Abp Wenski na Skałce: kanonizacja Jana Pawła II powinna jednoczyć Polaków

„Jakże trzeba nam modlić się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – żeby jego kanonizacja stała się źródłem zjednoczenia polskich serc” – powiedział dziś w Krakowie arcybiskup Miami Thomas Wenski. Amerykański hierarcha przemawiał do wiernych zebranych na Skałce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława BM oraz dziękczynienia z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

„Przybywam na to święte miejsce, by oddać część św. Stanisławowi. Przybywam jako biskup-pielgrzym do grobu i miejsca męczeństwa świętego biskupa. Do miasta, które wydało wielu wspaniałych świętych – od Jadwigi, aż po Jana Pawła II” – mówił przed ołtarzem Trzech Tysiącleci na Skałce abp Wenski.

„Przybywam do Krakowa, gdzie, można powiedzieć, znajduje się szkoła świętych” – podkreślił. Przywołał postać św. Stanisława, którego męczeństwo i kanonizację uznał za przyczynę odnowy moralnej i duchowej oraz zjednoczenia narodu. 

Metropolita Miami zaznaczył, że chrześcijaństwo jest wielkim świadectwem absolutnego dobra i potęgi prawdy oraz wielkości i radości życia. Uznał, że taki horyzont patrzenia pozwala przekraczać czas i kulturę oraz każdą ludzką tradycję.

„Jako biskup z Ameryki przywożę Wam świadectwo wiary, świadectwo polskiej kultury religijnej i duchowej oraz wielkiej pobożności i kultu św. Stanisława za oceanem” – wyznał abp Wenski. Podkreślił, że od św. Stanisława należy się uczyć obrony wiary i prawdy Chrystusowej Ewangelii. „Od Jana Pawła II uczymy się natomiast postawy niezłomnego męstwa i odwagi w głoszeniu Ewangelii słowem i czynem!” – zachęcał zgromadzonych.

„Daj się kształtować miłości. To było, jest i niech zawsze będzie mottem szkoły św. Stanisława!” – zaapelował amerykański hierarcha.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 maja 2014