Ponad 150 zdjęć i video z okresu pontyfikatu Jana Pawła II można zobaczyć na wystawie multimedialnej otwartej dziś w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń zorganizowanych przez władze Wiecznego Miasta z okazji zbliżającej się beatyfikacji papieża Polaka.
Wystawę zatytułowaną „All`altare di Dio” (Wyniesiony na ołtarze) przygotowano w Pałacu Caffarelli, w jednym z bocznych skrzydeł Muzeów Kapitolińskich.
Można na niej obejrzeć 150 zdjęć, video oraz pamiątek rzeczowych po Janie Pawle II zebranych razem głównie przez znanego włoskiego fotografika Vittoriano Rastellego. Jest on m.in. byłym fotoreporterem wojennym (relacjonował m.in. konflikty w Libanie), jego prace były prezentowane m.in. w takich czasopismach jak „Life”, „Time” czy „Epoca”.
„Zdjęcia są w stanie przywołać wspomnienia, zatrzymać emocje, wyryć w pamięci obrazy, zmienić moment w wieczność. Wielkość Jana Pawła II, dzięki czystości i wrażliwości jego osoby i jego słów, pozostawiła w naturalny sposób niezatarte wspomnienie w pamięci i sercach ludzi” – tłumaczy swoją pracę Rastelli.
Zgromadzone na wystawie fotografie pogrupowano w kilkadziesiąt jedno- lub dwuelementowych sekcji tematycznych, takich jak „Jan Paweł II i cierpienie”, Jan Paweł II i pokój”, „Jan Paweł II i pobożność” czy „Jan Paweł II i młodzi”. Przedstawiono w nich prace ze słynnych pielgrzymek papieskich lub wizyt Karola Wojtyły w szczególnych miejscach. Papież widziany jest z bliska lub daleka, trzyma roześmiane lub płaczące dzieci, ale także ściska ręce napotykanych pielgrzymów w Kinshasa, Manili czy podrzymskim Pomezia.
Fotografie opatrzono informacjami w języku włoskim, polskim i angielskim. Jednak nie wszystkie, cześć pozostawiono bez podpisów, gdyż nie odnoszą się wyłącznie do osoby papieża, a są „częścią osobistych wyobrażeń o ludzkości”, jak wyjaśnia Rastelli. Tak stało się ze zdjęciami prezentującymi papieża w nakryciach głowy podarowanych mu podczas wizyt apostolskich.
Ekspozycji towarzyszą fragmenty audio z najsłynniejszych papieskich homilii katechez czy przemówień. Do obejrzenia będą też materiały video z archiwów włoskiej telewizji RAI.
Wystawę zorganizowały władze Rzymu we współpracy z Fundacją „Duc in Altum” oraz Towarzystwem 06 Event. Ekspozycja będzie otwarta w Muzeach Kapitolińskich do 25 września z przerwą na okres 17 maja – 31 lipca, gdy zostanie pokazana w Zamku Królewskim w Warszawie.
Łukasz Kasper (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz