Nepal: chrześcijanie pamiętają o Janie Pawle II

Dzięki Janowi Pawłowi II i jego rozmowie z ówczesnym królem Nepalu w tym hinduistycznym kraju azjatyckim zlikwidowano represyjne wobec chrześcijan ustawodawstwo, a wspólnoty chrześcijańskie mogły wyjść z podziemia. Przypomniał o tym w rozmowie z KAI bp Anthony Sharma, stojący na czele istniejącego od 2007 r. wikariatu apostolskiego Nepalu.

Nepal i Stolica Apostolska to dwa odległe kraje i dwie odległe rzeczywistości, które przez stulecia nie miały ze sobą kontaktu. Chrześcijaństwo było w tym hinduistycznym kraju oficjalnie zakazane, a wszelką działalność ewangelizacyjną surowo zwalczano. Zakazane było posiadanie Biblii, a za przynależność do wspólnoty chrześcijańskiej Nepalczyk mógł otrzymać sześcioletni wyrok więzienia, cudzoziemców natomiast wydalano z kraju. Dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II, w latach osiemdziesiątych XX wieku, doszło do zbliżenia obu krajów, co pozwoliło zlikwidować represyjne wobec chrześcijan miejscowe prawodawstwo, a wspólnoty chrześcijańskie mogły wyjść z podziemia.

Biskup Anthony Sharma SI, zwierzchnik nepalskich katolików, w wywiadzie dla KAI wspomina: „Był rok 1982. Król Birendra i królowa, wraz ze swym dworem, odwiedzili Watykan. Władca Nepalu pragnął, aby Stolica Apostolska uznała jego kraj za strefę pokoju. Uważał, że taki krok ze strony Watykanu, cieszącego się dużym autorytetem wśród przywódców świata, spowoduje, że także inne państwa uznają himalajskie królestwo za strefę pokoju, co uchroni je przed nadmierną ingerencją chińską i indyjską. Ojciec Święty pobłogosławił tę ideę, wyrażając przy tym zdziwienie, że pod względem prawnym Kościół katolicki w Nepalu nie istnieje. W tym czasie działały w Nepalu jedynie cztery szkoły katolickie, w których pracowało kilku duchownych".

"Wizyta króla Birendry w Watykanie i jego rozmowa z Janem Pawłem II utorowały drogę do stworzenia struktur Kościoła katolickiego w Nepalu. 7 października 1983 roku Ojciec Święty utworzył „missio sui iuris” w tym kraju, a ja zostałem mianowany jej przełożonym. Tworząc struktury kościelne w naszym kraju Jan Paweł II ofiarował swój pierwszy prezent wspólnocie katolickiej w Nepalu” – stwierdził bp Sharma.

Pamięta on również swoje osobiste spotkanie z papieżem. „W czasie trwania Synodu Biskupów dla Azji zostałem zaproszony, wraz z dziesięcioma innymi duchownymi z Azji, na wspólny posiłek z Ojcem Świętym. Rozmawiałem wtedy także z ks. Stanisławem Dziwiszem. Przekazałem wówczas na jego ręce pisemny raport o stanie Kościoła katolickiego w Nepalu z prośbą, aby przekazał go Ojcu Świętemu. Zawarłem tam dane o zaawansowanej budowie pierwszego kościoła w stolicy naszego kraju – Katmandu. Mimo że nie prosiłem o żadną pomoc, Papież – po zapoznaniu się z tym raportem – ofiarował Kościołowi w Nepalu pięćdziesiąt tysięcy dolarów na dokończenie budowy tej pierwszej świątyni. Do dziś pamiętamy o tym wspaniałomyślnym darze Jana Pawła II, a gdy modlimy się w stołecznym kościele, jest On zawsze w naszych modlitwach” – dodał hierarcha.

W wywiadzie dla KAI przypomniał też wypowiedzi Jana Pawła II z jego drugiej apostolskiej wizyty w Indiach, podczas której Ojciec Święty podpisał w katedrze katolickiej w New Delhi adhortację apostolską „Kościół w Azji”. „W katedrze w New Delhi Jan Paweł II uświadomił zebranym wyraźnie, że Jezus Chrystus pochodził z Azji. Mówił o tym jasno, że nie jest On na naszym kontynencie kimś obcym, kimś z zewnątrz oraz że kulturowo i cywilizacyjnie Chrystus wywodził się stąd. W mojej opinii Ojciec Święty widział też proroczo, że nastanie czas, gdy Azja zacznie dawać światu swoich misjonarzy i minie czas, że ewangelizację w Azji – tak jak w latach wcześniejszych – będą prowadzić wyłącznie kapłani z Europy lub Ameryki. Wiedział także, że ludzie Azji odkrywają naukę Chrystusa, a liczba katolików na naszym kontynencie rośnie” – stwierdził pochodzący z Katmandu 73-letni obecnie biskup, który od 10 lutego 2007 stoi na czele wikariatu apostolskiego Nepalu, gdyż taki status ma obecnie Kościół w tym kraju.

W Nepalu chrześcijanie stanowią religijną mniejszość. Kraj ten zamieszkuje 28 milionów ludzi, wśród których chrześcijan różnych wyznań jest około 2 miliony. Liczba katolików wzrosła w ostatnich latach do 7730 wiernych. W Nepalu pracuje obecnie ponad 160 sióstr należących do 18 zgromadzeń i 65 kapłanów należących do 6 zakonów. Kościół prowadzi także 31 szkół.
Elżbieta Dziuk (KAI Delhi), kg / Katmandu
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz