Pierwszy w archidiecezji katowickiej kościół pw. bł. Jana Pawła II

Pierwszy w archidiecezji katowickiej kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II został poświęcony 22 października br., we wspomnienie błogosławionego Papieża-Polaka, w parafii św. Barbary we wsi Góra w gminie Miedźna (w powiecie pszczyńskim). Poświęcenia dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
„Wasz parafialny kościół będzie przez wieki świadectwem waszej wiary, waszej pracowitości, ofiarności połączonej z wyrzeczeniem, pasterskiej troski proboszcza, a także świadkiem kultury materialnej naszych czasów, a przede wszystkim potwierdzeniem miłości wobec papieża Jana Pawła II, któremu - jako błogosławionemu – jest ten kościół dedykowany” – powiedział metropolita katowicki w homilii i dodał: „Takie było wasze pragnienie. Pragnęliście duchowej bliskości bł. Jana Pawła II, bliskości Jego nauki i Jego stylu – opartego na wierze budowania wspólnoty Kościoła”.

Abp Skworc przypomniał, że Jan Paweł II stawiał wysokie wymagania: „Mówił - nie lękajcie się świętości, uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych. Nie możecie tych wezwań w kościele Jana Pawła II nie słyszeć. One was zobowiązują do codziennej wierności, do starania się o świętość” – wskazał kaznodzieja.

„Żyjcie zawołaniem bł. Jana Pawła II „Totus tuus”. Starajcie się być jak on, wasz błogosławiony patron – dla Boga i bliźniego!” – apelował abp Skworc do zgromadzonych. „Nie ustawajcie w budowaniu Królestwa Bożego w waszych sercach, w życiu rodzinnym i społecznym! Bądźcie rzeczywiście 'kościołem serdecznym', kościołem Jana Pawła II, zawsze otwartym na Boga i człowieka” - dodawał.

W parafii św. Barbary w Górze znajduje się drewniany kościół, którego najstarsza część pochodzi z XVI wieku. Okazał się on jednak za mały dla rozrastającej się miejscowości. Parafianie nadal zamierzają dbać o dotychczasową świątynię, będzie w niej sprawowana Msza św. w każdą sobotę, a także będzie w niej udzielany sakrament małżeństwa.
ksas / Katowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 ; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski