Wizerunek Jana Pawła II na Świątyni Opatrzności Bożej będzie wzorowany na portrecie beatyfikacyjnym

Wielki wizerunek Jana Pawła II, który 1 maja zostanie odsłonięty na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, będzie wzorowany na portrecie beatyfikacyjnym - zapowiedział Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej. Gigantyczny wizerunek, złożony z setek tysięcy zdjęć Polaków, będzie ważył ponad pół tony a jego instalacja rozpocznie się już 18 kwietnia. Wciąż można nadsyłać fotografie, które staną się częścią portretu papieża.
Podczas briefingu zorganizowanego w Centrum Opatrzności Bożej pomysłodawcy powstania Wielkiego Portretu Jana Pawła II poinformowali, że jak dotąd, w zaledwie kilka tygodni, za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl napłynęło ok. 10 tys. fotografii, które jak kawałki mozaiki, stanowić będą elementy Wielkiego Portretu Jana Pawła II. Zostanie on 1 maja, w dniu beatyfikacji, odsłonięty na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej, podkreślił, że wizerunek papieża wzorowany będzie na portrecie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, który zostanie odsłonięty w czasie uroczystości w Watykanie. Nie chciał jednak zdradzić jakiego rodzaju będzie to portret. Stwierdził jedynie krótko: bardzo piękny.

Miejsca jest aż na ok. pół miliona zdjęć, ale wtedy będą one dość małe. Z już nadesłanych fotografii można jednak, za pomocą specjalnego programu komputerowego, przygotować papieski wizerunek.

Montaż konstrukcji, która będzie miała wymiary 55x26 metrów i wagę ponad 600 kg, rocznie się 18 kwietnia. Operacja będzie o tyle trudna, że najpierw trzeba będzie zamontować kurtynę, która zasłoni wydrukowany portret, a następnie zawiesić sam wizerunek papieża. Piotr Gaweł zapewnił, że konstrukcja będzie bardzo bezpieczna, bowiem zostanie wykonana z materiału przepuszczającego wiatr.

Uroczyste odsłonięcie Wielkiego Portretu Jana Pawła II nastąpi 1 maja po południu. Wieczorem natomiast wizerunek zostanie podświetlony, dzięki czemu także wieczorem i w nocy będzie widoczny nawet z dużej odległości. Ma być to bowiem największy na świecie portret Jana Pawła II.

Wciąż można nadsyłać fotografie, które posłużą do wygenerowania wizerunku. Można to zrobić za pomocą strony internetowej, wcześniej wysyłając SMS na numer 72551 o treści „P”, jak portret (koszt to 2 zł + VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piotr Gaweł zaapelował po raz kolejny do młodych ludzi, by zechcieli pomóc osobom starszym w wysyłaniu swoich zdjęć. Do Centrum Opatrzności Bożej wciąż telefonują bowiem osoby starsze podkreślając, że nie radzą sobie ze współczesnymi zdobyczami techniki, stąd niezastąpiona będzie pomoc młodzieży.

Na razie wiadomo, że Wielki Portret Jana Pawła II wisiał będzie na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października, a więc rocznicy wyboru papieża-Polaka na Stolicę Piotrową.
rl (KAI) / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski