Podkarpacie: kluby honorowego krwiodawstwa żywym pomnikiem dla Jana Pawła II


85 klubów Honorowych Dawców Krwi dla uczczenia 85 lat życia Jana Pawła II. Z taką inicjatywą wyszedł Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Po niespełna dziesięciu latach udało się. Obecnie skupiają one 2228 osób, które oddały już ok. 12 tys. litrów krwi.
Niedawno powstał właśnie 85. klub. Tym samym, zapoczątkowane w 2002 r. dzieło doszło do skutku. Jego inicjatorem był Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Pomysł przyszedł podczas I Podkarpackiej Pielgrzymki HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej w 2002 r. – Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej zastanawiałem się, co mógłbym zrobić, aby uczcić naszego Ojca Świętego. I wtedy przyszło olśnienie. Przecież to mogą być szkolne kluby honorowych dawców – wspomina Wójcik.

We wrześniu 2002 r. założyli, że w ciągu trzech lat utworzą 25 szkolnych klubów HDK. Chcieli w ten sposób uczcić 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II przypadające w 2003 r. – Zdążyliśmy, choć kosztowało to dużo pracy – mówi Wójcik.

Razem z nim akcję prowadziły: Krystyna Lachowicz, kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu i Ewa Załęska, wówczas sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu, a obecnie kierownik Biura.

– Założenie każdego klubu poprzedzone jest kilkoma rozmowami w szkole, zakładzie pracy, czy OSP. My nie namawiamy, lecz uświadamiamy. Po pogadance czekamy kilka tygodni. Chcemy, aby decyzja o założeniu klubu była przemyślana. Zależy nam, aby zapewnić stały dostęp do krwi. Szczególnie jest to przydatne, gdy w nagłych przypadkach potrzeba krwi określonej grupy. Dzięki klubom o wiele łatwiej znaleźć wtedy dawców – zaznacza Lachowicz.

Ostatnie dziesięć klubów powstało przy zespole szkół, uczelni, OSP. – Najchętniej krew oddają ludzie młodzi. Wystarczy dziesięciu chętnych, aby powstał klub. Osoby, które nie mają jeszcze 18 lat i nie mogą oddać krwi, są członkami wspierającymi – mówi Załęska.

W sumie stworzono 42 kluby szkolne i uczelniane, 33 strażackie – OSP i PSP, 6 w innych służbach mundurowych, 3 administracyjne i 1 parafialny w ośmiu powiatach województwa podkarpackiego.

Celem akcji było stworzenie i utrzymanie stabilnego systemu krwiodawstwa w tej części Podkarpacia. – Odpowiednie zasoby krwi to nasze bezpieczeństwo. Dlatego istnieje potrzeba nieustannego promowania idei honorowego dawstwa, by w świadomości społeczeństwa przestały istnieć bariery uniemożliwiające podjęcie decyzji o oddawaniu krwi. Ważne jest to, aby krwiodawcy dzielili się cząstką siebie wówczas, kiedy ta pomoc jest najbardziej potrzebna – mówi Zdzisław Wójcik.
pab / Przemyśl
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz