Włoska prasa przed beatyfikacją: obawy o zachowanie bezpieczeństwa

Obawom o zachowanie bezpieczeństwa oraz ostatnim przygotowaniom do niedzielnych uroczystości poświęcają dziś swe strony przed beatyfikacją Jana Pawła II włoskie dzienniki.

Większość dzienników informuje o ostatnich przygotowaniach miasta do uroczystości beatyfikacyjnych. „Avvenire”, dziennik włoskich biskupów, przytacza słowa Francesco Tagliente, szefa rzymskiej kwestury, który przypomina, że Wieczne Miasto zdołało pokonać trudności organizacyjne m.in. w roku 2000, gdy odbywały się Światowe Dni Młodzieży oraz podczas pogrzebu Jana Pawła II. „Dzięki odpowiednio zaplanowanym środkom bezpieczeństwa uda nam się pogodzić codzienne funkcjonowanie miasta z nagłym napływem wielu pielgrzymów” – zapewnia Tagliente.

By było to możliwe zwłaszcza w niedzielę, gdy jednocześnie na placu św. Jana na Lateranie odbywać się będzie tradycyjny pierwszomajowy koncert organizowany przez lewicowe centrale związkowe, powstało specjalne centrum antykryzysowe.

W Rzymie zaplanowano już trasy dla około 70 delegacji zagranicznych, które przybędą 1 maja na plac św. Piotra. „Powstały cztery rejony postoju autokarów oraz odpowiednio skoordynowane obszary przyjazdu pociągów na dworce Tiburtina, Anagnina, Cinecitta i Eur – przypomina „Avvenire”.

O „terrorystycznym ryzyku” w związku z przyjazdem miliona pielgrzymów informuje z kolei rzymska „La Repubblica”. 1 maja przestrzeń powietrzna nad Rzymem będzie zamknięta, nad placem św. Piotra i centrum miasta krążyć za to będą śmigłowce wyposażone w kamery. Bezpieczeństwa nad Tybrem pilnować ma specjalna eskadra nurków.

„To będą trzy wyjątkowo pracowite dni dla naszych sił porządkowych” – mówi „La Repubblice” Francesco Tagliente.

O „ryzyku dla bezpieczeństwa miasta” wspomina też „Corriere della Sera”. Dziennik zwraca uwagę przede wszystkim na potrzebę zachowania bezpieczeństwa podczas Mszy beatyfikacyjnej na placu św. Piotra. Problemem mogą być stragany przenośne ustawiane przy barierkach i wejściach na plac. „1 maja obawiamy się nielegalnego wejścia na plac nawet 10 tys. handlarzy, którzy zaczną sprzedawać wszystko: oprócz obrazków z papieżem także buty czy torebki” – mówi gazecie Cesare Pambianchi, prezes konfederacji handlowej regionu Lazio.

„Kochany papieżu, piszę do ciebie, tylko ty możesz nam pomóc” – takim tytułem o interesującej inicjatywie Papaboys przed beatyfikacją papieża Polaka pisze Mattia Feltri w „La Stampa”. Turyński dziennik informuje o wydaniu w jednym tomie zbioru rysunków wykonanych przez dzieci i dorosłych na placu św. Piotra w ciągu kilku dni przed i po śmierci Jana Pawła II. Publikacja zawiera setki rysunków oraz 1500 listów, w większości anonimowych. „Warto je przeczytać co do jednego: dzieci powierzają papieżowi zmarłego brata, modlą się o rodziców w separacji, z kolei inne, zwłaszcza chore, dodają papieżowi odwagi w przezwyciężaniu cierpienia” – zwraca uwagę publicystka „La Stampa”.

Zebraniem prac pod śmiałym tytułem „Ciao Karol” (Cześć Karol)zajęła się grupa młodzieży zwana Papaboys, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży i innych spotkań z Janem Pawłem II. Publikacja będzie wkrótce dostępna w punktach informacyjnych Papaboys.
Łukasz Kasper (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz