Delegacje polskich władz na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, oraz delegacje rządu, Sejmu i Senatu oraz wielu parlamentarzystów weźmie udział 27 kwietnia w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII.

Prezydent Bronisław Komorowski złoży wizytę w Watykanie i Republice Włoskiej z dniach 26-28 kwietnia. Wraz z małżonką Anną Komorowską 27 kwietnia weźmie udział w Mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII na placu św. Piotra. Zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Prezydent zaprosił do towarzyszenia mu byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego. Obydwaj przyjęli zaproszenie.

Sejm RP podczas uroczystości kanonizacyjnych będzie reprezentować marszałek Ewa Kopacz. Marszałek będzie uczestniczyć we Mszy na placu Św. Piotra oraz weźmie udział w audiencji u papieża Franciszka.

Rząd reprezentować będzie szef Kancelarii Premiera min. Jacek Cichocki.

W delegacji sejmowej będą uczestniczyć przedstawiciele poszczególnych klubów parlamentarnych. "Klubom parlamentarnym została zaproponowana, a następnie przydzielona liczba miejsc zgodnie z przysługującym parytetem" - poinformowało KAI Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

Z kolei delegacji Senatu RP przewodniczyć będzie marszałek Bogdan Borusewicz. W skład delegacji wchodzą: Helena Hatka (PO), Stanisław Iwan (PO), Andżelika Możdżanowska (PSL) oraz Jan Maria Jackowski (PiS).

Oprócz uroczystości kanonizacyjnych posłowie i senatorowie wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydawanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji kanonizacji.

Wynajętym wspólnie samolotem mają udać się do Rzymu posłowie PO, PSL i Solidarnej Polski. Z kolei PiS organizuje pielgrzymkę kolejową dla swoich działaczy z rodzinami. Najprawdopodobniej zabraknie na niej prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który poleci samolotem. Na kanonizację nie wybierają się tylko przedstawiciele SLD i Twojego Ruchu.

Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało kilka dni temu, że na uroczystościach kanonizacyjnych oczekiwanych jest 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów. Do Rzymu ma przybyć 800 tys. pielgrzymów, a dwa miliardy ludzi będzie śledzić uroczystości za pośrednictwem środków masowego przekazu.
lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 kwietnia 2014