Warszawa: przed rocznicą śmierci papieża 6-latki budują most na Placu Płsudskiego

Niezwykły most powstaje dziś na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W jego kolorową konstrukcję wpasowywane są paczki, które znoszą sześciolatkowie. Paczki zawierają rysunki, zdjęcia i nagrania nt. Jana Pawła II, jego życiorysu i pontyfikatu. Odwiedzając dziś Plac dzieci mogą też dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o papieżu w specjalnych namiotach edukacyjnych.
Dzieci witane są przez artystów produkujących ogromne bańki mydlane. Po krótkiej zabawie mogą dowiedzieć się czegoś o dzieciństwie Karola Wojtyły, który został papieżem. W kolejnych namiotach o etapach życia Ojca Świętego opowiadają animatorzy ubrani, których łatwo rozpoznać po charakterystycznych czerwonych beretach.

Na końcu wędrówki znajduje się namiot "Poczta Wadowice", gdzie dzieci mogą nadać przyniesione ze sobą paczki. Ich zawartość zbierały przez cały marzec, tworząc kolorowe życiorysy Jana Pawła II, rozwiązując konkursy i nagrywając swoje wypowiedzi. - Te paczki zostaną wysłane do losowo wybranych miast w Polsce - mówi animatorka Marzena Michałek. - Dzieci wita listonosz, ubrany w mundur z lat 30-tych, a paczki nadajemy dzięki specjalnemu paczkomatowi, który wydaje dzieciom potwierdzenie - dodaje.

Następnie dzieci zanoszą paczkę do mostu znajdującego się niedaleko krzyża papieskiego. Tam akrobaci poruszający się a szczudłach pomagają dzieciom umieścić ich przesyłkę w jednym z boksów. Dzieci mogą także wejść na most, by z góry popatrzeć plac.

-Dzisiaj na plac przyjeżdżają grupy zorganizowane z 60 szkół i przedszkoli z Warszawy - mówi w rozmowie z KAI rzecznik Adrian Sinkowski z Centrum Myśli Jana Pawła II. - Jutro od 10 do 15 zaproszone są całe rodziny sześciolatków, rodzice mogą przyjść ze swoimi dziećmi.

Most zostanie na placu do 4 kwietnia. - Ten most symbolizuje to, że każde dziecko może w przyszłości stać się kimś ważnym, kimś, kto będzie miał wpływ na bieg historii tak jak Jan Paweł II, który kiedyś był także sześcioletnim Lolkiem - dodał Sinkowski.

Projekt edukacyjny skierowany jest do sześciolaków ze względu na 6. rocznicę śmierci papieża. Dzieci, które urodziły się w 2005 roku nie znają Jana Pawła II lub widziały go tylko w telewizji. Hasłem projektu jest "Most. Każdy mały jest wielki". Słowo „Most” ma symbolizować pokoleniową łączność dzisiejszych sześciolatków z ich rodzicami, urodzonymi ok. roku 1978 – roku wyboru Karola Wojtyły na papieża. Sam most jest metaforycznym przejściem od dziecka do kogoś wielkiego i pokazywać, że „każdy mały jest wielki”.

W marcu, do 60 stołecznych szkół i przedszkoli trafiły materiały edukacyjne: konspekty zadań dla nauczycieli, mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków oraz maskotka projektu – lalka „Lolek” w przedwojennym mundurku, uszyta specjalnie na tę okazję i symbolizująca Karola Wojtyłę z jego szkolnych czasów. Dzieci przygotowały m.in. książkę ilustrującą życie papieża.

Wirtualny most na stronie www.most.centrumjp2.pl może budować każde dziecko w Polsce.

2 kwietnia o godz. 20. na Placu Piłsudskiego odbędzie się czuwanie. Warszawiacy usłyszą m.in. teksty Jana Pawła II o świętości odczytane przez znanych aktorów, a także głos papieża – fragmenty homilii wygłoszonych w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie będzie można zobaczyć materiały filmowe na temat świętości oraz wywiady z ludźmi osobiście znającymi papieża. O godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza. Następnie odbędzie się kwesta na rzecz osób chorych na chorobę Parkinsona.

3 kwietnia na Plac Piłsudskiego z Krakowa przyjedzie mobilne muzeum Jana Pawła II, w którym obejrzeć będzie można m.in. papieskie buty, narty, piuskę, sutannę oraz pióro do osobistych notatek, a także wystawę multimediów i fotografii.

Organizatorem warszawskich obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II jest Centrum Myśli Jana Pawła II - samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy zajmująca się popularyzowaniem nauczania papieskiego.
im, lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz