kolej na Oborniki” – podkreślił abp Gądecki.

W czasie uroczystości metropolita prosił także Boga o to, „aby mieszkańcy miasta i gminy Oborniki z ufnością otwierali swoje serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa i aby wstawiennictwo błogosławionego papieża wyjednało im wieczne zbawienie”.

Inicjatywę mieszkańców oraz władz miasta i gminy, aby ich szczególnym patronem został bł. Jan Paweł II poparł metropolita poznański. W piśmie z dnia 6 grudnia 2011 r. zwrócił się on do Watykanu z prośbą o uznanie tego wyboru „w świetle obowiązujących Norm odnośnie patronów”. Prośba ta została przyjęta przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „władzą przyznaną jej przez Papieża Benedykta XVI, po rozważeniu wszystkich okoliczności”, jak czytamy w dekrecie Kongregacji.

Podczas uroczystości do kościoła farnego pw. NMP Wniebowziętej w Obornikach wprowadzono relikwie krwi papieża Polaka. Wcześniej, 13 czerwca, zostały one przekazane w Krakowie przez kard. Stanisława Dziwisza przedstawicielom duchowieństwa i władz miasta oraz gminy. Kropla krwi błogosławionego zostanie umieszczona w pozłacanym relikwiarzu zabezpieczonym pancerną szybą, który znajdować się będzie w kościele farnym.

Jak podkreślił burmistrz miasta Tomasz Szrama, relikwie będą odtąd stanowiły „widomy znak obecności papieża Polaka w Obornikach”.

„To dla nas honor, ale i ogromne zobowiązanie, by wypełnić codzienność treścią nauk Ojca Świętego” – przyznał burmistrz.

Wyraził on równocześnie pragnienie, aby „żywym pomnikiem patronatu papieża Polaka w naszym mieście i gminie było hospicjum im. bł. Jana Pawła II”, którego powstanie w najbliższym czasie zostanie zainicjowane.

Gmina Oborniki leży ok. 25 km na północ od Poznania i zajmuje powierzchnię ok. 340 km2. Jej głównym miastem są Oborniki Wlkp. lokowane przez księcia Bolesława Pobożnego w XII w. Obecnie najcenniejszym zabytkiem miasta zniszczonego podczas potopu szwedzkiego i wojny siedmioletniej, jest gotycka fara pw. NMP Wniebowziętej z przełomu XV i XVI w., przebudowana w początkach XIX stulecia.
bt / Oborniki Wlkp.
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski