USA: amerykańscy katolicy przypomnieli przesłanie Jana Pawła II

Na znaczenie i aktualność przesłania Jana Pawła II zwrócili uwagę uczestnicy 7 Ogólnonarodowego Katolickiego Śniadania Modlitewnego. Odbyło się ono wczoraj w Waszyngtonie z udziałem czołowych polityków oraz przedstawicieli społeczności katolickiej Stanów Zjednoczonych.

Naczelny kapelan Rycerzy Kolumba, bp William E. Lori z Bridgeport, podkreślił zaangażowanie Ojca Świętego w obronę wolności religijnej i ludzkiej godności. Zaapelował do 1,5 tys. zgromadzonych osób oraz przedstawicieli rządu, by pamiętali o losie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i występowali w ich obronie. Zauważył, że również w USA istnieją zagrożenia dla wolności religijnej. Przykładem jest obowiązująca do roku ustawa o reformie opieki zdrowotnej, kwestionująca wiarę podatników oraz pracowników placówek służby zdrowia przeciwnych aborcji. Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II nie godził się na kompromis kosztem prawdy. „Także i my musimy odważnie głosić prawdę” – stwierdził bp Lori.

Natomiast były przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich przypomniał rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu. Wcześniej zebrani mogli obejrzeć film dokumentalny, zrealizowany wraz z małżonką „Dziewięć dni, które zmieniły świat”, poświęcony pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Były kongresmen republikański mówił też o swoim nawróceniu na katolicyzm w 2009, wyznając, że był to proces długotrwały, a ważnym czynnikiem była wizyta w Waszyngtonie papieża Benedykta XVI w 2008 roku. Wyznał, że szczególne wrażenie wywarł na nim spokój i radość Ojca Świętego. Wówczas poprosił też znajomego księdza o przygotowanie go do przyjęcia do Kościoła katolickiego.

Kolejna prelegentka, założycielka i przewodnicząca organizacji obrony życia Live Action mówiła także o swym niedawnym przejściu na katolicyzm oraz obronie życia jako odpowiedzi na apel Jana Pawła II o „budowanie kultury życia”.
st (KAI/CNS) / Waszyngton
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski