Łagiewniki: tłumy wiernych z całego świata na nocnym czuwaniu

Tłumy wiernych zgromadziły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, aby wziąć udział w wieczornym czuwaniu modlitewnym poprzedzającym beatyfikację Jana Pawła II. Podczas spotkania specjalny telemost połączył antyczny stadion Circo Massimo w Rzymie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Guadalupe w Meksyku, Kawekamo – Bugando w Tanzanii, Harissa w Libanie i Fatima w Portugalii.
Wierni wypełnili całe łagiewnickie sanktuarium. Pielgrzymi przybyli m.in. ze Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Francji, Austrii oraz Wielkiej Brytanii, aby dzisiaj i jutro uczestniczyć w Łagiewnikach w obchodach uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

Na terenie antycznego stadionu Circo Massimo w Rzymie 30 kwietnia odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne, poprzedzające beatyfikację Jana Pawła II. Benedykt XVI za pośrednictwem łączy wideo połączył się z czuwającymi w Rzymie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Guadalupe w Meksyku, Kawekamo – Bugando w Tanzanii, Harissa w Libanie i Fatima w Portugalii.

Wieczorne czuwanie modlitewne składało się z dwóch części. Pierwsza rozpoczęła się procesyjną intronizacją czczonego w bazylice Matki Bożej Większej obrazu maryjnego Salus Populi Romani z udziałem delegacji wszystkich rzymskich parafii. Potem obecni wysłuchali świadectw bliskich współpracowników Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza, byłego watykańskiego rzecznika Joaquína Navarro-Vallsa, oraz uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie Simon-Pierre.

Kard. Stanisław Dziwisz przyznał, że czuje obecność Jana Pawła II. Wspominał czasy, gdy papież był jego profesorem w seminarium duchownym. „Był bardzo inteligentny, jego wykłady niezwykle ciekawe, ale to co mnie szczególnie uderzało to to, że po wykładach zawsze szedł się modlić” – wspominał były sekretarz Jana Pawła II. „Gdy wracał był bardzo skupiony, wyglądał jakby kogoś spotkał, to bardzo mocno pozostało w mojej pamięci” – mówił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz stwierdził, że Jan Paweł II był świętym od samego początku, zawsze pozostawał taki sam jak był, jego życie tylko stawało się coraz bardziej dojrzałe. Kard. Dziwisz przyznał, że Ojciec Święty był papieżem wszystkich, przekraczał wszystkie granice. „Na początku mówiono papież Polak, ale później Rzymianie zaczęli mówić „nasz papież”, on należał do wszystkich” – podkreślił kardynał.

Hierarcha wspominał także ostatnie chwile życia Jana Pawła II. „Byliśmy przekonani, że umiera jako święty, dlatego tuż po śmierci odmawialiśmy Te Deum, papież przygotował nas do tej śmierci, uczył nas jak odchodzić z godnością jako chrześcijanie” – zaznaczył kard. Dziwisz.

Podczas czuwania swoimi wspomnieniami dzieliła się s. Marie Simon – Pierre. „Ogromnie cieszę się, że moje uzdrowienie stało się częścią procesu beatyfikacyjnego i że mogę dać świadectwo przed wami” – mówiła siostra. „Moja rodzina zakonna i ja mówimy: dziękujemy Ojcze Święty” – dodała.

S. Simon wspominała, że gdy papież zmarł, poczuła całkowitą pustkę. Opowiadała także o swojej chorobie i uzdrowieniu za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Świadectwa osób przeplatane były materiałami fimowymi z papieskich pielgrzymek, wizyt Jana Pawła II na uniwersytetach, ukazanych zostało także wiele ważnych momentów jego pontyfikatu.

Podczas spotkania wierni po raz pierwsi mogli wysłuchać hymnu napisanego specjalnie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

W drugiej części czuwania wierni odmówili różańcowe tajemnice światła, które ustanowił Jan Paweł II w połączeniu specjalnym telemostem z pięcioma sanktuariami. Ok. godz. 21.20 telemost połączył uczestników modlitwy z krakowskimi Łagiewnikami.

O godz. 00.00 w sanktuarium w Łagiewnikach odbędzie się uroczysta Msza św.
led / Łagiewniki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz