Jasna Góra: wieczorne uroczystości ku czci nowego Błogosławionego

„Z błogosławionego Jana Pawła II Gaude Mater Polonia - ciesz się Matko Polsko” – wołał ze szczytu Jasnej Góry o. Roman Majewski. Przeor częstochowskiego klasztoru przewodniczył wieczornej Mszy św. dziękczynnej za życie, powołanie i świadectwo posługi Jana Pawła II. Eucharystia uwieńczyła całodzienną modlitwę dziękczynną za nowego Błogosławionego Kościoła katolickiego.
W kazaniu przeor Jasnej Góry podkreślił, że dzisiejsza uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II niesie nam lekcję związaną z doświadczeniem miłosierdzia. Przywołał słowa Jezusa skierowane do św. s. Faustyny, w których Chrystus żąda od nas uczynków miłosierdzia. -Masz miłosierdzie okazywać zawsze wszystkim, podaję Ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim – czyn, słowo, modlitwa. To jest pełnia miłosierdzia i niezbity dowód miłości Boga – przypomniał o. Przeor.

Zauważył, że „ta lekcja w dzisiejszą uroczystość beatyfikacji wybrzmiewa bardzo wyraźnie” i dodał, że „jest to lekcja samego Chrystusa Pana, którą niesie nam bł. Jan Paweł II człowiek czynu, słowa, modlitwy, człowiek miłosierdzia”.

„Dziś w przedziwny sposób, wyraźnie, wręcz namacalnie czujemy obecność z nami na tym kawałku polskiej ziemi obecność błogosławionego Jana Pawła II, największego spośród Polaków, którego dziś Kościół wyniósł do chwały ołtarzy, a chwila ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym Kościoła katolickiego była dla wielu z nas wielkim wzruszeniem i wielką radością” – powiedział o. Przeor.

Wieczorne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II rozpoczęła na Jasnej Górze o 18.00 procesja ze śpiewem Litanii Loretańskiej na szczyt jasnogórski.

Po Mszy św. na szczycie jasnogórskim rozpoczął się uroczysty koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wystąpił Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor, któremu towarzyszyła Morphing Vienna Chamber Orchestra. Koncert zainaugurował XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

W początkowych ustaleniach ten światowej sławy artysta miał wystąpić w częstochowskiej archikatedrze i miał to być koncert biletowany, jednak po ogłoszeniu daty beatyfikacji Jana Pawła II za zgodą solisty koncert został przeniesiony na Jasną Górę i stał się występem plenerowym i bezpłatnym.

Dodatkowo Andreas Scholl na wieść, że wystąpi także z okazji beatyfikacji Wielkiego Papieża włączył do swojego programu arię maryjną Marcina Józefa Żebrowskiego ze zbiorów jasnogórskich. „Jest to wyjątkowa okazja być tutaj na Jasnej Górze, w tym szczególnym miejscu zwłaszcza, kiedy jest beatyfikacja. Miałem szczęście spotkać się w 1981 r. z Ojcem Świętym Janem Pawłem II kiedy zostałem wybrany do śpiewu solowo na audiencji”, powiedział artysta.

Śpiewak podkreślił, że jest bardzo wzruszony i podekscytowany tym, że wystąpił w koncercie plenerowym inaugurującym festiwal ‘Gaude Mater’.
„Jest to szczególny moment, aby przez muzykę, którą kultywuję przez ponad 20 lat, uwielbić Boga, Stwórcę wszelkiego piękna i dobra”- podkreślił kontratenor.
Artysta koncertował już trzy razy w Polsce: dwa razy we Wrocławiu i raz w Krakowie, ale w Częstochowie był po raz pierwszy.

Andreas Scholl to niemiecki kontratenor dysponujący głosem altowym, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, przedstawiciel wykonawstwa historycznego. Jest pierwszym kontratenorem na świecie, którego zaproszono do udziału w koncercie „The Last Night of the Proms” w Londynie.
Jest uznawany za najwybitniejszego kontratenora swojego pokolenia.

Mimo zimna w wieczornym koncercie uczestniczyło na błoniach jasnogórskich wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy.

Dzień beatyfikacji Jana Pawła II zakończył na Jasnej Górze uroczysty Apel i pokaz sztucznych ogni.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz