Gniezno: relikwie bł. Jana Pawła II w katedralnej kaplicy św. Stanisława

Relikwie bł. Jana Pawła II, przekazane katedrze gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku przez kard. Stanisława Dziwisza, zostały dziś umieszczone w odremontowanej kaplicy św. Stanisława. „Ma to swoją głęboko symboliczną wymowę” – mówił w czasie uroczystej Mszy św. prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Na uroczystość do Gniezna przyjechali kapłani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był prymas senior kard. Józef Glemp, biskup senior Bogdan Wojtuś, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

W liturgii uczestniczyły również poczty sztandarowe i delegacje szkół noszących imię bł. Jana Pawła II z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Witając zebranych ks. kan. Krzysztof Wętkowski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej, przypomniał, że uroczystość odbywa się w dniu szczególnym, w którym Kościół wspomina błogosławionego papieża. „Pozostaje wyrazić przekonanie, że bł. Jan Paweł II, obecny w znaku swoich relikwii, będzie doznawał w tym miejscu czci nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości” – mówił ks. Wętkowski.

Poświęcenia odnowionej kaplicy dokonał abp Józef Kowalczyk. Przewodniczył również Mszy św. i wygłosił homilię, w której przypomniał, że bł. Jan Paweł II, jeszcze jako biskup krakowski, wielokrotnie przybywał do Gniezna przywożąc z sobą relikwie św. Stanisława.

„Dzięki relikwiom świętych i ich właściwie rozumianemu kultowi czujemy jeszcze silniejszą więź z ludźmi, dla których Chrystus był wszystkim, którzy szli za Nim krok w krok – często po drodze usłanej cierniami i naznaczonej cierpieniem. Heroiczność ich cnót, przykład ich życia oraz ich niezachwiana wiara, krzepią naszą wiarę i pomagają nam odnajdywać we współczesnym zagmatwanym świecie ścieżki prowadzące prosto do Boga” – mówił hierarcha.

Katedra gnieźnieńska, a przez nią całe Gniezno, otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II w kwietniu tego roku. Ich uroczystego przekazania dokonał podczas odpustu św. Wojciecha metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Relikwie umieszczone są w srebrnym relikwiarzu przedstawiającym postać bł. Jana Pawła II, który wspiera się na krzyżu papieskim i symbolicznie przechodzi przez łuk tęczowy, który mieni się barwami flag narodów słowiańskich, w imieniu których i do których papież przemawiał na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku.

Również w kaplicy nie brakuje odniesień do papieskich pielgrzymek do Gniezna. Upamiętniającą je tablicę umieszczono pod nowym witrażem, na którym widnieją postaci: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława, a także zarys klasztoru jasnogórski, katedry gnieźnieńskiej i katedry na Wawelu.
bgk / Gniezno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski