Łagiewniki: trwają uroczystości odpustowe ku czci bł. Jana Pawła II

- Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata. Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył i o czym był głęboko przekonany, dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie i przejmująco – mówił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski 21 października podczas Mszy św. z okazji uroczystości odpustowych w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
 
W homilii kardynał mówił, że we współczesnym świecie można zauważyć takie postawy jak egoistyczne pragnienie samorealizacji, rywalizacja, bezlitosna krytyka inaczej myślących, podział społeczeństwa na zwalczające się frakcje polityczne, alergię na punkcie Kościołów. Jego zdaniem we wspólnocie Kościołów przyciąga różnorodnością powołań i w tym świetle należy spojrzeć dzisiaj na życie i dzieło bł. Jana Pawła II, mamy w pamięci jego słowa i gesty, modlitwę, skupienie i uśmiech, a także i cierpnie. „Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata, dla każdej i każdego z nas” - mówił kardynał.

„Jezus przemówił do niego tak wyraźnie, że w pewnym momencie porzucił wszystko, swoje marzenia, teraźniejszość i nieznaną przyszłość, aby pójść za Nim. Był w tym konsekwentny, a wiara dyktowała mu kolejne decyzje. Zdaniem hierarchy Jan Paweł II zalety swojego umysłu i serca spożytkował dla dobra całego świata. „Jan Paweł II od początku wzywał świat, by nie lękał się i otworzył drzwi Chrystusowi, a mówił o tym z własnego doświadczenia” - podkreślił kardynał. „Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył i o czym był głęboko przekonany, dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie i przejmująco” - podkreślił hierarcha.

Kard. Dziwisz nawiązał także do trwającego w Rzymie Synodu Biskupów i zaznaczył, że jego uczestnicy zastanawiają się w jaki sposób dotrzeć do człowieka, który żyje na marginesie wiary i wspólnoty Kościoła i jak dotrzeć do tych, do których nie dotarła Dobra Nowina. „Kościół powinien przemawiać do świata jeszcze bardziej dobitnie, jeszcze bardziej wyraźnie, jeszcze bardziej wiarygodnie, z wielką odwagą i wiarą” - mówił metropolita krakowski. „Kluczową sprawą jest świadectwo jakie dają uczniowie Jezusa Chrystusa, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, wspólnoty kościoła, parafie” - powiedział kardynał. Jego zdaniem Ewangelia potrzebuje żarliwych apostołów, którzy zaniosą ją tam, gdzie jest niepokój, obojętność, gdzie człowiek próbuje żyć nie wiedząc lub nie chcąc wiedzieć skąd się wywodzi i dokąd zmierza.

Po nabożeństwie na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” otwarta została wystawa prezentująca kopię Całunu Turyńskiego. Na specjalnie przygotowanych planszach została przekazana historia Całunu, przedstawiająca fakty potwierdzające przeżytą mękę Jezusa Chrystusa, w odniesieniu do prezentowanych fragmentów płótna. Wystawa w podobnej formie prezentowana jest także w kilkunastu ośrodkach kultu religijnego na świecie, m.in. we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Portugalii oraz Jerozolimie. Projekt jest inicjatywą międzynarodowej organizacji Othonia, która wybrała Centrum „Nie lękajcie się!” na miejsce ekspozycji Całunu.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 21 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski