Kard. Vallini – Jan Paweł II świadek wiary na trzecie tysiąclecie

Na znaczenie świadectwa wiary Jana Pawła II dla ludzi trzeciego wieku chrześcijaństwa wskazał podczas czuwania modlitewnego w Circo Massimo wikariusz Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini.
Włoski purpurat odpowiedzialny za duszpasterstwo w Wiecznym Mieście podkreślił mocną i konsekwentną wiarę przyszłego błogosławionego, która opromieniła cały Kościół. „Żył dla Boga, oddał się dla Niego całkowicie, by służyć Kościołowi jako ofiara całopalna” - stwierdził kard. Vallini. Zaznaczył, iż Ojciec Święty pragnął być jedno z Chrystusem Kapłanem przez Eucharystię, stanowiącą źródło jego sił dla działalności duszpasterskiej. Jego praca była przeniknięta modlitwą. W wierze przeżywał również swoje cierpienie aż do agonii i śmierci.

Kard. Vallini podkreślił także przejawianą na różnych forach troskę Jana Pawła II o poszanowanie praw człowieka. „Z wzrokiem utkwionym w Chrystusa, Odkupiciela człowieka, wierzył w człowieka i okazał mu otwartość, zaufanie i bliskość. Kochał ludzi i pobudzał ich do rozwijania w sobie potencjału wiary, aby żyli jako ludzie wolni i współpracowali w budowaniu ludzkości bardziej sprawiedliwej i solidarnej, jako budowniczowie pokoju i nadziei” - przypomniał papieski wikariusz dla Rzymu. Jednocześnie wskazał na szczególne umiłowanie przez Jana Pawła II ludzi chorych, ubogich, wykluczonych a nade wszystko młodzieży. Pragnął, aby aktywnie uczestniczyła ona w budowie swej przyszłości i dziejów. „Zachęcał ją, by przygotowywała się do wielkich wyborów, aby z ufnością spoglądała w przyszłość, ufając w swe zdolności oraz idąc za Chrystusem i Jego Ewangelią” - stwierdził włoski purpurat.

Gospodarz wieczornego czuwania modlitewnego w Circo Massimo podkreślił rys Maryjny pobożności Jana Pawła II. „Pragnął, aby duchowo była Ona zawsze przy nim, czyniąc ją uczestniczką swego życia i posługi, czując się przez Nią przyjętym i miłowanym” - powiedział kard. Vallini. Zachęcił też, aby wspomnienie umiłowanego papieża, nie było jedynie powrotem do przeszłości, ale "bodźcem do spoglądania z nadzieją w przyszłość i aktywnego zaangażowania w dzieło Syna Bożego, by świadczyć w świecie niezależnie od warunków o Chrystusie i miłości Boga".
st (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz