Łódź: teatralny cykl spotkań poświęconych poezji Jana Pawła II

Abp Władysław Ziółek wybrał ulubione utwory Karola Wojtyły, a aktorzy Teatru Powszechnego je wykonają. Tak łódzka scena włącza się w przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. Premiera spektaklu 2 kwietnia o godz. 18.30.
"To jest poezja ponadczasowa, tworzona przez człowieka teatru. Poezja prosta, płynąca z serca, bardzo komunikatywna. Każde spotkanie, jakie mieliśmy z nią w teatrze, choćby przy okazji pracy nad Tryptykiem Rzymskim, było dla nas ważne i szczególne" - mówi dyrektor Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska.

Wyboru wierszy dokonał abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. "Sztuka poetycka Karola Wojtyły wyrasta z pytania o sens. Jej głównym źródłem jest zdumienie i zachwyt. Otaczający świat niesie tyle treści, a jego piękno jest tak narzucające się, że nie sposób oprzeć się pytaniu, jaka jest istota otaczających nas rzeczy" - podkreśla abp Ziółek. Nadrzędnym usiłowaniem w twórczości papieża jest poznawanie nie według pozorów, ale istoty - ocenia metropolita łódzki.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu " Moja-nasza ulubiona poezja". "W taki niewymuszony sposób staramy się zatrzymywać widzów i przypominać, że poezja jest bardzo ważna, jest przestrzenią ducha, rozwija nas. W zapędzonym świecie gdzieś nam ucieka sięgnięcie po tomik ulubionej poezji" - wyjaśnia Pilawska. Wyboru wierszy dokonują znani łodzianie, ludzie niebanalni, wyraziste osobowości. "Oni wskazują nam swoją ulubioną poezję, przez co więcej się o o nich dowiadujemy" - podkreśla Pilawska. Opiekunem cyklu jest Artur Majewski, a spotkania odbywają się co miesiąc.
Spotkanie z poezją Karola Wojtyły będzie nietypowe, bo zamienia się w cały cykl. "2 kwietnia zapoczątkowujemy je i będziemy kontynuować w kolejne weekendy - 9, 17, 30 kwietnia aż do 8 maja. W tym szczególnym czasie między rocznicą odejścia Jana Pawła II, a momentem Jego beatyfikacji, spróbujemy oderwać się od zabiegania codzienności" - dodaje Pilawska.

Poezje Karola Wojtyły zaprezentują aktorzy Teatru Powszechnego - Janusz Kubicki i Michał Szewczyk.
lg / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski