Kard. Ravasi: Dialog Kościoła z kulturą dziedzictwem Jana Pawła II

Kościół musi kontynuować dziedzictwo jakie pozostawił Jan Paweł II w dziedzinie dialogu z kulturą - powiedział KAI kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady d.s. Kultury. Dodał, że dotyczy to szczególnie kwestii inkulturacji oraz dialogu z różnymi nurtami kultury współczesnej.

Wiara – podkreślił kard. Ravasi - musi być zakorzeniona w kulturze. Winna ona asymilować najwartościowsze elementy kultury, co bardzo ułatwia przekaz Ewangelii - tak aby trafiała ona do człowieka wychowanego i ukształtowanego przez realia i symbole, jakimi posługuje się dany krąg kulturowy.

Drugie bardzo istotne zadanie, jakie pozostawia nam Jan Paweł II, to dialog z aktualnymi nurtami kultury. Celem tego dialogu jest odnalezienie tych wspólnych punktów metafizycznych, na jakie wyczulona jest każda kultura, nawet taka, która wprost nie odwołuje się do orędzia chrześcijańskiego.

Przewodniczący Papieskiej Rady d.s. Kultury podkreślił, że istotnym partnerem, z którym dziś Kościół winien prowadzić dialog jest także świat ateizmu. Autentyczni ateiści, np. w typie Alberta Camus’a stawiają bowiem najbardziej istotne pytania egzystencjalne, na które próbują znaleźć odpowiedzi. Podkreślił, że do tego nurtu zaliczyć można także znanego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego, którego bardzo cenił.

Natomiast najgroźniejszym dla kultury chrześcijańskiej nurtem – jego zdaniem – jest coraz bardziej rozpowszechniający się w zsekularyzowanym świecie indyferentyzm, który relatywizuje wszelkie wartości i usiłuje zagłuszyć w człowieku tkwiące w jego duszy i sumieniu pytania metafizyczne. Z przedstawicielami takiej postawy – podkreślił – dialog jest niemal niemożliwy.

Kard. Ravasi mówił w rozmowie z KAI także o nowej inicjatywie jaką był zorganizowany miesiąc temu w Paryżu „Dziedziniec Pogan”. Była to wielka publiczna debata z różnymi nurtami współczesnej nauki i kultury. Jej celem było poszukiwanie wspólnych wartości.

Kardynał poinformował, że w najbliższych miesiącach kolejne spotkania „Dziedzińca Pogan” będą organizowane w różnych miastach Europy. Przewodniczący Papieskiej Rady d.s. Kultury wyraził nadzieję, że w 2013 r. analogiczne spotkanie można będzie zorganizować także w Polsce, w Warszawie lub Krakowie.
mp (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz