Bp Balcerek: Błogosławiony Janie Pawle II, módl się za nami!

„Z radością, z całym Kościołem wołamy: Błogosławiony Janie Pawle II, módl się za nami!” – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację papieża, której przewodniczył w Archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
Eucharystia sprawowana w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja, w Godzinie Miłosierdzia była pierwszym w archidiecezji poznańskiej dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Jak podkreślił przewodniczący liturgii poznański biskup pomocniczy, „trudno wyrazić nasze wielkie wzruszenie po uroczystościach beatyfikacyjnych zakończonych dziś w Rzymie, w których duchowo uczestniczyliśmy”. „Jan Paweł II, nasz umiłowany Ojciec Święty, został zaliczony do błogosławionych! Z radością, z całym Kościołem wołamy: Błogosławiony Janie Pawle II, módl się za nami!” – wołał bp Balcerek.

W homilii bp Balcerek przypomniał, że do przeprowadzenia dzieła Miłosierdzia Bożego na całym świecie Bóg posłużył się właśnie Polską i naszym narodem wybierając niewykształconą siostrę zakonną Faustynę Kowalską i doświadczonego profesora seminarium duchownego w Wilnie ks. Michała Sopoćkę. Wybrał także Karola Wojtyłę, najpierw arcybiskupa krakowskiego, a później papieża Jana Pawła II, który w 2000 r. wprowadził, według sugestii zawartych w objawieniach s. Faustyny, w całym Kościele uroczystość Miłosierdzia Bożego, a w dwa lata później poświęcił świat Bożemu Miłosierdziu.

„Do tej trójki świętych możemy odnieść słowa zapisane w «Dzienniczku» św. s. Faustyny: «Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie mojej woli, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje»” – podkreślił kaznodzieja przyznając, że to proroctwo spełniło się i spełnia do końca tak, jak wszystkie inne zapisane w „Dzienniczku”.

Jednocześnie bp Grzegorz Balcerek zauważył, że choć zostało spełnione to, o co prosił Pan Jezus przez s. Faustynę, to jednak dzieło Miłosierdzia Bożego jest niedokończone. „Jest ono zadaniem dla nas wszystkich, którzy mamy nieustannie prosić o Boże Miłosierdzie dla świata pogrążającego się niestety coraz bardziej w grzechu” – przekonywał biskup. Wyjaśniał, że zadaniem kapłanów jest szerzenie Bożego Miłosierdzia „na ambonie i przez hojne, ofiarne spełnianie posługi w konfesjonale”, natomiast świeccy powinni „podejmować różne dzieła miłosierdzia i, jak to ujął bł. Jan Paweł II, żyć wyobraźnią miłosierdzia”.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu została ustanowiona 22 kwietnia 1984 r. Dokładnie 17 lat później świątynia parafialna otrzymała godność Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Obecnie w sanktuarium znajdują się relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki oraz kopia Całunu Turyńskiego.
bt / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz