W Watykanie otwarto wystawę o Janie Pawle II

Na trzy dni przed beatyfikacją w Watykanie otwarta wystawę „Jan Paweł II. Homagium Benedykta XVI z okazji beatyfikacji”. Stanowi ona znakomitą, wzbogaconą o elementy multimedialne, prezentację życia i nauczania Karola Wojtyły. Jest ona wspólnym dziełem Państwa Miasta Watykańskiego, ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej oraz polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał kard. Giovanni Lajolo, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego wraz z Hanną Suchocka, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej i wiceministrem kultury Piotrem Żuchowskim. Wystawa znajduje się tuż przy Placu św. Piotra w tzw. Braccio di Carlo Magno, czyli Skrzydle Karola Wielkiego – sali wieńczącej kolumnadę Berniniego, przylegającej bezpośrednio do Bazyliki św. Piotra. W uroczystości otwarcia ekspozycji uczestniczyli także kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i jego poprzednik kard. Angelo Sodano.

Nawiązując do pierwszych słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II po swym wyborze, iż kardynałowie wybrali papieża "z dalekiego kraju", kard. Lajolo zaznaczył, że wtedy, w 1978 r. chodziło bardziej o odległość polityczną i dystans od krajów Europy Zachodniej. Zarazem jednak dodał, że chodziło też o długą historię walk i wiary narodu polskiego. „Ów papież przybyły z daleka nie krył swej polskości i żywego umiłowania ojczyzny, co mogłoby być rozumiane jako ograniczenie powszechności jego posługi, ale przeciwnie, ze swej polskości uczynił dźwignię, mocny punkt, aby doprowadzić do zlikwidowania barier politycznych oddalających od siebie narody i otworzyć je na powszechność” – powiedział gubernator Państwa Watykańskiego.

Zauważył, że wystawa została podzielona na dwie części. Pierwszą przygotowała strona polska i dotyczy ona życia Karola Wojtyły w ojczyźnie: od narodzin w Wadowicach po wybór na Stolicę Piotrową. Drugą część - od konklawe z 16 października 1978 r. do śmierci 2 kwietnia 2005 – przygotował Gubernatorat Państwa Watykańskiego. Kardynał podkreślił, że obok licznych znaków bogatej działalności Ojca Świętego, jego zdjęcia z różnych okresów pontyfikatu ukazują, jak cierpienie przekształciło tego papieża, którego w 1979 r. tygodnik „Time” określił jako John Paul Superstar, w posłusznego i cierpiącego „Sługę Bożego”. Była to – zaznaczył włoski purpurat kurialny – namacalna ikona Ukrzyżowanego, bliskiego najgłębszemu człowieczeństwu każdego z nas. "Bardzo różnorodna i niezwykle rozległa działalność Jana Pawła II była skupiona na Chrystusie i człowieku: Chrystusie jako drodze człowieka i dlatego człowieku - drodze Kościoła” – przypomniał kard. Lajolo. Jednocześnie zaznaczył, iż źródłem siły, nadziei i szerokiej wizji papieża Wojtyły była jego modlitwa i więź z Bogiem.

Min. Żuchowski powiedział, że Jan Paweł II stał się wielką wartością dla całego świata. Wyjaśnił, że jako papież ukazał światu wartości uniwersalne, mające swe źródło w Ewangelii i w dziedzictwie polskiej kultury. Przypomniał, że nie byłoby prawdopodobnie organizowanego przez Jana Pawła II modlitewnego spotkania religii w Asyżu, gdyby nie dziedzictwo dawnej Rzeczpospolitej, gdzie w pokojowy sposób spotykali się chrześcijanie, żydzi, muzułmanie i przedstawiciele innych religii.

Na watykańskiej wystawie strona polska przedstawiła obiekty ze zbiorów Muzeum Katedralnego na Wawelu, Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Archiwum Multimedialnego Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Ekspozycja „Jan Paweł II. Homagium Benedykta XVI z okazji beatyfikacji” prezentowana jest w trzech językach, włoskim, angielskim i polskim. Otwiera ją brama w formie księgi Pisma Świętego, której karty przerzucane są przez wiatr, tak jak podczas pogrzebu Jana Pawła II. Dalej zwiedzający odnajduje piętnaście części tematycznych, które syntetycznie, acz bardzo wymownie ukazują życie i pontyfikat Karola Wojtyły. Począwszy od lat dzieciństwa i młodości w Wadowicach (1920-38), przez okres krakowski (1939-78), a następnie cały pontyfikat, trwający do 2005 r. Znakomite fotografie, obrazujące każdy okres życia, wzbogacają liczne, oryginalne eksponaty. W pierwszej części znajdziemy m.in. metrykę chrztu Karola Wojtyły i jego pamiątkowy obrazek z pierwszej komunii św. Dalej, w części obrazującej wojenny okres życia przyszłego papieża, pokazano kamień z kamieniołomu w podkrakowskim Zakrzówku, gdzie pracował.

Prezentację okresu kapłańskiego Karola Wojtyły otwiera egzemplarz książki św. Ludwika Marii Grigniona de Monfort o nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny, które to dzieło było ważnym przewodnikiem duchowym w początku kapłańskiej drogi przyszłego kardynała i papieża. Składany kajak, którym ks. Wojtyła przemierzał liczne polskie rzeki, stanowi jeden z głównych eksponatów części wystawy poświęconej jego pracy z młodymi.

Następnie można zwiedzić kolejne części prezentujące biskupstwo, kardynalat i wreszcie 27-letni pontyfikat Jana Pawła II. Odrębne części poświęcone są pielgrzymkom Jana Pawła II do Włoch oraz pielgrzymkom po świecie i Światowym Dniom Młodzieży. Mapy z trasami podróży i liczne zdjęcia uzupełnione są filmami dokumentującymi poszczególne pielgrzymki i wystąpienia papieża - Polaka.

Wielkie wrażenie wywiera odrębna, przyciemniona część wystawy, ukazująca zamach na Ojca Świętego z 13 maja 1981 r. Słyszymy padające strzały, a na telebimie obserwujemy dramatyczny przejazd papamobilu przez Plac św. Piotra z rannym, słabnącym papieżem, podtrzymywanym przed ks. Stanisława Dziwisza.

Końcowa część wystawy, zatytułowana „Cierpienie”, zawiera zdjęcia i filmowe migawki ze szpitala oraz z ostatnich spotkań z papieżem. Słyszymy jego słowa wypowiadane z wielkim trudem. Tę część ekspozycji wieńczą materiały z pogrzebu Jana Pawła II.

Wystawę zamyka cytat z przemówienia Benedykta XVI z 16 stycznia br., gdy zapowiedział on beatyfikację swego poprzednika. W oczy rzuca się wymowny cytat: „Ci którzy go znali, ci, którzy cenili go i kochali, nie mogą nie radować się wraz z Kościołem z tego wydarzenia. Bądźcie szczęśliwi!”.

Jak wyjaśnia ks. Paweł Danek, dyrektor Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach i koordynator przedsięwzięcia z polskiej strony, zamiarem pomysłodawców wystawy było przybliżenie postaci papieża - Polaka rzeszom pielgrzymów i turystów przybywających do Rzymu w dniach przed i po beatyfikacji. „Do wymyślenia koncepcji wystawy zostali zaproszeni Barbara i Jarosław Kłaputowie, którzy współpracowali ze stroną włoską. Od razu trzeba powiedzieć, że te pomieszczenia watykańskie są wyjątkowo duże. Sala ma 19 metrów wysokości, ponad 200 metrów długości. Jakby porównywać to z naszym Muzeum w Wadowicach, to zmieściłyby się w niej co najmniej trzy takie kamienice” – powiedział duchowny KAI.

Polska część wystawy zajmuje długość około 90 metrów. Dużo miejsca znalazło się tam dla „małej ojczyzny” Karola Wojtyły – Wadowic i okolic miasta. Pokazano przedwojenne zdjęcia miasta nad Skawą, fotografie najbliższych krewnych, pamiątkowy obrazek pierwszokomunijny, szkaplerz otrzymany od wadowickich karmelitów z klasztoru na Górce. Wszystkie eksponaty do tej części wystawy pochodzą z rodzinnego miasta papieża.
W części krakowskiej pojawiają się m.in.: symboliczny kamień z kamieniołomu w Solvayu, gdzie pracował młody Wojtyła, robocze chodaki i ubiór. Będzie też można zobaczyć zabytkowy ornat z Wawelu, który przywdział przyszły papież podczas swego ingresu biskupiego, jego pastorał i osobiste rzeczy. „Staraliśmy się, żeby na tej wystawie oprócz zdjęć pojawiły się właśnie przedmioty należące do Jana Pawła II. Wiemy, że takie właśnie spotkanie z autentykami powoduje dodatkowe przeżycia u zwiedzających, czyni wystawę bardziej interesującą” – zauważa ks. Danek i przyznaje, że wystawa powstawała w ekspresowym tempie. Zdaniem kapłana, ekspozycje zobaczą nawet miliony osób.

Wystawa przedstawia także encykliki i oficjalne dokumenty urzędowe, kanonizacje i beatyfikacje przeprowadzone za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, synody, konsystorze, nominacje biskupie i kardynalskie, twórczość pisarską. Całość kończy część zatytułowana „Powrót do Domu Ojca" – opowieść o długim cierpieniu, które zakończyło się dnia 2 kwietnia 2005 o godzinie 21.37 i wspomnienie uroczystości pogrzebowych w dniu 8 kwietnia, kiedy to rzesze wiernych wznosiły okrzyki: „Santo Subito!".

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od godzin popołudniowych 1 maja do 24 lipca 2011 r. (Braccio di Carlo Magno, wejście od strony Placu świętego Piotra). Godziny otwarcia: codziennie od 9-19.30. Wstęp wolny.
st, mp (KAI Rzym), rk (KAI) / Watykan/Wadowice/Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz