Bp Pindel: św. Jan Paweł II zostawił nam marzenie, by dążyć ku cywilizacji miłości i życia

Dążenie do urzeczywistnienie cywilizacji życia to testament, rozpoczęty projekt i marzenie pozostawione przez świętego Jana Pawła II – mówił 15 maja w Oświęcimiu bp Roman Pindel, inaugurując konferencję poświęconą afirmacji życia i rodziny w nauczaniu papieża Polaka. Konferencja „Święty Jan Paweł II - ku cywilizacji życia” w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu była jednym z wydarzeń związanych z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II w gminach powiatu oświęcimskiego.

Były starosta powiatu oświęcimskiego i jeden z organizatorów konferencji Adam Bilski przypomniał, że Jan Paweł II, w sposób szczególny pamiętał o tym, co zdarzyło się na ziemi oświęcimskiej. Oświęcimski działacz społeczny zaapelował, by być „strażnikami miejsca naznaczonego kataklizmem ludzkości”, ale także miejsca, gdzie dokonało się szczególne zwycięstwo człowieka – św. Maksymiliana, „patrona trudnego stulecia”.
 
Ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel zauważył, że Jan Paweł II świadomie wybrał podążanie ku cywilizacji życia, starając się zachęcać kolejne kręgi ludzi i środowiska, bez względu na ich wiarę i role społeczne, by przyłączali się do tej przemiany o charakterze cywilizacyjnym.
„Sam Jan Paweł II w różny sposób wyrażał swoje zaangażowanie na rzecz owej cywilizacji życia. Ona stała się dominującą w świadomości powszechnej. Na pewno jednak papież ani owej cywilizacji życia w jakiejkolwiek części świata do końca nie zbudował, ani nie zmobilizował i dotarł do wszystkich, którzy mogliby wziąć udział w takiej przemianie. Raczej zostawił nam ukierunkowanie, owe «ku», jako testament, rozpoczęty projekt, czy może marzenie ku cywilizacji miłości i życia” – mówił biskup.
 
 Hierarcha przywoływał słynne słowa świętego papieża wygłoszone. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu podczas pielgrzymki do Polski. Ojciec Święty podkreślił wówczas, że cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej.
 
 Starosta oświęcimski Józef Krawczyk przypominając, że papież Polak jest dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej niekwestionowanym autorytetem, podkreślał, że jednocząca się Europa potrzebuje takiego wzoru. „Szczególnie teraz, gdy zaczynają się ujawniać symptomy kryzysu cywilizacji świat Zachodu, w której chrześcijaństwo odegrało ważna rolę także w wymiarze kulturowym” – dodawał samorządowiec.

 Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: "Jana Pawła II troska o życie duchowe" - ks. prof. Marek Chmielewski (KUL), „Rodzina – wstęp do cywilizacji miłości” - dr Monika Waluś (UKSW), oraz „Cywilizacja życia, naturalny fundament cywilizacji chrześcijańskiej” - dr Marek Jurek.
 W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu.
 W ramach obchodów dziękczynienia ziemi oświęcimskiej za kanonizację Jana Pawła II 20 maja w kościele św. Maksymilian Kolbego sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, a następnie w świątyni wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. 24 maja ulicami miasta nad Sołą przejdzie natomiast III Marsz dla Życia i Rodziny, którego głównym mottem będzie dziękczynienie za kanonizację Karola Wojtyły.

rk / Oświęcim
--
 Katolicka Agencja Informacyjna
 ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 maja 2014