Grzegorz Gałązka autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II


Autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II jest Grzegorz Gałązka, polski fotografik od lat mieszkający w Rzymie. Dokładny wygląd fotografii, jaka odsłonięta zostanie na fasadzie Bazyliki św. Piotra w dniu beatyfikacji pozostaje na razie pilnie strzeżoną tajemnicą.
KAI udało się ustalić, że wizerunek przedstawia papieża w wieku 69 lat, a więc w centralnej fazie pontyfikatu. Wiadomo też, że zdjęcie nie było dotąd nigdzie publikowane oraz że zostało wykonane w Rzymie.

Przedstawiciele Watykanu nagabywani przez dziennikarzy o wygląd papieskiego portretu starannie unikają podawania jakichkolwiek szczegółów. Także sam autor fotografii nie chciał ujawnić KAI okoliczności wykonania zdjęcia, które posłuży jako portret beatyfikacyjny. Wikariat Rzymu zobowiązał go bowiem do zachowania tajemnicy.

Oryginalna fotografia Grzegorza Gałązki zostanie przy pomocy nowoczesnej technologii przeniesiona na specjalny materiał, podobny do płótna.

Portret, którego wygląd owiany jest tajemnicą, zostanie odsłonięty podczas uroczystości w dniu 1 maja, po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacyjnej. Zobaczą go wówczas pielgrzymi obecni na placu św. Piotra 1 maja i wierni z całego świata za pośrednictwem mediów.

Grzegorz Gałązka, który na początku lat 80. wyjechał z Polski, od 1985 r. dokumentował pontyfikat Jana Pawła II towarzysząc mu jako fotoreporter w 44 pielgrzymkach apostolskich na różnych kontynentach oraz w wielu podróżach we Włoszech. Jest autorem kilkudziesięciu albumów z fotografiami papieża Wojtyły, któremu wykonał, jak sam szacuje, około miliona zdjęć. Współpracuje z wydawnictwami w Polsce oraz zachodnimi agencjami prasowymi.

Pytany przez KAI, czy czuję dumę z powodu wyboru jego zdjęcia na portret beatyfikacyjny , Głązka odparł: „Żadna duma, to byłoby absolutnie niewłaściwe. Cieszę się, że moja praca nie poszła na marne, że komuś to będzie służyło”.

Warto dodać, że inne „papieskie” zdjęcie Gałązki zostanie wykorzystane na oficjalnym medalu beatyfikacyjnym wybitym przez diecezję rzymską oraz na znaczku pocztowym, jaki z okazji beatyfikacji Jana Pawła II przygotowuje włoska poczta.

Dokładnie taki sam portret, jaki towarzyszyć będzie rzymskim uroczystościom beatyfikacyjnym, 1 maja po południu zostanie odsłonięty także na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Gigantyczny wizerunek złożony z setek tysięcy zdjęć Polaków, będzie ważył ponad pół tony a jego instalacja rozpocznie się już 18 kwietnia. Ma być to bowiem największy na świecie portret Jana Pawła II.

Wciąż można nadsyłać fotografie, które posłużą do stworzenia wizerunku. Można to zrobić za pomocą strony internetowej, wcześniej wysyłając SMS na numer 72551 o treści „P”, jak portret (koszt to 2 zł + VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz powstającego w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

„To będzie piękne przesłanie jedności – zauważył w rozmowie z KAI ks. Rafał Sztejka SJ, szef redakcji programów katolickich TVP. Podkreślił, że Papież jednoczył Polaków gdy do przyjeżdżał do Ojczyzny i wówczas, gdy jego rodacy pielgrzymowali Watykanu.

„Myślę, że beatyfikacja jest dobrą okazją ku temu, by znowu spróbować się zjednoczyć” – powiedział jezuita dodając, że portret może w szczególny sposób zjednoczyć wszystkich Polaków, bez względu na różnice – społeczne, majątkowe czy polityczne.

Ks. Sztejka zauważa, że pomysł, by Polacy stworzyli papieski portret z własnych fotografii jest swego rodzaju prowokacją, bo zmusza uczestników tego przedsięwzięcia do postawienia sobie pytania: czy żyję tym, co papież pozostawił, czy go naśladuję.
tk / Warszawa/Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski