Watykan: prezydent Komorowski zwiedził wystawę o Janie Pawle II

Prezydent Bronisław Komorowski zwiedził wystawę „Jan Paweł II - Hołd Benedykta XVI z okazji beatyfikacji”. W dniach 29 kwietnia – 24 lipca jest ona prezentowana w Braccio di Carlo Magno, czyli Skrzydle Karola Wielkiego, wieńczącym kolumnadę Berniniego przy Placu św. Piotra w Watykanie.
Ekspozycja dzieli się na 15 sekcji przedstawiających wybrane momenty z życia i pontyfikatu Karola Wojtyły. Organizatorami wystawy są Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu, ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronatem objęli ją prezydent Komorowski i watykański sekretarz stanu, kard. Tarcico Bertone.

Prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, a także znane osobistości polskiego życia politycznego, kulturalnego i religijnego, m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, były premier Tadeusz Mazowiecki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie o. Maciej Zięba, znany pisarz Marek Skwarnicki.

Zainteresowanie prezydenta wzbudził m.in. kajak, jakim Karol Wojtyła pływał po polskich rzekach i jeziorach. Natomiast najbardziej wzruszyły kardy filmu wideo przedstawiającego chorego Jana Pawła II z ostatnich dni jego życia, który próbował pobłogosławić zebranych na Placu św. Piotra, lecz nie mógł wydobyć z siebie głosu.

Na zakończenie zwiedzania prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej wystawy. „Tutaj samo serce się cieszy, smuci i modli” – napisał Komorowski, a pod jego podpisem złożyła swój także jego małżonka.

Obecna w prezydenckiej delegacji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wzruszona powiedziała KAI, że gdy oglądała wystawę, wróciły do niej „wszystkie lata z papieżem”, przede wszystkim za sprawą odtwarzanego z głośników jego głosu. Gdy Karol Wojtyła został papieżem nastąpiło podniesienie Polaków z kolan.

- Jestem tym pokoleniem, które żyło razem z papieżem. W jakimś sensie jestem pokoleniem Jana Pawła II, nawet bardziej niż ci młodsi, którzy urodzili się później, bo jego pontyfikat przypada na całe moje dojrzale życie – wyznała Gronkiewicz-Waltz.

Jej zdaniem watykańska wystawa zawiera dużo elementów osobistych, mniej znanych, z życia Jana Pawła II. Tutaj znano go jako papieża, najpierw młodego, potem starszego i już schorowanego. - Ale to był konkretny człowiek z konkretnej rodziny, skądś Pan Bóg go wybrał i dał mu największe szanse współpracy z łaską. Dużo zależało tu od jego wychowania i otoczenia. Papież był taki pogodny, ale pamiętajmy, że jego życie było dźwiganiem krzyża od dzieciństwa. Nie każdy w wieku 9 lat traci matkę, potem brata i ojca, tak jakby Pan Bóg go oczyszczał z wszystkich ziemskich przywiązań – przypuszcza prezydent Warszawy.

Według niej dzięki tej wystawie ludzie spoza Polski, którzy nie wiedzą o Janie Pawle II tyle co my, poznają go jako człowieka.

Wystawa „Jan Paweł II. Homagium Benedykta XVI z okazji beatyfikacji” stanowi wzbogaconą o elementy multimedialne, prezentację życia i nauczania Karola Wojtyły. Została podzielona na dwie części. Pierwszą przygotowała strona polska i dotyczy ona życia Karola Wojtyły w ojczyźnie: od narodzin w Wadowicach po wybór na Stolicę Piotrową. Drugą część - od konklawe z 16 października 1978 r. do śmierci 2 kwietnia 2005 – przygotował Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Strona polska przedstawiła obiekty ze zbiorów Muzeum Katedralnego na Wawelu, Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Archiwum Multimedialnego Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Ekspozycja „Jan Paweł II. Homagium Benedykta XVI z okazji beatyfikacji” prezentowana jest w trzech językach, włoskim, angielskim i polskim. Otwiera ją brama w formie księgi Pisma Świętego, której karty przerzucane są przez wiatr, tak jak podczas pogrzebu Jana Pawła II. Dalej zwiedzający odnajduje piętnaście części tematycznych, które syntetycznie, acz bardzo wymownie ukazują życie i pontyfikat Karola Wojtyły. Począwszy od lat dzieciństwa i młodości w Wadowicach (1920-38), przez okres krakowski (1939-78), a następnie cały pontyfikat, trwający do 2005 r. Znakomite fotografie, obrazujące każdy okres życia, wzbogacają liczne, oryginalne eksponaty. W pierwszej części znajdziemy m.in. metrykę chrztu Karola Wojtyły i jego pamiątkowy obrazek z pierwszej komunii św. Dalej, w części obrazującej wojenny okres życia przyszłego papieża, pokazano kamień z kamieniołomu w podkrakowskim Zakrzówku, gdzie pracował.

Prezentację okresu kapłańskiego Karola Wojtyły otwiera egzemplarz książki św. Ludwika Marii Grigniona de Monfort o nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny, które to dzieło było ważnym przewodnikiem duchowym w początku kapłańskiej drogi przyszłego kardynała i papieża. Składany kajak, którym ks. Wojtyła przemierzał liczne polskie rzeki, stanowi jeden z głównych eksponatów części wystawy poświęconej jego pracy z młodymi.

Następnie można zwiedzić kolejne części prezentujące biskupstwo, kardynalat i wreszcie 27-letni pontyfikat Jana Pawła II. Odrębne części poświęcone są pielgrzymkom Jana Pawła II do Włoch oraz pielgrzymkom po świecie i Światowym Dniom Młodzieży. Mapy z trasami podróży i liczne zdjęcia uzupełnione są filmami dokumentującymi poszczególne pielgrzymki i wystąpienia papieża - Polaka.

Wielkie wrażenie wywiera odrębna, przyciemniona część wystawy, ukazująca zamach na Ojca Świętego z 13 maja 1981 r. Słyszymy padające strzały, a na telebimie obserwujemy dramatyczny przejazd papamobilu przez Plac św. Piotra z rannym, słabnącym papieżem, podtrzymywanym przed ks. Stanisława Dziwisza.

Końcowa część wystawy, zatytułowana „Cierpienie”, zawiera zdjęcia i filmowe migawki ze szpitala oraz z ostatnich spotkań z papieżem. Słyszymy jego słowa wypowiadane z wielkim trudem. Tę część ekspozycji wieńczą materiały z pogrzebu Jana Pawła II.

Wystawę zamyka cytat z przemówienia Benedykta XVI z 16 stycznia br., gdy zapowiedział on beatyfikację swego poprzednika. W oczy rzuca się wymowny cytat: „Ci którzy go znali, ci, którzy cenili go i kochali, nie mogą nie radować się wraz z Kościołem z tego wydarzenia. Bądźcie szczęśliwi!”.

Jak wyjaśnia ks. Paweł Danek, dyrektor Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach i koordynator przedsięwzięcia z polskiej strony, zamiarem pomysłodawców wystawy było przybliżenie postaci papieża - Polaka rzeszom pielgrzymów i turystów przybywających do Rzymu w dniach przed i po beatyfikacji. „Do wymyślenia koncepcji wystawy zostali zaproszeni Barbara i Jarosław Kłaputowie, którzy współpracowali ze stroną włoską. Od razu trzeba powiedzieć, że te pomieszczenia watykańskie są wyjątkowo duże. Sala ma 19 metrów wysokości, ponad 200 metrów długości. Jakby porównywać to z naszym Muzeum w Wadowicach, to zmieściłyby się w niej co najmniej trzy takie kamienice” – powiedział duchowny KAI.

Polska część wystawy zajmuje długość około 90 metrów. Dużo miejsca znalazło się tam dla „małej ojczyzny” Karola Wojtyły – Wadowic i okolic miasta. Pokazano przedwojenne zdjęcia miasta nad Skawą, fotografie najbliższych krewnych, pamiątkowy obrazek pierwszokomunijny, szkaplerz otrzymany od wadowickich karmelitów z klasztoru na Górce. Wszystkie eksponaty do tej części wystawy pochodzą z rodzinnego miasta papieża.

W części krakowskiej pojawiają się m.in.: symboliczny kamień z kamieniołomu w Solvayu, gdzie pracował młody Wojtyła, robocze chodaki i ubiór. Będzie też można zobaczyć zabytkowy ornat z Wawelu, który przywdział przyszły papież podczas swego ingresu biskupiego, jego pastorał i osobiste rzeczy. „Staraliśmy się, żeby na tej wystawie oprócz zdjęć pojawiły się właśnie przedmioty należące do Jana Pawła II. Wiemy, że takie właśnie spotkanie z autentykami powoduje dodatkowe przeżycia u zwiedzających, czyni wystawę bardziej interesującą” – zauważa ks. Danek i przyznaje, że wystawa powstawała w ekspresowym tempie. Zdaniem kapłana, ekspozycje zobaczą nawet miliony osób.

Wystawa przedstawia także encykliki i oficjalne dokumenty urzędowe, kanonizacje i beatyfikacje przeprowadzone za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, synody, konsystorze, nominacje biskupie i kardynalskie, twórczość pisarską. Całość kończy część zatytułowana „Powrót do Domu Ojca" – opowieść o długim cierpieniu, które zakończyło się dnia 2 kwietnia 2005 o godzinie 21.37 i wspomnienie uroczystości pogrzebowych w dniu 8 kwietnia, kiedy to rzesze wiernych wznosiły okrzyki: „Santo Subito!”.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od godzin popołudniowych 1 maja do 24 lipca 2011 r. (Braccio di Carlo Magno, wejście od strony Placu świętego Piotra). Godziny otwarcia: codziennie od 9.00 do 19.30 (w środy od 13.00 do 19.30). Wstęp wolny.
Paweł Bieliński, Marcin Przeciszewski (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz