Kielce: pierwszy w diecezji kościół św. Jana Pawła II

Bp Kazimierz Ryczan poświęcił w niedzielę pierwszy w Kielcach i diecezji kieleckiej oraz jeden z pierwszych w Polce – kościół pw. św. Jana Pawła II. Będzie on pełnił funkcję kościoła akademickiego i środowisk twórczych. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego – rektorzy kieleckich uczelni, pracownicy, studenci oraz m.in. wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

„To jest wasza świątynia. Czeka tu na was św. Jan Paweł II, student, kapłan, biskup, profesor, filozof, teolog, papież. Człowiek o jednoznacznym obliczu. Przyjaciel, zakochany w Bogu, człowieku i Ojczyźnie” – mówił do środowiska naukowego bp Ryczan. 

W homilii biskup mówił o potrzebie i istocie świętowania niedzieli i znaczeniu konsekrowanego ołtarza dla każdej społeczności. Dziękował także proboszczowi parafii katedralnej – ks. prałatowi Stanisławowi Kowalskiemu za „miłość do Jana Pawła II, za miłość do środowiska akademickiego (…), za kościół, który był marzeniem jego serca”.

Uroczystość poprzedziło czuwanie modlitewne pod hasłem „Modlitwa i sztuka”, które rozpoczęło się w sobotę 17 maja. W ramach czuwania odbył się projekt recytatorski w oparciu o poezję Karola Wojtyły pt. „Poeta na zamówienie”, liturgia Słowa oraz koncert chóralny. 

Nowy kościół znajduje się w centrum miasta, w miejscu dawnej kaplicy akademickiej przy ul. Wesołej 54. 
Takie położenie, zdaniem ks. Dudały, prowokuje do duszpasterskiego zainteresowania szerszym środowiskiem, niż tylko stricte akademickie. „Chcemy otworzyć się na inteligencję, środowiska twórcze, ale i na przedsiębiorców i pracodawców. Myśl św. Jana Pawła II będzie nam w tym towarzyszyć” – zapowiada ks. Dudała.

Planowana jest rzetelna formacja chrześcijańska, w oparciu o nauczanie papieskie - poprzez zainicjowane już czytanie encyklik i dyskusję nad nimi, poprzez doroczne Dni Papieskie łączone z promocją kultury chrześcijańskiej, a także przez stale obecną w ofercie duszpasterskiej, refleksję religijną, humanistyczną i społeczno – polityczną, w oparciu o analizę 27.lat pontyfikatu.

Nowa na mapie Kielc świątynia jest kameralna, a w symbolice wnętrza kluczową rolę odgrywa ołtarz św. Jana Pawła II oraz światło, przy maksymalnym ograniczeniu wyobrażeń figuralnych. Autorem projektu jest Janusz Sobczyk z Warszawy. 

Kaplica akademicka przy ul. Wesołej działała przez dziesięć lat. Obiekt należy do parafii katedralnej w Kielcach, ale został wydzielony do celów diecezjalnego duszpasterstwa akademickiego. 

dziar / Kielce 

--
 Katolicka Agencja Informacyjna
 ISSN  1426-1413 ; Data wydania: 19 maja 2014