Burmistrz Rzymu otworzył wystawę „Karol papież narodów”

 
Burmistrz Rzymu, Gianni Alemanno otworzył dziś na placu Republiki w Wiecznym Mieście wystawę „Karol papież narodów”. Potrwa ona do 13 maja.
Uliczna ekspozycja o Janie Pawle II została przygotowana we współpracy z władzami Krakowa. 44 najpiękniejsze – zdaniem Alemanno – fotografie Ojca Świętego znalazły się tam m.in. dzięki stronie polskiej, która część z nich przekazała Rzymowi. W zamian otrzymała zaś inne zdjęcia, zrobione w rzymskim okresie życia Papieża Polaka. Będą one pokazywane na bliźniaczej wystawie na Rynku Głównym w Krakowie. – Te dwie wystawy są najnowszym mostem łączącym Rzym z Krakowem – deklaruje burmistrz Wiecznego Miasta.

Rzymska ekspozycja składa się z fotografii umieszczonych na czterech prostopadłościanach o wymiarach ścian 6 na 3 metry oraz jednym sześcianie o wymiarach ścian 5 na 5 metrów. Na każdej „stronie” brył znajduje się jedno lub kilka zdjęć. Po zmierzchu są one oświetlone, tak by zwiedzanie wystawy było możliwe także w godzinach wieczornych.

Na placu Republiki można zobaczyć m.in. fotografie Jana Pawła II z bł. Matką Teresą z Kalkuty, z rabinem Elio Toaffem i s. Łucją dos Santos, wizjonerką z Fatimy. Widzimy go jak zdmuchuje świeczki na swoim torcie urodzinowym, ściska dłonie wyciągnięte do niego z tłumu, całuje dzieci.

Są ujęcia ze Mszy św. odprawianej w bazylice św. Piotra w Watykanie i na krakowskich Błoniach, ze szczytu Kasprowego Wierchu i z wizyty na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Na jednej z fotografii papież modli się przed statuą Maryi Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie, na innej zaś klęczy przed Najświętszym Sakramentem podczas procesji Bożego Ciała.

Uchwycono także chwilę, gdy papież wysyła e-mail z adhortacją apostolską „Ecclesia in Oceania” do biskupów tego regionu. Są zdjęcia ze spotkań z uczestnikami Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie, z rodzinami z Drogi Neokatechumenalnej, ze sportowcami na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Został uwieczniony podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum i gdy całuje krzyż podany przez kard. Josepha Raztingera.

Są również fotografie pokazujące czuwanie na Placu św. Piotra w dniu śmierci papieża, a także tzw. Biały Marsz w Krakowie po zamachu na jego życie w maju 1981 r.
Paweł Bieliński (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz