Podhale: telemosty z Watykanem, wystawy, koncerty, filmy na beatyfikację JP II

Telemost z Watykanem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, projekcja filmów o Karolu Wojtyle, koncerty, nabożeństwa – to tylko niektóre części programu uroczystości na Podhalu związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Ponadto 1 maja parafii i kościołowi „Na Równi Szafarskiej” w Nowym Targu zostanie nadane wezwanie – jako pierwszym w Polsce – bł. Jana Pawła II.

Główne uroczystości w Zakopanem odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie w 1997 r. przebywał Jan Paweł II. O godz. 10 w Parku Fatimskim rozpocznie się transmisja na telebimach Mszy św. beatyfikacyjnej z Watykanu. O godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Nagy. W czasie nabożeństwa zostanie poświęcony ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II. O godz. 19 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostanie odprawione nabożeństwo majowe, a po nim odbędzie się koncert w wykonaniu mieszanego chóru katedry wawelskiej. Na organach zagra Witold Zalewski, organista z katedry wawelskiej. Koncert pt. „Santo subito – jazzmani Janowi Pawłowi II” zaplanowano na godz. 17 w innym, zakopiańskim kościele pw. Św. Krzyża. Świątynię tę także nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II, kiedy udawał się na spotkanie z rzeszą pielgrzymów pod Wielką Krokiew.

Zakopiańskie uroczystości papieskie obejmują także wernisaż wystawy plenerowej „Jan Paweł wśród nas”, który odbędzie się 30 kwietnia o godz. 15.30 przy oczku wodnym na Krupówkach. W tym samym dniu zakopiańskie kino „Sokół” zaprasza na projekcję filmów o Karolu Wojtyle pt. „Lolek” i „Przyniósł nam światło prawdziwe”.

Mieszkańcy Nowego Targu, którego Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem, upamiętnią go 1 maja na wiele różnych sposobów. Zaplanowano uroczystości religijne z artystycznym programem, jak też konkursy, internetowe galerie zdjęć ze spotkań w Watykanie, film zrealizowany przez Nowotarską Telewizję Kablową, odsłonięcia tablic, otwarcie stałej ekspozycji w ratuszu, która gromadzi bardzo cenne pamiątki. Do tego dochodzi prelekcja poświęcona kulisom wizyty papieża w Nowym Targu (czerwiec 1979 r.) w świetle dotąd nie publikowanych dokumentów PZPR.

Główne uroczystości w Nowym Targu odbędą w parafii „Na Polanie szafarskiej”, której już od 1 maja – dekretem kard. Stanisława Dziwisz – będzie patronował błogosławiony Jan Paweł II. Na placu przed nowobudującym się kościołem odbędzie się Msza św. dziękczynna za beatyfikację, na której zostanie odczytany dekret metropolity krakowskiego o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania błogosławionego Jana Pawła II. Mszę zaplanowaną o godz. 15, z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”, parafialnej Scholi i Dętej Orkiestry parafii NSPJ. Eucharystię poprzedzi nabożeństwo majowe (o godz. 14.30). Po Mszy św. z programem artystycznym „Tobie, Ojce Świenty”, wystąpi Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” z Rabki-Zdroju.

Na beatyfikację miasto przygotowało III wydanie ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami relacji z tej wizyty i z przygotowań do niej, pióra nowotarskiego historyka, chórmistrza i organisty dr. Józefa Grzybka. Dziełem NTvK jest film nakręcony po śmierci Jana Pawła II, dokumentujący wydarzenia pierwszych dni żałoby na Podhalu.

Na serwerze Urzędu Miasta powstała już strona dokumentująca więź Jana Pawła II z Nowym Targiem (www.jp2.nowytarg.pl). Hasła jej kolejnych zakładek” to: Honorowy Obywatel, Jan Paweł II w Nowym Targu, Publikacje, Artykuły, Ślady, Spotkania. Śladów - pomników, śladów - pamiątek papieża Polaka w mieście i najbliższej jego okolicy jest 25. Począwszy od obelisków, tablic, dzwonu na wieży kościoła św. Jadwigi Królowej, przez popiersia, rondo, krzyż i tron z ołtarza na lotnisku, Szlak Papieski wiodący od Kowańca, po dzieła takie jak doroczny Bieg Podhalański im. Jana Pawła II, stacja Caritas czy Podhalański Szpital Specjalistyczny i Szkoła Podstawowa nr 3 na Kowańcu, które przyjęły jego imię. W „zakładce” Spotkania zamieszczonych jest ok. 100 fotografii, udostępnionych przez mieszkańców, dzięki którym powstała ta wirtualna galeria.

- Z każdym zdjęciem wiąże się jakaś opowieść, jakaś historia. Ludzie przynosili, opowiadali, płakali - samo zbieranie tego materiału było silnym i wzruszającym przeżyciem - mówi Marcin Jagła, naczelnik wydziału promocji w nowotarskim magistracie. Zdjęcia pochodzą m.in. od Tadeusza Domańskiego, który wielokrotnie biegł lub jechał na rowerze do Watykanu. Pojawiły się w galerii dotąd niepublikowane zdjęcia Wojciecha Cyrwusa. Wśród dostarczycieli fotografii zostało rozlosowanych 10 nagród.

1 maja, w dniu beatyfikacji, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w czerwcu w 1979 r. Ponadto z inicjatywy trzech księży - Pawła Łukaszki, Mariana Wanata i Andrzeja Fryźlewicza – powstała tablica wmurowana w pierwszym potwierdzonym miejscu wizyty przyszłego papieża na terenie Nowego Targu. W 1952 r. bowiem, z grupą młodzieży, podczas wypadu na narty, nocował w willi „Szarotka” nieopodal skrzyżowania Kowańca z Kokoszkowem. Tę dzielnicę nieraz potem przemierzał, podejmując piesze i narciarskie wyprawy w Gorce. Tędy też wiedzie Szlak Papieski na Turbacz. O tym gorczańskim szczycie Jan Paweł II wspominał w czasie pielgrzymki do Ludźmierza w 1997 r.

W nowotarskim Ratuszu przygotowywana jest i wkrótce zostanie otwarta stała wystawa „Ojciec Święty i Nowy Targ”. Gromadzi ona pamiątki związane z Janem Pawłem II, które przekazał m.in. magistrat.

Oficjalna delegacja miasta Nowy Targ w składzie: burmistrz, wiceburmistrz i przewodniczący rady weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie, do którego udadzą się specjalnie wyczarterowanym przez kard. Dziwisza samolotem, który wystartuje z Krakowa.

W środę 27 kwietnia w holu Urzędu Miasta otwarta została wystawa pokonkursowa pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka” będąca efektem konkursu zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 2 przy współpracy z Urzędem Miasta. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody i wyróżnienia. - Ojciec Święty Jan Paweł II był u nas trzydzieści dwa lata temu. Tę pamięć nie tylko chcemy zachowywać, ale i przekazywać stąd ta inicjatywa - powiedział burmistrz Marek Fryźlewicz podczas uroczystości wręczenia nagród, które autorom najlepszych prac przekazał wraz z proboszczem parafii św. Katarzyny ks. Marianem Wanatem. Na konkurs wpłynęły 174 prace, w tym 75 wykonanych przez dzieci pięcioletnie i 99 wykonanych przez dzieci sześcioletnie.

W ramach uroczystości beatyfikacyjnych 18 maja, o godz. 18, Podhalańska Wspólnota Samorządowa wraz z dyrekcją Spółdzielczego Domu Kultury zapraszają na prelekcję Ludmiły Figiel pt. „Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu w '79 r. w świetle dokumentów PZPR”. Są to materiały dotąd nie upubliczniane, przechowane i udostępnione przez Wita Wójtowicza.

W Rabce Zdroju 3 maja o godz. 16 w kościele parafialnym św. Teresy przy ul. Parkowej odbędzie się koncert „W podziękowaniu za dar Ojca Świętego Jana Pawła II”. Wystąpią: Eksperymentalna Scena Operowa – Kraków (Bożena Kiełbasińska – sopran, Marcin Kotarba – tenor, Mieczysław Pawłowski – aktor, Sandra Delong – fortepian) i Chór „Cantabile” Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W Poroninie 1 maja o godz. 18 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie zostanie odprawiona Msza św. Po nabożeństwie zaplanowano fragment widowiska „Regle błogosławionemu Ojcu Świętemu”, program artystyczny w wykonaniu uczniów szkół z gminy Poronin i fragment opery góralskiej: „Jan Paweł na Podhalu”. Uroczystości zakończą się Apelem Jasnogórskim.

Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą także w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu. O godz. 7.30 1 maja rozpocznie się telemost Ludźmierz-Watykan. Wszyscy pozostający w Ludźmierzu mogą uczestniczyć w transmisji uroczystości beatyfikacji, w namiocie multimedialnym przy bazylice. Początek o godz. 10.00.

W Szczawnicy 1 maja o godz. 17 w muszli koncertowej rozpocznie się Koncert Papieski. Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Juhasi, Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego, Góralski Chór „Jaworczanie”, wychowankowie szczawnickich szkół i przedszkoli. Gimnazjaliści będą recytować wiersze.

W Sromowcach Niżnych 1 maja o godz. 19.30 odbędzie się koncert „Totus Tuus. W hołdzie Papieżowi”. Wystąpią: Katarzyna Wiwer (sopran), Rafał Monita (organy), Marta Grabysz (recytacja poezji Karola Wojtyły). W programie jest też pokaz slajdów.

Na beatyfikację Jana Pawła II udaje się wielu pielgrzymów z Podhala. Już wczoraj wyruszyli motocykliści z Bukowiny Tatrzańskiej. W ekipie motocyklistów jest fotoreporter „Tygodnika Podhalańskiego Adrian Gładecki. Na uroczystości beatyfikacyjne udaje się także kilkanaście pielgrzymek z Podhala, m.in. z parafii ojców dominikanów w Małem Cichem, wielu księży, zarząd główny Związku Podhalan, a także przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

Jeśli warunki pogodowe pozwolą, to 1 maja na krzyżu na Giewoncie zawisną papieskie flagi. Wiele ulic w Zakopanem, m.in. ta prowadząca do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach już jest przystrojona papieskimi i narodowymi flagami, oraz banerami z cytatami nauczania Jana Pawła II. Górale zapowiadają przystrojenie swoich domów zdjęciami i plakatami z wizerunkiem Jana Pawła II, który zamieścił m.in. „Tygodnik Podhalański”. Zaś Droga Papieska z Zakopanego do Ludźmierza, którą w 1997 r. pokonał w swoim papamobile Jan Paweł II zostanie udekorowana zniczami.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz