6. rocznica śmierci Jana Pawła II (SYNTEZA)

W całej Polsce w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II o 21. 37 zabiły dzwony i gdzieniegdzie zatrzymano zegary. Jak Polska długa i szeroka, dla upamiętnienia rocznicy śmierci Papieża, zorganizowano liczne koncerty, panele dyskusyjne, marsze pamięci, odsłonięcia tablic, a górale na szczytach rozpalili watry.
„W tym dniu nie przezywamy żałoby, lecz cieszymy się, że rodzi się nowy święty” - powiedział kard. Kazimierz Nycz na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas modlitewnego czuwania z mieszkańcami stolicy.

W Krakowie, jak zwykle tego dnia, wieczorem tłumy zgromadziły się przed „papieskim oknem” na Franciszkańskiej 3. Tuż przed 21. 37 kard. Stanisław Dziwisz zainicjował wspólną modlitwę za pośrednictwem Jana Pawła II. „Janie Pawle Wielki, Błogosławiony, módl się za nami” – powiedział. Następnie zaległa długa, modlitewna cisza.

Kraków

W Krakowie, jak zwykle tego dnia, wieczorem tłumy zgromadziły się przed „papieskim oknem” na Franciszkańskiej 3. Tuż przed 21. 37 kard. Stanisław Dziwisz zainicjował wspólną modlitwę za pośrednictwem Jana Pawła II. „Janie Pawle Wielki, Błogosławiony, módl się za nami” – powiedział. Następnie zaległa długa, modlitewna cisza.

Dzień rozpoczęła Msza św. odprawiona w Bazylice Mariackiej przez kard. Dziwisza.
Kard. Dziwisz podkreślił, że Jan Paweł II „był zakochany i zatopiony w Bogu, a jego pasterskie serce okazało się tak wielkie, że przekroczyło granicę ziemskiego etapu służby człowiekowi i Kościołowi”.

Podczas wprowadzenia do Mszy św. kardynał przypomniał, że gdy sześć lat temu, w sobotę 2 kwietnia, umierał Jan Paweł II, cały świat zatrzymał się w zadumie przy jego łożu śmierci, pochylając się nad tajemnicą jego życia i służby. „Polska pogrążyła się w smutku, żegnając odchodzącego Ojca Świętego i dziękując mu za jego wielki, twórczy wkład we współczesne dzieje naszego narodu” – przypomniał kardynał. „Dni jego odchodzenia i pogrzebu zjednoczyły nas, tak jak on jednoczył nas w ciągu całego życia przez swoje nauczanie i postawę otwartą na Boga i człowieka” – dodał.
Kardynał wspominał ostatnie chwile Jana Pawła II. - 6 lat temu byłem tam u jego boku. Widziałem jak na monitorze serce biło, w pewnym momencie się zatrzymało.

Hierarcha zwrócił uwagę, że przeżywając te dramatyczne wydarzenia, zdawaliśmy sobie sprawę, że wraz ze śmiercią Jana Pawła II tracimy niezawodny punkt odniesienia. „Jednocześnie budziła się w nas nadzieja, że on pozostanie z nami na inny sposób i że w innym wymiarze jeszcze skuteczniej będzie nas wspierał” – mówił.

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę na to, że uderzającym jest fakt, że po śmierci Jana Pawła II, nie zapominając o jego ogromnych dokonaniach, najbardziej przeżywamy prawdę o jego świętości. Ona – jego zdaniem - najbardziej wyjaśnia tajemnicę jego osobistego życia i służby. „Jan Paweł II był zakochany i zatopiony w Bogu, Bóg wyznaczał mu kolejne zadania, a jego pasterskie serce okazało się tak wielkie, że przekroczyło granicę ziemskiego etapu służby człowiekowi i Kościołowi, wyznaczoną przez jego odejście z tego świata” – podkreślił kard. Dziwisz.

Jak zaznaczył, od sześciu lat papieża nie ma wśród nas, ale jest to nieobecność pozorna. „On nadal jest obecny na drogach wiary, nadziei i miłości ludu Bożego, a oczekiwana beatyfikacja, a w przyszłości – mamy nadzieję – kanonizacja – pogłębi tę obecność, inspirując kolejne pokolenia do odtwarzania jego ideału chrześcijańskiego życia” – powiedział hierarcha.

W południe w Krakowie otwarto wystawę, przedstawiającą pamiątki po kard. Karolu Wojtyle z okresu, kiedy mieszkał na ul. Kanoniczej w Krakowie w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Jej uroczystego otwarcia dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Wieczorem – jak zawsze tego dnia tłumy zgromadziły się przed „papieskim oknem” na Franciszkańskiej 3. Tuż przed 21. 37 kard. Stanisław Dziwisz zainicjował wspólną modlitwę za pośrednictwem Jana Pawła II. „Janie Pawle Wielki, Błogosławiony, módl się za nami” – powiedział. Następnie zaległa długa, modlitewna cisza.

Warszawa

Dziękujmy Panu Bogu za Jana Pawła II, który 1 maja powróci do nas w nowy sposób - powiedział kard. Kazimierz Nycz, który dziś rano przewodniczył Eucharystii sprawowanej w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele pw. św. Józefa na Kole.

Kard. Nycz podkreślił, że w dniu beatyfikacji Jan Paweł II powróci do nas nie tylko jako błogosławiony, ale także jako nasz patron i orędownik. „Jako ten, przez którego możemy słać nasze modlitwy do Pana Boga, a równocześnie możemy i powinniśmy w niego się wpatrywać”.

Zdaniem kard. Nycza, papież nie tylko dawał nam przykład miłości całym swoim życiem, ale pisał o niej w dokumentach lub kiedy beatyfikował i kanonizował brata Alberta i siostrę Faustynę. Zawsze mówił wtedy o Miłości Miłosiernej Boga do człowieka.

Wieczorem Warszawiacy bardzo licznie zebrali się na pl. Piłsudskiego, gdzie spotykali się z papieżem Polakiem podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Po raz kolejny ułożono krzyż z zapalonych zniczy.

O godzinie 20-tej rozpoczęło się muzyczno modlitewne czuwanie, podczas którego rozważano powołanie do świętości, na podstawie nauczania Jana Pawła II i wzorując się na błogosławionych i świętych, których wyniósł na ołtarze. Zdjęcia papieża i obrazy świętych wyświetlano na telebimie obok sceny.

Jako przykłady różnych dróg do świętości wymieniano ks. Josemarię Escriva, założyciela Opus Dei, małżonków Maria i Alojzy Beltrame Quattrocchi, św. Jadwigę królową, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. O. Maksymiliana Kolbego i św. Faustynę Kowalską.

W godzinie śmierci Jana Pawła II, o 21.37, zapalono znicz, który przetopiono z resztek wosku zniczy, które wypaliły się na placu Piłsudskiego 6 lat temu, gdy warszawiacy modlili się po śmierci papieża. Żołnierz odegrał na trąbce utwór „Cisza”, a chór Centrum Myśli Jana Pawła II odśpiewał razem z licznie zgromadzonymi warszawiakami „Barkę”.

– Dzisiaj, w 6 lat po jego śmierci, nie przeżywamy żałoby, lecz podejmujemy refleksję nad życiem błogosławionego, człowieka spełnionego, który wiele zrobił dla dobra Kościoła, świata i swoich braci – powiedział kard. Kazimierz Nycz.


Wadowice

Około czterech tysięcy uczniów ze szkół powiatu wadowickiego uczestniczyło we Mszy św., na Rynku przed bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Jakub Gil, proboszcz wadowickiej bazyliki.

Ks. Grzegorz Kufel, wikariusz wadowickiej parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w homilii przestrzegał młodzież przed zgubnym wpływem narkotyków i wskazywał na postać Jana Pawła II, jako moralny i duchowy autorytet, który powinno się naśladować w drodze do osiągania wewnętrznej wolności.

Na scenie przed remontowanym obecnie Domem Rodzinnym Jana Pawła II uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, modlili się i dziękowali Bogu za dar polskiego papieża.

Wieczorem w wadowickiej bazylice odbyło się uroczyste nabożeństwo w ramach dziękczynnej nowenny sobót przygotowujących do beatyfikacji Jana Pawła II. Nowennę zainicjowano 19 lutego br.

O 21.37 pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się między bazyliką a domem rodzinnym Wojtyły, wadowiczanie zapalili jak co roku znicze i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Białystok

Wspólne czuwanie białostoczan rozpoczęła Msza św. o godz. 19.00 w kościele św. Ojca Pio w Białymstoku pod przewodnictwem abp. Stanisława Szymeckiego. Po niej nastąpił przemarsz na lotnisko Krywlany i modlitwa w miejscu celebry papieskiej z 1991 r.

O godz. 21.00 odbył się apel Maryjny przy pomniku Papieża przed katedrą białostocką. Po godz. 21.37 młodzież przeniosła się do katedry na modlitewne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Również o godz. 21.00 przy Ołtarzu Papieskim obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiony został uroczysty Apel Jasnogórski. Po jego zakończeniu w kościele rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne.


Kielce

Zatrzymanie wskazówek na zegarze ratusza, modlitwy i całodobowe czuwania w kościołach, Msza św. i droga krzyżowa na lotnisku w Masłowie – tak w Kielcach wyglądały obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

O godz. 14.15 delegacja przedstawicieli Rady miasta złożyła wieńce i zapaliła znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy kieleckiej bazylice - w miejscu, gdzie Papież był w 1991 r. oraz pod tablicą w Ratuszu upamiętniającą jego obecność w mieście.

Główne diecezjalne uroczystości 2 kwietnia odbyły się w podkieleckim Masłowie, gdzie w 1991 r. wylądował Jan Paweł II i gdzie odprawiał Eucharystię dla mieszkańców diecezji. Tam o godz. 19 rozpocznie się Msza św. w rocznicę śmierci papieża i droga krzyżowa kończona na lotnisku. Przewodniczy bp Marian Florczyk.

Mszy św. o godz. 18 w bazylice kieleckiej przewodniczył Mszy św. kustosz sanktuarium MB Łaskawej Kieleckiej – ks. prałat Stanisław Kowalski, proboszcz bazyliki katedralnej. Asystowali mu m.in. kanonicy katedralni i profesorowie seminarium.

Po Mszy św. rozpoczął się „Różaniec z Janem Pawłem II” – wszystkie rozważne tajemnice były inspirowane nauczaniem papieskim. Część osób przeszła na różaniec z kościoła pod pomnik Jana Pawła II k. katedry, gdzie z każdą godziną gromadziło się coraz więcej wiernych, którzy tradycyjnie w miejscu, gdzie w 1991 r. modlił się Jan Paweł II – chcą przeżyć rocznicę jego śmierci. O godz. 21.37 zostanie zatrzymany na 3 minuty zegar na kieleckim ratuszu.

Wrocław

Marsz dla Jezusa, wieczorne czuwania i apele w kościołach, dźwięk dzwonów, które po poświęceniu po raz pierwszy zabiły o godz. 21.37 w kościele na wrocławskich Pawłowicach, msze św. dziękczynne w parafiach diecezji i światła lampek zapalonych przez więźniów w oknach cel Zakładu Karnego przy Kleczkowskiej we Wrocławiu – to tylko niektóre z form wyrażenia wdzięcznej pamięci mieszkańców Wrocławia i archidiecezji za dar Jana Pawła II w 6. rocznicę jego śmierci.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 11.00 w wypełnionej po brzegi wrocławskiej archikatedrze. - Benedykt XVI spełnił powszechne oczekiwania wiernych wypisane już na transparentach w dniu pogrzebu Jana Pawła II: „Santo subito”. Dziś kiedy znamy już bliską datę beatyfikacji sługi Bożego wyrażamy swą wdzięczność za ten dar i chcemy się dobrze przygotować do właściwego przeżycia uroczystości beatyfikacyjnych – powiedział abp Marian Gołębiewski.

Po zakończeniu Mszy św. spod archikatedry w kierunku wrocławskiego Rynku wyruszył Marsz dla Jezusa. To jedna z inicjatyw, która zrodziła się w atmosferze towarzyszącej pożegnaniu Ojca Świętego przed 6 laty. Około dwóch tysięcy uczestników z modlitwą i śpiewem, zatrzymując się przy kilku kolejnych stacjach na modlitwie, dotarło do Rynku, gdzie członkowie ruchów katolickich zorganizowali koncert ewangelizacyjny.


Poznań

O patriotyzmie, prawdzie, ojczyźnie i polskości widzianych w perspektywie życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II i rozumianych współcześnie, a także o fenomenie osobowości papieża-Polaka i współczesnych postawach Polaków wobec tych zagadnień dyskutowali uczestnicy panelu dyskusyjnego zorganizowanego w Poznaniu ramach obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W debacie pt. „Polskość – wielość i pluralizm, czy ciasnota i zamknięcie”, która odbyła się w Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku udział wziął abp Stanisław Gądecki.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych. Podkreślił, że całe posługiwanie papieża Polaka było głoszeniem światu, na wszystkich kontynentach, Światłości świata. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że Jan Paweł II dawał świadectwo w chwilach dobrych i trudnych, także wtedy, kiedy Bóg odebrał mu głos i możność poruszania się.

Bp Jędraszewski przypomniał, że Jan Paweł II realizował swoje życie na wzór ewangelicznych Błogosławieństw. Pocieszał odtrąconych, cierpiących i zepchniętych na margines. Stawał się znakiem sprzeciwu dla świata przenikniętego niesprawiedliwością. Był niezmordowanym zwiastunem pokoju. Głosił światu prawdę o Bożym Miłosierdziu. Wrażliwością i czystym sercem mówił młodym ludziom, małżeństwo i osobom konsekrowanym jak żyć.

Wieczorem poznaniacy gromadzili się w miejscach związanych z Janem Pawłem II na czuwaniach i modlitwach dziękczynnych za dar życia i pontyfikatu Ojca Świętego.

Olsztyn

W 6. rocznicę śmierci papieża o godz. 21.37 abp Wojciech Ziemba poświęcił w Olsztynie krzyż na placu budowy kościoła pw. bł. Jana Pawła II.

Archidiecezja warmińska modliła się także w intencji licznych i trwałych owoców beatyfikacji papieża Polaka. O godz. 19.30. została odprawiona Msza św. w kościele Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie – Jarotach. O godz. 20.30 rozpoczęła się droga krzyżowa ulicami niedawno erygowanej parafii św. Mateusza.



Lublin

Koncerty dedykowane Janowi Pawłowi II i modlitwa w ramach przygotowania do jego beatyfikacji – tak 6. rocznica śmierci papieża obchodzona była w Lublinie.
Janowi Pawłowi II dedykowany został koncert „Msza lubelska”, który rozpoczął się o godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej. „Msza Lubelska” to utwór oratoryjny Janusza Bacy, poświęcony miastu, z którym jako profesor związany był papież – honorowy obywatel Lublina. Koncert zrealizowany będzie w ramach Festiwalu Spotkań Kultur Caper Lublinensis.

Wcześniej w kościele p.w. św. Rodziny, tzw. „papieskim”, w hołdzie Janowi Pawłowi II odbył się koncert w hołdzie „Pieśń o Bogu ukrytym”. Wiersze Karola Wojtyły zaśpiewa Marcin Styczeń, gościem specjalnym będzie Ernest Bryll.

Hołd papieżowi-Polakowi oddali także lubelscy trębacze, którzy o godz. 21.37 wykonali dwa utwory – „Barkę” i „Łzy matki” z balkonu lubelskiego ratusza.

Szczecin

Forum Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego były jeden z głównych punktów obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Forum Młodzieży w styczniu zainicjował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Kolejnym punktem dnia był o godz. 17. koncert pamięci Jana Pawła II w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej. Obchody rocznicowe zakończył Apel Maryjny przy pomniku Jana Pawła II na Jasnych Błoniach o 21.


Kalwaria Zebrzydowska

Uroczysta Msza św. koncelebrowana w bazylice, czuwanie modlitewne oraz położenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II złożyły się na uroczystości z okazji 6. rocznicy śmierci Karola Wojtyły, w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Wierzymy mocno, że modlitewne czuwanie na Kalwarii jeszcze bardziej nas zjednoczyło i pomogło nam docenić duchowe bogactwo, jakie pozostawił nam Wielki Papież Jan Paweł II” – powiedział franciszkanin, który przypomniał, że Kalwaria Zebrzydowska trwa w dziękczynieniu za beatyfikację Ojca Świętego, która nastąpi za miesiąc.



Podhale

Na całym Podhalu odbyły się uroczyste Msze św., koncerty, wystawy. O godz. 21.37 zapalono także w wielu miejscach watry pamięci.

W Nowym Targu główne uroczystości odbyły się w parafii "Na Równi Szaflarskiej", której po 1 maja będzie patronował Jan Paweł II. Licznie zgromadzeni wierni – oprócz wspólnej modlitwy – oglądali wystawę plakatów „Polska światu Papieża dała”. Parafianie wysłuchali też koncertu pieśni papieskich w wykonaniu Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Na zakończenie uroczystości w nowotarskiej parafii zapłonęła watra pamięci.

Watra pamięci zapłonęła także na górnej stacji wyciągu narciarskiego na Zadziale w Nowym Targu. Tam uroczystości zorganizowali: starostwo powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Śwarni” oraz właściciele wyciągu narciarskiego „Zadział”.

W Zakopanem w 6. rocznicę odejścia Jana Pawła II, w kościele Św. Krzyża, który nawiedził polski papież w 1997 r., odbył się koncert Santo Subito.

W sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu obchody wspominania 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II zbiegły się z sobotnim czuwaniem modlitewnym jak i VIII Rekolekcjami z Księdzem Tischnerem, które prowadzi ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia u „Siemachy” w Krakowie. Pielgrzymi zgromadzeni w sanktuarium wraz z uczestnikami rekolekcji przeszli w procesji światła po ogrodzie różańcowym. W 1997 r. z tego miejsca Jan Paweł II poprowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat. Procesja zakończyła się przed pomnikiem Jana Pawła II. Nie zabrakło muzycznego pozdrowienia dla Ojca Świętego. Zabrzmiały trąby i dzwonki, na których grali górale z rodziny Haniaczyków.

Rocznicę odejścia Jana Pawła II uczczono także w Zębie, najwyższej położonej wiosce w Polsce. W przysiółku Furmanowa odsłonięto obelisk papieski. W ramach uroczystości odbyła się Msza św. Następnie wierni wyruszyli w procesji różańcowej. Trasa wiodła od kościoła parafialnego do Furmanowej, gdzie o godz. 21.37 odsłonięto wspomniany, papieski obelisk.

Droga Papieska, wiodąca z Zakopanego do Ludźmierza, którą w 1997 r. przejechał swoim papamobile została przez górali przystrojona kwiatami. Ponadto niemal przy każdym domu paliły się znicze pamięci o Gaździe Świata, jak górale nazywają Jana Pawła II.

Uroczysty Apel Jasnogórski odbył się również w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem. Nie zabrakło pełnej oprawy góralskiej.

W Rabie Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Stanisław Dziwisza obchody śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, dziękczynnej z okazji beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II z udziałem pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP gminy, uczniów, zespołów działających przy GOK w Rabie Wyżnej.

Beskidy

Wielkie ognisko, nazwane "Płomieniem Pamięci", zapłonęło dziś o 21.37 na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Wcześniej, w 6. rocznicę śmierci papieża, w Kaplicy Ludzi Gór odprawiono Mszę św. dziękczynną za dar wyniesienia papieża Polaka na ołtarze. Na „górze młodości” Karola Wojtyły modliło się ponad tysiąc osób.

Po Mszy wierni odmówili Różaniec, a następnie odśpiewali Apel Jasnogórski. O 21.37 beskidzki szczyt rozświetliła wielka watra – "Płomień Pamięci". Zaśpiewano „Barkę”, a trębacze zagrali „Ciszę” oraz „Amazing Grace”.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 roku, po Mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
KAI / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz