Poznań: pierwsza parafia bł. Jana Pawła II


Za miesiąc wejdzie w życie dekret arcybiskupa metropolity poznańskiego powołujący do istnienia pierwszą w archidiecezji poznańskiej parafię pw. błogosławionego Jana Pawła II. Powstanie ona w Luboniu, wokół dotychczasowego kościoła filialnego parafii pw. św. Barbary przy ul. Źródlanej.
Do nowej parafii należeć będą mieszkańcy osiedla Lubonianka. Święto patronalne obchodzone będzie 22 października, we wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. Abp Stanisław Gądecki mianował pierwszym proboszczem wspólnoty ks. Pawła Dąbrowskiego, dotychczasowego proboszcza w Rosku.

Nowa parafia ma już kościół, którego budowę rozpoczęto w 2008 roku z myślą o uczczeniu papieża Polaka. Świątynia powstała w ciągu dwóch lat. Po beatyfikacji Karola Wojtyły, 13 maja ub. roku kościół otrzymał wezwanie bł. Jana Pawła II.

Mieszkańcy Lubonia zaraz po śmierci Jana Pawła II spontanicznie zgromadzili się na modlitwie na wzgórzu, które od tego czasu nazywane jest wzgórzem papieskim. Nieopodal powstał też Park Jana Pawła II. W Luboniu znajduje się także gimnazjum poświęcone pamięci papieża Polaka.

Luboń to miejscowość położona na lewym brzegu Warty, granicząca od północy z Poznaniem. Miasto liczy ponad 30 tys. mieszkańców. Parafia bł. Jana Pawła II będzie czwartą wspólnotą parafialną w Luboniu.
ms / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Tarnów: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II i beatyfikacji Karoliny Kózkówny


Msze św., koncerty, nocne czuwanie, spotkanie młodzieży z całej Polski a także wspólne kibicowanie podczas inauguracji Euro – tak wygląda program obchodów 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Gośćmi uroczystości będą Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obchody odbędą się od 8 do 10 czerwca w Tarnowie, Zabawie i Wał–Rudzie.
Kult dziewicy i męczennicy rozwija się w kraju i za granicą – powiedział bp Andrzej Jeż, nowo mianowany biskup tarnowski, podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

- Wiele młodych osób, a także rodzice po stracie dziecka, odnajdują w osobie Karoliny właściwy kierunek życia. Dziewica i męczennica uczy dziś zwłaszcza młodych ludzi entuzjazmu poznawania wiedzy, otwartości na drugiego człowieka, dojrzałości religijnej i życia w czystości. Bł. Karolina była osobą naturalną, nikogo nie udawała – to też jest dziś ważna cecha – powiedział bp Jeż.

Dodał ponadto, że przesłanie bł. Karoliny ludzie będą stopniowo odkrywać. W diecezji toczy się bowiem proces kanonizacyjny dziewicy i męczennicy.

W Watykanie badane jest uzdrowienie za wstawiennictwem bł. Karoliny. Zdaniem rodziców dziecka, które miało urodzić się bez jednego z organów wewnętrznych, a urodziło się zupełnie zdrowe, był to cud. Lekarze twierdzą, że tego przypadku nie da się wyjaśnić racjonalnie. Jeżeli potwierdzi to Stolica Apostolska, w najbliższych latach może dojść do kanonizacji bł. Karoliny.

Punkt otwierający uroczystości jubileuszowe jest dość nietypowy. 8 czerwca w Zabawie o godzinie 18.00 będzie można kibicować polskiej reprezentacji w piłce nożnej podczas rozpoczynającego się w tym dniu Euro 2012. - Młodzież z różnych zakątków Polski przyjedzie z flagami narodowymi, trąbami i bębnami. Zachęcamy do kulturalnego kibicowania – mówi ks. Paweł Górski diecezjalny duszpasterz młodzieży.

8 czerwca odbędzie się także recital Marii Bober o bł. Karolinie. To nowy projekt muzyczny, który powstał specjalnie na uroczystość jubileuszu 25-lecia beatyfikacji Karoliny. Utwory oraz ich aranżacja, swym stylem muzycznym nawiązują do twórczości Marka Grechuty.

Po Mszy św. odprawionej o północy pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, rozpocznie się całonocne czuwanie.

W sobotę w Wał-Rudzie, obok rodzinnego domu bł. Karoliny będzie katecheza pod gruszą, a także Droga Krzyżowa. O 12.00 Mszy św. w Zabawie będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W tym dniu także będzie także prezentacja Szwadronu Jazdy Konnej im. V Pułku Jazdy Konnej, tańce lednickie a także prezentacja dzieł związanych z bł. Karoliną.

W sobotni wieczór o 20.00 wystąpi w Zabawie zespół New Life’m - jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki chrześcijańskiej.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 10 czerwca w Tarnowie. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona o 10.30 w kościele bł. Karoliny – czyli miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy.

O relikwie męczennicy proszą parafie na całym świecie. Każdego osiemnastego dnia miesiąca szlakiem jej męczeństwa w Wał-Rudzie, ludzie uczestniczą w Drodze Krzyżowej. W nabożeństwach bierze udział od tysiąca do trzech tysięcy osób. W sanktuarium błogosławionej w Zabawie znajduje się kaplica męczenników, a obok kościoła powstaje Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych. Kustosz ks. Zbigniew Szostak chce, by to miejsce cały czas się rozwijało.

- Chcemy, by młodzi i wszyscy pielgrzymi dobrze czuli się w Zabawie. Miejscem integracyjnych spotkań i koncertów jest stodoła, gdzie działa też mini skansen. Obok sanktuarium powstaje parking. Ponadto ruszyła wypożyczalnia rowerów. W sanktuarium będą też warsztaty dla ludzi utalentowanych i cykliczne spotkania dla osób, które straciły bliskich m.in. w wypadkach – dodaje ks. Szostak.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w małopolskiej wsi, w oddalonej o 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa – Wał-Rudzie. 13-osobowa rodzina bł. Karoliny nie należała do zamożnych, jednak ciężka oraz systematyczna praca dzieci i rodziców nie pozwoliła Kózkom na cierpienie głodu. Cechą charakterystyczną Karoliny oraz jej całej rodziny była głęboka pobożność. Wszyscy jej członkowie byli ludźmi religijnymi, przemierzając po kilka kilometrów dziennie do pobliskiego kościoła w Radłowie, a od roku 1912 w Zabawie. M.in. z tych powodów dom rodzinny Kózków potocznie był nazywany Betlejemką.

Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie „katechezami pod gruszą”. Proboszcz nowo powstałej parafii w Zabawie – ks. Władysław Mendrala określał Ją mianem swojej „prawej ręki” w prowadzonych inicjatywach.

W 1914 r. wybuchła I Wojna Światowa. Jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał-Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.

W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.
eb / Tarnów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2012

Brazylia: bł. Jan Paweł II wśród patronów ŚDM w Rio de Janeiro


Światowy Dzień Młodzieży, jaki w lipcu 2013 r. odbędzie się w Rio de Janeiro, będzie miał pięcioro patronów. Zostali nimi: Matka Boża z Aparecidy – „patronka Kościoła w rodzin”, św. Sebastian – „żołnierz i męczennik za wiarę”, a zarazem patron Rio de Janeiro, św. Antoni de Santana Galvão – pierwszy brazylijski święty, „świadek pokoju i miłości”, św. Teresa z Lisieux – „patronka misji” oraz bł. Jan Paweł II – „przyjaciel ludzi młodych”.
Ich imiona ogłosił 27 maja metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta podczas nabożeństwa w sanktuarium maryjnym Nossa Senhora da Penha. Hierarcha, który kieruje lokalnym komitetem organizacyjnym ŚDM wyjaśnił, że wybrani święci „nawet w młodości potrafili wybrać najlepszą cząstkę życia: Jezusa Chrystusa”, zaś ich życie zachęca do starania się o cnoty i do dawania świadectwa o tym, że „świętość jest możliwa w realnym życiu”.

Oprócz pięciorga patronów, abp Tempesta wskazał także inne osoby, które mają być orędownikami ŚDM. Są to: św. Róża z Limy – „wierna woli Bożej”, św. Teresa z Andów – „kontemplująca Chrystusa”, św. Laura Vicuña – „męczennica czystości”, bł. Józef de Anchieta, „apostoł Brazylii”, bł. Albertyna Berkenbrock, „mistrzyni wartości ewangelicznych”, bł. Klara Badano, „oddana Jezusowi”, bł. Siostra Dulce, „ambasadorka miłości”, bł. Adyliusz Daronch, „przyjaciel Chrystusa”, bł. Piotr Jerzy Frassati, „płonący miłością do ubogich i Kościoła”, bł. Izydor Bakanja, „męczennik szkaplerza”, bł. Fryderyk Ozanam, „sługa najuboższych”, św. Jerzy – „zwyciężający zło” oraz św. Andrzej Kim i Towarzysze – „męczennicy ewangelizacji”.

– Są to święci i błogosławieni, którzy przywołują takie aktualne i niezbędne cnoty, jak wielka wiara, miłość, radość, dawanie świadectwa, misyjność, miłość do ubogich – wyjaśnił ks. Eric Jacquinet, kierujący sekcją młodzieżową Papieskiej Rady ds. Świeckich. – Mamy nadzieję, że młodzież świata będą mogli ich poznać głębiej i naśladować ich przykład, aby lepiej przygotować się do ŚDM w Rio de Janeiro.
pb (KAI/SIR) / Rio de Janeiro
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II rozpoczną się 15 czerwca


Kraków, Wadowice, Tarnów, Stary Sącz, Kalwaria Zebrzydowska i Zakopane – to miasta szczególnie bliskie Karolowi Wojtyle. Od 15 do 17 czerwca w ramach Małopolskich Dni Jana Pawła II w tych miastach odbędą się wydarzenia ukazujące życie papieża-Polaka.
„W ramach Małopolskich Dni Jana Pawła II uczestnicy będą mogli odwiedzić miasta szczególnie bliskie Ojcu Świętemu” - podkreśla Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W piątek, 15 czerwca w Krakowie na placu przed oknem papieskim odbędzie się koncert „Trzeciej Godziny Dnia” z udziałem Mieczysława Szcześniaka. Natomiast w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu zaplanowano spotkanie poświęcone wspomnieniom mnichów o Janie Pawle II. Podzielą się nimi o. Leon Knabit i o. Marian Kanior. Z kolei w sobotę wygłoszą oni wykład „Życie monastyczne oczami Jana Pawła II”.

W ramach wydarzenia odbędzie się koncert chrześcijańskiego zespołu ze Starego Sącza „Pokolenie JP2” z programem "Nie lękajcie się być świętymi"

W weekend (16-17 czerwca) będzie można zwiedzać opactwo w Tyńcu z przewodnikiem. Będzie można zobaczyć m.in. muzeum, krypty i pokój papieski. Dla uczestników przygotowane również rodzinną wielkoformatową grę planszową „U źródeł Polski”.

Przez trzy dni, w piątek, sobotę oraz niedzielę w Kinie Kijów Centrum odbędą się pokazy filmów o Janie Pawle II: „Jan Paweł II. Szukałem Was...” i „Świadectwo”. W ramach Dni będzie można również zwiedzać z przewodnikiem Pałac Biskupów Krakowskich.

W Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY odbędzie się spektakl w wykonaniu Theatrum Mundi „Gniazdo, z którego wyszedłem ”. Jest to opowieść o okupacyjnych losach Karola Wojtyły we wspomnieniach robotników Solvay’u, projekcja filmu dokumentalnego „Natchnienie trudnego dobra. Śladami okupacyjnych losów Karola Wojtyły” w reżyserii Zbigniewa Osławskiego, a także
spotkanie autorskie z p. Karoliną Biedrzycką, autorką wywiadów z robotnikami fabryki Solvay.

Natomiast w niedzielę, 17 czerwca w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”zaplanowano piknik z okazji Święta Rodziny: finał konkursu piosenki dziecięcej„ Kto śpiewa, dwa razy się modli”, koncert „Saltrom Gospel Choir”, projekcja filmu „Małopolska. Miejsca serdeczne Jana Pawła II”

W Starym Sączu w klasztorze sióstr Klarysek będzie można wysłuchać koncertu chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii z repertuarem pieśni religijnych. Zaplanowano też zwiedzanie z przewodnikiem: Ołtarza Papieskiego, tzw. „Sali pamięci” oraz Muzeum regionalnego. Ponadto odbędzie się koncert zespołu „Promyczki Dobra”, spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru „A” oraz pokaz filmów o Janie Pawle II.

Z kolei w klasztorze oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie można zobaczyć spektakl „Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana, a także zwiedzać sanktuarium z przewodnikiem. Uczestnicy obejrzą także spektakl „Rycerz Niezłomny” w wykonaniu Theatrum Mundi. Jest to opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W Zakopanem w kościele Św. Krzyża odbędzie się Oratorium "Pelikan", a w Księżówce spotkanie z autorką i projekcja filmu Barbary Szumowskiej „Szczyty gór należą do niego”. Zaplanowano też zwiedzanie m. in. Pustelni św. Alberta oraz koncert TGD z Mietkiem Szcześniakiem.

Natomiast w Wadowicach zaplanowano m. in. trzy wykłady: „Karol Wojtyła i czasy szkolne”, „Karol Wojtyła i religijne wychowanie” i „Wojtyła i artystyczny świat przedwojennych Wadowic”.
W ramach wydarzenia odbędzie się także zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

W Tarnowie będzie można zwiedzać Muzeum Diecezjalne oraz Bazylikę Katedralną. W kościele bł. Karoliny Kózkówny uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę fotograficzną, a także wysłuchać koncertu zespołu „Śląsk” z programem „Santo Subito”.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pomnik Jana Pawła II w Kwiatonowicach



Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pomnik Jana Pawła II w Kwiatonowicach koło Gorlic. Uroczystości w parafii Matki Bożej Królowej Polski odbyły się w sobotę, 26 maja. W uroczystości poświęcenia monumentu uczestniczyła delegacja z Włoch.
W homilii metropolita krakowski powiedział, że wielkość Jana Pawła II polegała na tym, że był on człowiekiem wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojego życia. Kard. Dziwisz mówił, że pomnik będzie przypominał mieszkańcom Kwiatonowic papieża, który oparł się mocno na Chrystusie i nauczył nas miłości do drugiego człowieka, nawet do swojego zamachowca. Kardynał mówił też, że ten pomnik ma szczególną wymowę, bo będzie przypominał młodym ludziom, by wzięli odpowiedzialność za dziedzictwo bł. Jana Pawła II.

Autorem pomnika jest Massimo Galleni - włoski rzeźbiarz z Pietrasanty z regionu Toskanii. Rzeźba Ojca Świętego wykonana jest w białym marmurze karraryjskim, zatytułowana „TOTUS TUUS”. Pomnik ma wysokość 1,89 cm. Wzrost Ojca Świętego, a także szerokość ramion i spojrzenie, pochodzą z czasów, kiedy papież miał 53 lata. Rzeźba powstała na podstawie zdjęcia zrobionego podczas spaceru Ojca Świętego w czasie pielgrzymki do Kanady, kiedy modlił się na różańcu i medytował.

Pomnik to dar włoskiego Stowarzyszenia Bożego Miłosierdzia siostry Faustyny Kowalskiej. Figurę podarowano kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, który następnie przekazał go dyrektorowi Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II ks. Antoniemu Pyznarowi, obecnemu proboszczowi Bazyliki św. Piotra w Diecezji Piza, który postanowił przekazać dzieło do swojej rodzinnej parafii w Kwiatonowicach.
eb / Kwiatonowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Zimowski: bł. Jan Paweł II nieustraszonym obrońcą prawa do życia



Jan Paweł II był nieustraszonym obrońcą prawa do życia - mówił abp Zygmunt Zimowski, który wygłosił referat podczas konferencji naukowej ''W służbie człowiekowi-przeciw wykluczeniu społecznemu''. Spotkanie odbyło się 25 maja w Wyższej Szkole Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych podkreślił, że cały pontyfikat bł. Jana Pawła II był czasem głoszenia i obrony wiary, moralności i życia chrześcijańskiego. - To tworzyło rdzeń ewangelizacji - stwierdził prelegent. Dodał, że poprzez publikację Katechizmu Kościoła Katolickiego Jan Paweł II pragnął potwierdzić prawdę wiary i moralności chrześcijańskiej w nowym kontekście historycznym, kulturowym i społecznym.

Abp Zimowski zwrócił uwagę, że pontyfikat Jana Pawła charakteryzował się walką o rodzinę przeciwko propagandzie rozwodu, legalizacji konkubinatu i związków tej samej płci. Przypomniał słowa papieża by osób starszych i chorych nie spychać na margines społeczeństwa. - Jeśli to robicie, ignorujecie świadomość, że oni ucieleśniają ważną prawdę, uczą nas, że słabość jest twórczą częścią ludzkiego życia, a cierpienie może być przyjęte bez utraty godności - wskazał hierarcha.

- W świecie pełnym nienawiści, Papież uczył nas na nowo miłości. Dał nam piękną lekcję, abyśmy byli ludźmi nadziei Europy. Każdy z nas ma głosić nadzieję, nie tylko biskupi, ale wszyscy chrześcijanie - powiedział abp Zimowski.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: kard. Dziwisz na uroczystościach 25 pobytu Jana Pawła II w Monte Sant'Angelo



22 maja br. w 25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Monte Sant'Angelo rozpoczęły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Na zaproszenie władz kościelnych i lokalnych bierze w nich udział ks. kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Ojca Świętego.
Monte Sant'Angelo to jedno z najstarszych i najbardziej znanych sanktuariów chrześcijańskich. Jego początki sięgają V wieku. Pielgrzymowali tu m.in.: św. Franciszek z Asyżu, św. Brygida Szwedzka, św. Alfons Liguori. Również św. Ojciec Pio nawiedził niegdyś to miejsce. Początek kultowi św. Michała Archanioła na górze Gargano dały cudowne wydarzenia, związane z objawieniami Świętego Michała, jakie dokonały się w tym miejscu.

Z inicjatywy wikariusza biskupiego i władz miasta Metropolita Krakowski spotkał się z na placu bł. Jana Pawła II z mieszkańcami Monte Sant'Angelo. Krótkie przemówienie, które wygłosił zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem.

Po pozdrowieniu burmistrza i wikariusza diecezjalnego, kard. Stanisław Dziwisz przekazał ks. Władysławowi Suchemu, rektorowi Sanktuarium św. Michała Archanioła relikwiarz z krwią błogosławionego Jana Pawła II.

Następnie główną ulicą miasta zaproszeni goście i licznie zgromadzeni mieszkańcy Monte Sant'Angelo udali się w procesji do Sanktuarium św. Michała Archanioła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Eminencji, kard. Stanisława Dziwisza.

Święta Grota od wieków jest ośrodkiem pielgrzymek, miejscem modlitwy i pojednania z Bogiem. Na przestrzeni piętnastu wieków chrześcijanie z całego świata przybywali do sanktuarium na górze Gargano, aby przeżyć oczyszczające spotkanie z Bogiem (tradycja podaje, że pielgrzymi wnosili ze sobą ciężkie kamienie, by potem na znak pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty rzucić je w przepaść) i uczcić Świętego Michała Archanioła.

Metropolita krakowski wyraził wielką radość z powrotu do Monte Sant’Angelo, po dwudziestu pięciu latach. „Zachowuję w sercu wspomnienie waszego niezwykle serdecznego spotkania z Janem Pawłem II w niedzielę, 24 maja 1987 roku”. (...) Wtedy towarzyszyłem Ojcu Świętemu jako jego osobisty sekretarz. (...) Towarzyszyłem Ojcu Świętemu w codziennych pracach i obowiązkach w Watykanie, a także we wszystkich jego międzynarodowych podróżach apostolskich oraz we wszystkich wizytach, jakie składał w Italii. Jak dobrze pamiętacie, podczas podróży do Apulii Jan Paweł II odwiedził San Giovanni Rotondo, a następnego dnia wasze piękne miasto i sławne Sanktuarium”.

Kard. Dziwisz przypomniał słowa, bł. Jana Pawła II, który ćwierć wieku temu zaznaczył, że przybył „by rozkoszować się przez chwilę szczególną atmosferą tego sanktuarium, jaką tworzy milczenie, modlitwa i pokuta”, oraz „uczcić i prosić św. Michała Archanioła by chronił i bronił Świętego Kościoła w momencie, w który tak trudno jest dawać prawdziwie, chrześcijańskie świadectwo bez ustępstw i dostosowywania się”. W swojej refleksji błogosławiony Jan Paweł II nawiązał do walki św. Michała Archanioła z Szatanem. „Ta walka [...] jest ważna dzisiaj, ponieważ diabeł żyje i działa w świecie” – mówił.

Zdaniem Metropolity Krakowskiego ta prawda jest nadal aktualna w naszych czasach, w których tak wielu ludzi zapomina o prawdziwym Bogu. „Dostrzegając zło w naszym świecie, w którym toczy się walka o człowieka, o jego duszę, jednocześnie jesteśmy świadomi, że nasz los jest w ręku Boga. Dlatego możemy często powtarzać słowa, dając wyraz naszej wierze i nadziei: „Chi è come Dio?” – „Quid ut Deus?” Wiemy, że te słowa stanowią treść imienia Michał”.

Kard. Dziwisz zauważył, że błogosławiony Jan Paweł II wniósł w swoją Piotrową posługę wielką wrażliwość na człowieka, na jego godność jako istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. „Domagał się respektowania praw człowieka we wszystkich systemach społecznych i politycznych, a jednocześnie przypominał, że człowiek ocali swoją wolność w świetle prawdy o swoim powołaniu do życia w Bogu. Dwadzieścia trzy lata temu widzieliśmy upadek reżymów totalitarnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie ulega wątpliwości, że w tym dziele miał swój znaczący udział Jan Paweł II”. Zdaniem metropolity krakowskiego błogosławiony Jan Paweł II walczył o człowieka, nie orężem przemocy, lecz orężem prawdy. „Ojcu Świętemu zależało na tym, by głęboka wizja człowieka była obecna we współczesnej kulturze, która określa sposoby myślenia człowieka, dyktuje wzorce jego życia i zachowania. Zależało mu na tym, by współczesny człowiek nie dostrzegał sprzeczności między wiarą i rozumem”.

Tamta historyczna wizyta w Monte Sant’Angelo, według byłego osobistego sekretarza Papieża-Polaka „wpisała się w uniwersalną misję i odpowiedzialność Papieża za losy Kościoła i świata”. Na zakończenie metropolita krakowski podziękował wszystkim za miłość do błogosławionego Jana Pawła II.
ks. rp / Monte Sant’Angelo
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Mali misjonarze będą budować most z bł. Janem Pawłem II - 26 maja Kongres Misyjny Dzieci w Warszawie



„Budujemy most misyjny z bł. Janem Pawłem II” - to hasło IX Kongresu Misyjnego Dzieci, który zaplanowano na 26 maja w Warszawie. Głównym organizatorem Kongresu jest Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, a jego uczestnikami będą dzieci od 8 do 14 lat, zrzeszone w ogniskach PDMD.
Z polskimi dziećmi spotka się sekretarz generalna Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, pani Baptistine Jeanne Ralamboarison, która pochodzi z Madagaskaru.

W programie Kongresu - od godz. 9.00 do 15.00 - jest Msza św. o godz. 13.00 w kościele przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Następnie zaplanowano koncerty zespołów dziecięcych, gry i zabawy, spotkania z misjonarzami, zakonnicami i zakonnikami.

Kongres daje dzieciom możliwość bezpośredniego spotkania z rówieśnikami, którzy tak samo jak one chcą pomagać innym dzieciom. Ma służyć podsumowaniu całorocznej pracy z dziećmi i uczyć poprzez zabawę.

Spotkanie z dziećmi będzie miało miejsce na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, ul. Mehoffera 2 (Tarchomin). Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.kongrespdmd.missio.pl.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci od blisko 170 lat troszczy się o budzenie świadomości misyjnej wśród polskich dzieci poprzez ich chrześcijańską formację oraz uczy je duchowo i materialnie pomagać ich rówieśnikom w krajach misyjnych.

Historia ogólnopolskich kongresów PDMD rozpoczęła się w 1995 r. wraz z I Krajowym Kongresem Misyjnym Dzieci na Jasnej Górze. Najliczniejszym kongresem był jubileuszowy w roku 2000, który zgromadził pod szczytem Jasnej Góry 40 tys. młodych uczestników.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Skoczów pamięta o wizycie bł. Jana Pawła sprzed 17 lat



Pieśń „Barka” zagrana przez trębaczy na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie upamiętniła 17. rocznicę pobytu w tym miejscu Jana Pawła II. 22 maja 1995 roku podczas Eucharystii z udziałem pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej oraz całej Polski papież apelował o ludzi sumienia.
Dziś w ramach rocznicowych obchodów odbyła się uczniowska sztafeta „Szlakiem Jana Pawła II”, która przebiegła spod stadionu na Kaplicówkę. Tam spotkali się wszyscy uczniowie klas 1-6 i nauczyciele skoczowskiej Szkoły Podstawowej nr. 3, która 7 lat temu otrzymała nazwę Jana Pawła II. Złożono kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Na wzgórzu trębacze Czesław i Tomasz Greniowie odegrali a uczestnicy spotkania zaśpiewali "Barkę". Następnie w auli szkolnej odbył się wernisaż fotografii Grzegorza Gałązki i promocja albumu "Beatus", a także koncert zespołu "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza.

Dziś wieczorem w skoczowskim kościele parafialnym, odbędzie się koncert kameralny "Janowi Pawłowi II".

21 maja 1995 roku w Ołomuńcu Jan Paweł II kanonizował błogosławionych Zdzisławę z Lemberku i Jana Sarkandra. Następnego dnia przybył do rodzinnego miasta świętego, Skoczowa. Tutaj spotkał się ze wspólnotą luteran, odprawił Mszę św., przewodniczył też modlitwie „Regina Coeli”. Następnie samochodem przejechał do Bielska-Białej. Z mieszkańcami miasta spotkał się na krótko na płycie dworca PKS. Stąd udał się do Żywca, gdzie na rynku przewodniczył nabożeństwu. Kilka minut po 19.00 odleciał do Ostrawy.

W homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny.

„Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Obecni byli też m.in. prezydent Lech Wałęsa z małżonką, premier Józef Oleksy z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu. Mimo niepogody – całe wzgórze pokryte było błotem – przybyło ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.
rk / Skoczów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wizja ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego Jana Pawła II – sesja w KUL



Wizji ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego Jana Pawła II poświęcone było spotkanie, jakie w 92. rocznicę urodzin papieża zorganizował Instytut Jana Pawła II KUL.
W konferencji 18 maja wzięli udział prof. Stanisław Krajewski z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. dr Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ks. dr hab. Przemysław Kantyka, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL oraz ks. prof. Alfred Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL.

Dokonania Jana Pawła II na polu dialogu z judaizmem i dialogu ekumenicznego przedstawił prof. Stanisław Krajewski. - Jest wiadome, że Jan Paweł II stosunki Kościoła z judaizmem zmienił na lepsze nie tylko w porównaniu ze stuleciami, kiedy Kościół uprawiał „nauczanie pogardy” wobec Żydów, ale również w stosunku do początków tego nowego okresu, który rozpoczął się wraz z deklaracją Nostra aetate – zauważył. Podkreślił, że osiągnięcia papieża w dziedzinie relacji katolicko-żydowskich są tym bardziej godne uwagi, że z początku Jan Paweł II, jako papież z Polski, był podejrzewany o skłonność do antysemityzmu. - Tymczasem to on właśnie wniósł szczególną wrażliwość na żydowską religię – dodał.

Według prof. Krajewskiego chyba najbardziej doniosłym wydarzeniem w dziedzinie stosunków z Żydami, którego autorem był Jan Paweł II, była jego wizyta w synagodze w 1986 roku. To wtedy nazwał Żydów starszymi braćmi w wierze. - Podejście Jana Pawła II zaprezentowane w czasie wizyty w synagodze było rozwinięciem nauczania soborowego, które zachęcało do szacunku i było zaleceniem, by włączyć się w braterski dialog. Wbrew tradycji zostało oficjalnie uznane, że wybranie Izraela, czyli przymierze między Stwórcą a Żydami, jest nadal aktualne, nie zostało odwołane – wyjaśnił prof. Krajewski.

Podkreślili też znaczenie papieskiej wizyty w Izraelu w 2000 roku, kiedy to jego zdaniem najbardziej wyraziła się wizja papieża i kiedy mogli się z nim zetknąć Izraelczycy. - Dzięki temu papieżowi zobaczono, że Kościół ma w sobie elementy pokory, o której nie mogli wiedzieć Żydzi wcześniejszych pokoleń – zauważył.
- Ja uważam, że najbardziej bezprecedensowym posunięciem tego papieża była modlitwa, a właściwie cała liturgia pokutna z roku 2000, która wspominała m.in. o winach katolików wobec Żydów. Odwaga tego gestu spowodowała, że stał się on w moim przekonaniu nauczycielem dla wszystkich ludzi, dla wszystkich religii – podkreślił prof. Krajewski.

Mówca przyznał, że zmiany w nauczaniu kościelnym, do których Jan Paweł II się przyczynił, nie są znane szerokim rzeszom wyznawców judaizmu, jednak nie jest też tak, że są nieznane całkowicie. - Dowodem na to, że reakcja wywołana przez te zmiany jest możliwa i zaszła, jest deklaracja Dabru emet z 2000 roku, podpisana przez 270 rabinów i teologów. Sensem tej deklaracji jest to, że chrześcijaństwo jest traktowane jako wielki sojusznik Żydów - powiedział.

Prof. Krajewski wspomniał też o swoich zastrzeżeniach związanych z aktywnością Jana Pawła II na polu dialogu z judaizmem. Wspomniał kanonizację Edyty Stein, której otoczka była jego zdaniem kontrowersyjna, ponieważ postać świętej symbolizuje też odstępstwo od wiary żydowskiej. Zaznaczył, że niezależnie od tego, że Kościół ma prawo kanonizować kogo chce, a intencje kanonizacji były szlachetne, to wydźwięk tego posunięcia obudził napięcie. - Im bardziej traktuje się Edytę Stein jako wzorzec, przykład dla Żydów, nawet w podtekście, tym bardziej jest to nie do przyjęcia i problematyczne. Natomiast im bardziej traktuje się ją jako jednostkowy przykład wspaniałej osoby, która w ten sposób przeszła swoją drogę życiową, zakończoną kanonizacją, ale jest to indywidualne i niezależne od ogólniejszych wzorców, to tym bardziej jest to do przyjęcia i nie budzi moich żadnych wątpliwości – wyjaśnił.

Prof. Krajewski podał także przykład ewolucji swojego stosunku do Jana Pawła II w kwestii dotyczącej cierpienia. Chodziło o wspomnienie papieża, wypowiedziane podczas spotkania ze społecznością żydowską, że przeżywał zagładę wojenną Żydów wraz z Żydami. - Nie ma podstaw, by to wspomnienie kwestionować, choć jest różnica między doświadczeniami Karola Wojtyły a jego rówieśników. Stwierdzenie, że „wasze zagrożenie było i naszym zagrożeniem”, uderzało mnie jako nieodpowiednie. Jako coś, co przekreśla różnicę losów, która była tak oczywista – mówił prof. Krajewski. - Jeszcze bardziej w tym kontekście raziły mnie słowa o „oczyszczającej mocy cierpienia” i „im straszliwsze cierpienie, tym większe oczyszczenie” – dodał.
Zaznaczył, że powodem jego sprzeciwu było inne rozumienie cierpienia, które nie musi w każdej sytuacji mieć wartości zbawczej, a szczególnie wątpliwe jest to w odniesieniu do zagłady, zaś źródła tego można szukać w odmiennej teologii cierpienia. - A jednak wszystko podlega interpretacji. Otóż jeśli rozumieć cierpienie nie jako usprawiedliwienie, ale jako wyzwanie, okazję do przemiany, to rzeczywiście może przynieść coś dobrego, oczywiście dla tych, którzy przeżyli to cierpienie, może nawet zawsze – mówił dalej prof. Krajewski i dodał, że choć „stosunek do cierpienia nas różni, to wyzwania są zawsze wspólne”. Według mówcy, w tym rozumieniu papież mówiący w tym samym wystąpieniu o zbawczej przestrodze, i że „w dalszym ciągu okazujemy się dziedzicami tego wybrania, któremu Bóg jest wierny” w istocie zmierza nie do afirmacji cierpienia, ale wzywa do odpowiedzialności za utrzymanie przymierza. - Wtedy, kiedy jest to wyzwanie, ta różnica przestaje być istotna a pojawia się zasadnicza zbieżność - dodał.

Zdaniem prof. Krajewskiego potrzebna jest nadal pełniejsza dyskusja o historii wzajemnych stosunków katolików i Żydów, w tym uznanie antysemityzmu w oficjalnym nauczaniu Kościoła, jak również antychrześcijańskich postaw w tradycji żydowskiej. Po drugie, co jak podkreślił, jest zadaniem na długi czas, konieczne jest budowanie stosunków opartych na wzajemnym szacunku.

W dalszej części sesji o wkładzie Karola Wojtyły w osiągnięcia Soboru Watykańskiego II mówił ks. dr Robert Skrzypczak. Zauważył, że po 50 latach Jan Paweł II może być uznany za „klucz do zasobów soborowych”.
Dorobek soborowy Karola Wojtyły obejmuje 26 dokumentów, brał on czynny udział w redagowaniu ostatecznej wersji konstytucji Gaudium et spes, przywiózł także na obrady tzw. Projekt z Krakowa, który wprawdzie został odrzucony, ale pewne elementy znalazły swoje miejsce w przyszłej konstytucji. Miał wpływ na różne dokumenty, m.in. konstytucję Lumen gentium, był także współautorem ostatecznego brzmienia deklaracji Nostra aetate, zostawił swój ślad w dekrecie o apostolstwie świeckich i deklaracji Diginitatis humanae. Największy wkład miał jednak w tzw. Schemat XIII, czyli późniejszą konstytucję o Kościele w świecie współczesnym.

- Nieznane jest bezpośrednie zaangażowanie Karola Wojtyły w określanie szczegółów dialogu ekumenicznego czy religijnego. Jego udział w debatach dotyczących redagowania wspomnianych wyżej dokumentów dotyczył wypracowania teologicznych i filozoficznych pojęć nieodzownych dla wypracowania praktyki Kościoła w tym względzie – mówił ks. dr Skrzypczak. - Trzy szczególnie drogie abp. Wojtyle pojęcia, obecne w treści soborowych interwencji, to osoba, wolność i dialog. Stanowią one fundamentalne pojęcia do wyznaczania praktycznych wektorów misyjnej aktywności Kościoła. Te pojęcia, jak i zaangażowanie się przy ich pomocy w prace Vaticanum Secundum znacząco ukształtowały dziedziny soborowych przyszłego papieża – dodał.

Referat poświęcony ekumenicznemu dorobkowi pontyfikatu Jana Pawła II przedstawił ks. dr hab. Przemysław Kantyka.

Wieczorem w 92. rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 30. rocznicę powstania Instytutu zajmującego się jego dorobkiem, w kościele akademickim KUL została odprawiona dziękczynna Msza św.
mj / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Gądecki: relikwie bł. Jana Pawła II uczą nas wiary


Do naśladowania wiary, która prowadziła bł. Jana Pawła II do zbawienia, zachęcał abp Stanisław Gądecki podczas wprowadzenia relikwii do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ludomach. Uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła parafialnego w Ludomach odbyła się 19 maja w czasie Mszy św., której przewodniczył metropolita poznański. Są to relikwie pierwszego stopnia – cząstka krwi błogosławionego papieża, którą parafia otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza.
Jak wyjaśnił w homilii abp Gądecki, relikwie stanowią wyraz czci do błogosławionych i świętych i są cenione od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jednak same z siebie nie mają one żadnej mocy, a wszystko, czego mogą dokonać, dokonują dzięki mocy samego Boga.

„Relikwie są cenne dlatego, że pozwalają człowiekowi wierzącemu już teraz przekroczyć próg świata widzialnego i niejako dotknąć świata wiecznego” – podkreślił kaznodzieja, dodając, że „przypominają nam one, że jedność wierzących nie kończy się razem z naszą śmiercią, ale że jest umacniana przez wymianę dóbr duchowych”. Dlatego też Kościół zachęca do tego, by wzywać wstawiennictwa świętych i błogosławionych i zwracać się do nich z prośbą o dobra duchowe od samego Boga.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał też, że wprowadzane do świątyni parafialnej relikwie bł. Jana Pawła II „uczą nas wiary, która prowadziła tego błogosławionego człowieka do zbawienia”.

„Jeżeli wprowadzamy do kościoła relikwie, to nie tylko po to, aby je całować, ale żeby też wpatrzyć się w świętość Jana Pawła II i ją naśladować” – zaznaczył abp Gądecki, wyjaśniając, że wiara, której uczył nas również papież Polak, to nie tylko teoretyczne przyjęcie jakichś prawd, ale że wyraża się ona przede wszystkim w czynach potwierdzających nasze zaufanie do Boga.

„Nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba jeszcze Bogu zaufać, powierzyć Mu bez zastrzeżeń całe życie, cały nasz los i całą naszą przyszłość” – stwierdził arcybiskup.

Parafia w Ludomach położonych koło Obornik Wlkp. w archidiecezji poznańskiej została erygowana na przełomie XII i XIII w. Wówczas też wzniesiono tam pierwszy, drewniany kościół parafialny. Budowę obecnej, murowanej świątyni w stylu neogotyckim zakończono w 1871 r.
bt / Ludomy
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bielsko-Biała: świątynia, w której modlił się bł. Jan Paweł II, ma jego relikwie



Modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II przed Kurią w Bielsku-Białej zakończyły się 18 maja uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Karola Wojtyły do bielskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. To w tej świątyni 22 maja 1995 modlił się Jan Paweł II, gdy przybył w pielgrzymce do wówczas nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej. Piątkowym uroczystościom, które zorganizowała diecezjalna Akcja Katolicka, przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że jednym z największych zagrożeń dla wiary w Boga wcale nie jest ateizm występujący w życiu społecznym, politycznym czy rodzinnym, lecz traktowanie przekazu Ewangelii jako reliktu z przeszłości. „Zagrożeniem jest traktowanie jej nie jako czegoś nowego, dynamicznego, co teraz i tutaj ma znacznie dla nas. Ewangelia jest bowiem nie tylko przekazem treści tego, co dla nas Pan Jezus uczynił, co nam powiedział, Ewangelia jest Nim samym. Chrystus jest dobrą nowiną o zbawieniu każdego bez wyjątku człowieka” – mówił hierarcha podczas liturgii w bielskiej świątyni.

Kaznodzieja przypominał słowa Benedykta XVI o tym, że nowe czasy powinny być coraz bardziej czasami słuchania na nowo Słowa Bożego oraz nowej ewangelizacji. Metropolita podkreślał, że podstawą wszelkiej autentycznej i żywej wiary jest Słowo Boże głoszone, przyjęte celebrowane i rozważane w Kościele.

„Przecież wierzymy, że tym ostatecznym Słowem Boga wypowiedzianym do każdego pokolenia jest Jego jednorodzony Syn. Dlatego czytając Pismo Święte, chodzi o jedno spełnienie: by od czytania przejść do spotkania. Nie możemy być tylko czytelnikami Słowa, bo nawet ateista może znać na pamięć całą Ewangelię, a nie spotkać się Chrystusem” – podkreślał duchowny.

Podczas liturgii uroczyście zainstalowano w bielskiej świątyni relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Relikwie zostały wmontowane w klęcznik, aby w ten sposób też przypominać, że w tym miejscu klęczał i modlił się bł. Jan Paweł II podczas wizyty w Bielsku-Białej i spotkania z jego mieszkańcami w 1995 r.

Bp Rakoczy, który koncelebrował piątkową Mszę wraz z metropolitą częstochowskim, podkreślił, że historia życia Jan Pawła II świadczy o tym, czego Bóg może dokonać w sercu chrześcijanina, który odpowie na Boże powołanie i odda się do dyspozycji swojemu Stwórcy i Odkupicielowi.

„Po latach z podziwem patrzymy na jego święte życie, które znamy, bo mamy w nim swój udział. Był człowiekiem wielkiej wiary, ogromnej miłości i nadziei, niesamowitej dyspozycyjności i niezwykłej pokory. Umacnialiśmy się jego wielką wiarą i całkowitym oddaniem się Chrystusowi i Jego Kościołowi” – dodawał ordynariusz bielsko-żywiecki.

Uroczystości odbywały się w 92. rocznicę urodzin Karola Wojtyły i 17. rocznicę pielgrzymki bł. Jana Pawła II diecezji bielsko-żywieckiej. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele parlamentu, władz miejskich i samorządowych oraz liczni bielszczanie. Przed liturgią w ramach wiosennej sesji bielsko-żywieckiej Akcji abp Depo wygłosił wykład „Kościół naszym domem”.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Nowak: bł. Jan Paweł II promieniował człowieczeństwem



Bóg w osobie bł. Jana Pawła II dał nam pięknego człowieka, świętego i odznaczającego się doskonałością etyczną - mówił abp senior Stanisław Nowak. Emerytowany metropolita częstochowski, który znał Karola Wojtyłę przez 53 lata, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Odbyło się ono 18 maja w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Organizatorem spotkania był Krzysztof Witkowski, twórca Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

W swoim świadectwie, które zatytułował „Mój Jan Paweł II” abp Stanisław Nowak wspominał m.in. swoje czasy studenckie, gdy po raz pierwszy spotkał Karola Wojtyłę jako wykładowcę etyki społecznej i gospodarczej na Uniwersytecie Jagiellońskim. – On był w świecie uniwersytetu jako duszpasterz, równocześnie jako człowiek kochający ludzi biednych. Był w tym wszystkim podobny do św. Jana Kantego - mówił abp Nowak.

Abp Nowak podkreślił, ze jeszcze jako biskup pomocniczy w Krakowie Karol Wojtyła „uczył, żeby do ludzi mówić językiem serca”. - Był to człowiek prosty, ludzki, który drugim dawał człowieczeństwo - podkreślił.

„Był to człowiek, który kochał ludzi, ufał ludziom. Widział człowieka i jego problemy” - kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup senior przypomniał również czasy kiedy Karol Wojtyła był arcybiskupem krakowskim. – Jako nasz arcybiskup krakowski, był bardzo zgodny z linią Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - mówił abp Nowak.

Prelegent podkreślał też ogromną troskę kard. Wojtyły o powołania kapłańskie, o seminarium. – To był człowiek ogromnej odpowiedzialności za powołanie każdego kleryka. Podania kleryków o święcenia kapłańskie zanosił ze sobą do Kalwarii Zebrzydowskiej. Chciał ich powołania umocnić własną modlitwą na dróżkach kalwaryjskich - wspominał abp Nowak.

„To był jego ojcowski stosunek do nas i nasz synowski do niego” - podkreślał arcybiskup senior.

W swoim świadectwie abp Nowak przypomniał, że bł. Jan Paweł II „był człowiekiem wielkiej modlitwy”. - Papież to był mistyk, który z wielką wiarą przeżywał Boskie rzeczywistości. To był człowiek, który miał bliski kontakt z Bogiem - mówił abp Nowak.

„Ja sam teraz też czuję, że się wstawia za mną i mi pomaga” - przyznał były metropolita częstochowski.

Wspominając pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy i do Polski abp Nowak podkreślił, że „było to wielkie bierzmowanie narodu”. - Wówczas jakiś Boży ruch przeszedł przez całą Polskę. Tak wielu ludzi szło na spotkanie z nim. Również bez Jana Pawła II nie byłoby „Solidarności” - zaznaczył abp Nowak.

Mówiąc o spotkaniach Jana Pawła II z młodymi z całego świata, m. in. w Częstochowie, abp Nowak podkreślił, że „dla Jana Pawła II spotkanie w Częstochowie miało przełomowe znaczenie, gdyż tu spotkał się Wschód Europy z Zachodem”. - Jan Paweł II kochał młodych. Jego spotkania z nimi to była wspólna katecheza dla młodych i z młodymi - powiedział abp Nowak.

Arcybiskup senior podkreślił również, że „Jan Paweł II kochał Polskę i był wielki ambasadorem Polski. Chciał jej obecności we wspólnocie Europy”. - Jan Paweł II wyobrażał sobie, że Polska w rodzinę europejską wniesie wiarę, tradycję i zachowa patriotyzm - przypomniał abp Nowak.

Do uczestników spotkania zaapelował, by poznawali wielkie dziedzictwo Jana Pawła II – On nie żył dla siebie, ale dla drugich. A dla mnie był wielkim ojcem - wspomniał abp Nowak.

Wieczór poświęcony osobie bł. Jana Pawła II ubogacił występ uczniów szkoły muzycznej Suzuki z Częstochowy. Zaprezentowany został również film dokumentalny pt. „I Pielgrzymka Jana Pawła II do Częstochowy”, który przedstawia pobyt Ojca Świętego w Częstochowie w czerwcu 1979 r. Realizatorem i producentem filmu jest Krzysztof Kasprzak. W filmie wykorzystano archiwalne materiały filmowe. Film ten powstał pod honorowym patronatem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

Spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II poprzedził VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o bł. Janie Pawle II, organizowany przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Borownie.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej - jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Abp Stanisław Nowak był czwartym biskupem ordynariuszem w historii archidiecezji częstochowskiej (1984-1992) i pierwszym metropolitą częstochowskim (1992- 2011). Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa „Iuxta crucem tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bydgoszcz: urodziny bł. Jana Pawła II



Eucharystia w katedrze, Koronka do Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku, „zdjęcie z Papieżem”, zabawy dla dzieci, oddawanie krwi – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali młodzi z bydgoskiej wspólnoty studenckiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z okazji 92. rocznicy urodzin bł. Jana Pawła II.
Jak podkreślił diecezjalny koordynator fundacji, ks. dr Michał Damazyn, wspólnota młodych pragnie, aby każdego roku właśnie 18 maja przypominać o Ojcu Świętym. – Chcemy ten czas uroczyście świętować, ale z drugiej strony dzielić się nauczaniem Jana Pawła II, którą nam zostawił. Na ten rok jako motto wybraliśmy „życie”. Dlatego na Starym Rynku przygotowaliśmy szereg atrakcji – powiedział.

- Jan Paweł II to nie jest przeszłość. Chcemy nim żyć i wciąż na nowo go odkrywać. Mam wrażenie, że zbyt często kojarzymy go tylko z kremówkami i kolorowymi pióropuszami. Natomiast zapomnieliśmy, skąd czerpał siłę, by zmieniać świat. A ona brała się właśnie z jedności z Bogiem – stwierdził ks. dr Damazyn.

Parafia katedralna w Bydgoszczy udostępniła na potrzeby akcji swoje pomieszczenia, w których każdy chętny mógł oddać krew. Uczynił to m.in. student UTP, a zarazem stypendysta fundacji, Tomasz Zieliński. – Bardzo się cieszę, że mogę pomagać, zwłaszcza w takim dniu, w którym świętujemy urodziny Jana Pawła II. Jestem stypendystą od 2006 roku. Gdyby nie fundacja, na pewno bym nie studiował, bo nie miałbym na to pieniędzy. Pewnie zupełnie inaczej potoczyłoby się moje życie. Fundacja dała mi pewność siebie, radość i kontakty ze wspaniałymi rówieśnikami – podkreślił.

Obchodom towarzyszyło hasło „Życie największą wartością – zadbajmy o nie wspólnie”.
jm / Bydgoszcz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Moskwa: Dni Pamięci o bł. Janie Pawle II



W dzień urodzin Karola Wojtyły w Moskwie rozpoczęły się Dni Pamięci bł. Jana Pawła II. We franciszkańskim ośrodku kultury odbył się wieczór pamięci błogosławionego Papieża Polaka. Spotkanie rozpoczęło się nieszporami w kaplicy, a następnie uczestnicy spotkania wysłuchali trzech wykładów.
Jelena Twierdisłowa, pisarka i tłumaczka dzieł Jana Pawła II, poprowadziła rozważania na temat osoby Jeremiasza jako głosiciela i proroka we własnej ojczyźnie na podstawie sztuki Karola Wojtyły „Jeremiasz”. Igumen Inokientij Pawłow przedstawił Jeremiasza jako proroka Nowego Przymierza, a Jelena Smorgunowa, filolog, historyk i biblistka, przedstawiła nowy przekład Księgi Lamentacji Jeremiasza. Uroczystość zakończyła się agapą.

20 maja w ośrodku „Pokrowskije Worota” odbędzie się wieczór: „ Pamięć-Osobowość-Twórczość”, również poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Oczekiwane są wystąpienia znanych filozofów i poetów, działaczy kościelnych i społecznych. Wieczór uświetni występ liturgicznego zespołu wokalnego „Magnum Misterium” pod dyrekcją Anastazji Bondariewej.

Swoją obecność na wieczorze zapowiedział nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Ivan Jurkowicz.
RV / Moskwa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice: bł. Jan Paweł II oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta



92 lata od swych urodzin i ponad 2 lata od beatyfikacji bł. Jan Paweł II został 18 maja oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta Wadowic. Dekret w tej sprawie, który 2 kwietnia br. podpisał sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Joseph Augustine Di Noia, wręczył dziś władzom miasta nad Skawą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po Świdnicy, Wadowice są drugim polskim miastem, którego patronem został błogosławiony Karol Wojtyła.
Z prośbą do Stolicy Apostolskiej, by błogosławiony Jan Paweł II został patronem swego rodzinnego miasta wystąpili prawie rok temu radni Wadowic. Prośbę poparł metropolita krakowski. Wniosek został zaakceptowany, a dziś w 92. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odbywają się uroczystości nadania miastu oficjalnego patrona.


Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Mieszkał tu do sierpnia 1938 roku – do 1924 roku z bratem Edmundem, przyszłym lekarzem bielskiego szpitala, który w 1932 roku umarł mając 26 lat, po zarażeniu szkarlatyną od pacjentki.

20 czerwca 1920 Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka. We wrześniu 1926 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej. W maju 1929 osierocony już przez matkę przyjął pierwszą Komunię świętą. W 1930 roku przeszedł do I Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity o profilu klasycznym. W 1934 roku młody Karol zaczął występować w miejscowych przedstawieniach teatralnych, w których rozpoczął współpracę z polonistą, awangardowym reżyserem teatralnym Mieczysławem Kotlarczykiem, późniejszym twórcą Teatru Rapsodycznego.

Ważnym wydarzeniem w czasie lat spędzonych w Wadowicach była dla Karola wizyta metropolity krakowskiego Adama Stefana Sapiehy, który 6 maja 1938 wizytował gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W 1938 przyjął sakrament bierzmowania i wkrótce zdał egzamin dojrzałości z religii, języka polskiego, łaciny i greki. Ze wszystkich przedmiotów uzyskał oceny bardzo dobre. W sierpniu 1938 wraz z ojcem przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice świętują 92. urodziny bł. Jana Pawła II



„Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby Jan Paweł II miał godny dom w Wadowicach” – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz, inaugurując uroczystości 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w papieskim mieście. Metropolita krakowski wspólnie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim i zaproszonymi gośćmi pokroili urodzinowy gigantyczny tort z logiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz zwiedzili powstające papieskie muzeum.
„Ten dom nie jest Janowi Pawłowi właściwie potrzebny, ale on jest potrzebny nam, abyśmy tu spotykali jego żywego, całe jego dzieło, wszystko to, co przyczyniło się do chwały Polski i Wadowic” – podkreślał metropolita, mówiąc o papieskim muzeum.

Minister kultury zaznaczył, że wspólna decyzja o uruchomieniu nowej instytucji, papieskiego muzeum w Wadowicach, miała służyć temu, by miejsce to było niezwykle prestiżowe, przypominające życie Jana Pawła II. „Kończymy prace budowlane. Za rok zapraszamy na otwarcie. Cieszę się także, że wszystkie inne związane z innymi przedsięwzięciami adresowanymi do Ojca Świętego, jego pamięci i dorobku, przebiegają niezwykle dobrze” – dodawał Zdrojewski.

Minister otrzymał od włoskiej pracowni Domus Dei odlaną w brązie kopię jednego z kasetonów Drzwi Świętych. Dzieło przedstawia zwiastującego anioła. Reprodukcję kopii „Porta Santa”, jedyna taka na świecie, znajduje się już w jednym z pomieszczeń wadowickiego muzeum.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przed budynkiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Oprócz kard. Dziwisza i Bogdana Zdrojewskiego obecni byli m.in. marszałek małopolski, Marek Sowa, rektor sanktuarium w Fatimie, Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas, przedstawiciele włoskiej pracowni Domus Dei z Albano, projektanci ekspozycji i przebudowy papieskiego muzeum. Wszyscy zwiedzili wnętrze remontowanej kamienicy, zamieszkiwanej niegdyś przez rodzinę Wojtyłów. Zapoznali się ze zmianami oraz planami dalszych działań przed instalacją nowej ekspozycji stałej.

Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku – od jego urodzenia do śmierci. Niedawno w jednej z sal zamontowano jedyną na świecie replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji w papieskim muzeum.

Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2013 roku. Zwiedzający muzeum wadowickie zobaczą obie strony drzwi, które stanęły na środku jednej z najwyżej położonych sal. Towarzyszy im napis – cytat z początku pontyfikatu papieża Polaka: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” - w 10 językach.

Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Replika obejmuje elementy romańskiej kolumnady i ołtarza umieszczonego w kaplicy. Krypta św. Leonarda, w której Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św., ilustrować będzie ekspozycję poświęconą kapłańskiej drodze Karola Wojtyły.

Jak co roku uczniowie "papieskich" szkół z całej Polski przyjechali do miasta nad Skawą, by uczcić rocznicę przyjścia na świat swego patrona, Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania wezmą udział we Mszy św. na tutejszym rynku pod przewodnictwem kard. Dziwisza. Przed liturgią metropolita krakowski odczyta i wręczy władzom miasta dekret watykański, nadający Wadowicom patronat bł. Jana Pawła.

Dziś na tymczasowej wystawie przy wadowickiej bazylice "Skarb mojego życia" można zobaczyć replikę chrzcielnicy papieskiej oraz woskową figurę Jana Pawła II ze zbiorów Muzeum Madame Tussaud w Londynie i filii tego muzeum w Berlinie.
Po południu na rynku odbędzie się urodzinowy koncert w wykonaniu około 65 orkiestr strażackich.

Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina mieszkała w budynku przy ulicy Rynek 2, m. 4 (dziś: Kościelna 7), należącym wówczas do Chaima Bałamutha. 20 czerwca 1920 roku Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki i Maria Wiadrowska, siostra matki.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Krosno zatańczy dla Jana Pawła II



Krosno przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Miłość Cię znajdzie”. W najbliższą niedzielę, 20 maja, o 15.00 w wielu miastach Polski młodzi ludzie zatańczą w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II.
Pomysłodawcami akcji są dominikanie, organizujący Lednickie Spotkania Młodych. Związana jest z przypadającą 18 maja 92. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. W Krośnie przygotowuje ją duszpasterstwo młodzieży archidiecezji przemyskiej i bracia kapucyni. Spotkanie organizacyjne i pokaz tańca odbędzie się w piątek o 19.30 przed domem katechetycznym.

- Ta akcja jest związana ze świętowaniem i dziękowaniem Panu Bogu za naszego papieża. My również w Krośnie przyłączamy się do tego i zorganizujemy przed naszym kościołem ten taniec. W niedzielę o 15.00 chcemy się zebrać jako ludzie młodzi i zatańczyć dla Pana Boga w jedności z naszym bł. Janem Pawłem II – mówi o. Marek Lisowski OFMCap.

- Po tańcu chętnych zapraszamy do modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia, umiłowaną modlitwą bł. Jana Pawła II – zaprasza o. Grzegorz Dudek OFMCap.
pab / Krosno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Burmistrz Wadowic: patronat bł. Jana Pawła II dla miasta raduje, ale i zobowiązuje



Patronat bł. Jana Pawła II dla Wadowic przynosi radość, ale też zobowiązuje – podkreśla w rozmowie z KAI burmistrz Wadowic Ewa Filipiak. Od jutra, 18 maja, Karol Wojtyła będzie oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta. Na prośbę wadowickich samorządowców zgodziła się na to watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zdaniem Ewy Filipiak, patronat najsłynniejszego wadowiczanina nakłada na miasto i jego mieszkańców szereg obowiązków. „To są szczególne obowiązki i na pewno będziemy się starali temu patronatowi sprostać” – zauważa i wyjaśnia, że nie chodzi tu tylko o zewnętrzny wizerunek miasta. „Chodzi przede wszystkim o to, jak my się zachowujemy, jak się nawzajem do siebie odnosimy. Przecież Jan Paweł II był otwarty na każdego człowieka. A my powinniśmy go naśladować ” – zaznacza Filipiak.

W naśladowaniu papieża Polaka nie chodzi tylko stosunek do osób, które sobie nie radzą w życiu, niepełnosprawnych i starszych, bo to miasto robi już od dawna, lecz działania te powinny być jeszcze intensywniejsze i obejmować wszystkich wadowiczan - uważa burmistrz.

Filipiak podkreśla, że nie jest rozczarowana tym, że Wadowice będą dopiero drugim po Świdnicy miastem w Polsce, którego patronem został błogosławiony Karol Wojtyła. „Gratulujemy Świdnicy z całego serca. Może dzięki tym patronatom będziemy mogli razem współpracować i wspólnie coś dobrego wymyślimy” – dodaje.

Kulminacyjnym wydarzeniem piątkowych uroczystości w Wadowicach będzie Eucharystia, którą w południe na rynku odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Przed liturgią metropolita krakowski odczyta i wręczy władzom miasta dekret watykański, nadający Wadowicom patronat bł. Jana Pawła.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wiedeń: poświęcenie odnowionego krzyża upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II



Krzyż w wiedeńskim parku nad Dunajem, gdzie 12 września 1983 r. Jan Paweł II odprawił pierwszą Mszę św. na ziemi austriackiej, po niemal dwuletnich pracach konserwatorskich zostanie uroczyście poświęcony 16 czerwca. Odnowiony krzyż poświęci arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, a okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz stolicy Austrii, Michael Häupl.
Widoczny z daleka papieski krzyż znowu będzie „lśniącym znakiem nadziei dla nas, dla naszego miasta i poza jego granicami” - stwierdził wikariusz biskupi ks. Dariusz Schutzki, zapraszając mieszkańców Wiednia na tę uroczystość.

Ks. Schutzki wyraził nadzieję na liczny udział w uroczystości wiernych z wiedeńskich parafii i wspólnot chrześcijańskich, a także członków innych wyznań. Oprawę muzyczną przygotował m.in. młodzieżowy chór wspólnoty polskiej w Wiedniu.

40-metrowy, ważący 56 ton krzyż został zbudowany na uroczystą Mszę św., której w ramach Katholikentagu, zjazdu austriackich katolików we wrześniu 1983 roku przewodniczył Jan Paweł II. Była to pierwsza wizyta papieża Polaka w Wiedniu. Początkowo nie planowano, że krzyż miałby pozostać na stałe. Z biegiem lat jednak „papieski krzyż“ stał się miejscem modlitewnych spotkań różnych grup wiernych, którzy w tym miejscu modlili się i sprawowali nabożeństwa.

Kiedy przed dwoma laty wybuchła dyskusja na temat złego stanu technicznego krzyża i być może konieczności jego rozebrania, ówczesny rzecznik archidiecezji wiedeńskiej, prof. Erich Leitenberger, kategorycznie stwierdził, że krzyż pozostanie trwałym „znakiem pamięci“.

Według ekspertów, konstrukcja krzyża była w bardzo złym stanie. Obiekt, wzniesiony „tymczasowo“ w 1983 r., był pokryty rdzą. Obliczono, że koszty renowacji wyniosłyby ok. 400 tys. euro, co za bardzo obciążyłoby fundusze kościelne. Dlatego też pojawiły się sugestie, aby dawną konstrukcję rozebrać i być może zastąpić jakąś nowoczesną instalacją.

Tymczasem jednak całą sprawę wzięli w swoje ręce kard. Christoph Schönborn i burmistrz stolicy Austrii Michael Häuptl, a także prywatni sponsorzy. „Krzyż zostanie odnowiony i pozostanie na swoim miejscu“ - uspokajał Leitenberger, dodając, że do pozytywnego rozwiązania problemu przyczyniły się „osobiste emocje wielu ludzi“. Tak się też stało: kosztami renowacji podzielili się archidiecezja wiedeńska i ratusz. Po remoncie koszty utrzymania papieskiego krzyża weźmie na siebie miasto Wiedeń, ponieważ krzyż stoi na placu publicznym.

Pierwszą wizytę Jana Pawła II w Austrii upamiętnia też krzyż papieski na Placu Bohaterów w wiedeńskim Hofburgu. Ojciec Święty sprawował tam we wrześniu 1983 r., a wiec sześć lat przed upadkiem komunizmu, „Nieszpory Europejskie“. W rozmowie z KAI rzecznik stołecznej archidiecezji przypomniał, że nabożeństwo to było „znakiem proroczym“ zarówno ze względu na papieskie słowa, jakie tam wówczas padły, jak i na obecność kardynałów z Krakowa, Berlina Wschodniego, Zagrzebia i Paryża.

Przy obu „krzyżach papieskich“ – nad Dunajem i w Hofburgu – co pewien czas odbywają się nabożeństwa, często można tam spotkać modlące się grupy i osoby indywidualne. Krzyż z Hofburga odegrał ważną rolę w czasie trzeciej wizyty Jana Pawła II w Wiedniu w czerwcu 1998 r. W maju 2004 r. na krótko przeniesiono go do maryjnego sanktuarium w Mariazell na czas „pielgrzymki narodów“, która zakończyła Środkowoeuropejski Dzień Katolików.
ts (KAI/KAP) / Wiedeń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice świętować będą 92. urodziny bł. Jana Pawła II



Papieskie miasto świętować będzie 18 maja 92. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Jak co roku uczniowie "papieskich" szkół z całej Polski przyjadą do miasta nad Skawą, by uczcić rocznicę przyjścia na świat swego patrona, Jana Pawła II. W południe uczestnicy tego spotkania wezmą udział we Mszy św. na wadowickim rynku pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Przed liturgią metropolita krakowski odczyta i wręczy władzom miasta dekret watykański, nadający Wadowicom patronat bł. Jana Pawła.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się przed budynkiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Goście, wśród których mają być m.in. kard. Dziwisz, minister kultury Bogdan Zdrojewski, marszałek małopolski, Marek Sowa, rektor sanktuarium w Fatimie, Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas, parlamentarzyści, przedstawiciele włoskiej pracowni Domus Dei z Albano, projektanci ekspozycji i przebudowy papieskiego muzeum, zwiedzą wnętrze remontowanej kamienicy, zamieszkiwanej niegdyś przez rodzinę Wojtyłów. Wszyscy zapoznają się ze zmianami oraz planami dalszych działań przed instalacją nowej ekspozycji stałej. Uczestnicy uroczystości będą mieli także okazję do degustacji tortu „urodzinowego”.

Tego dnia na tymczasowej wystawie przy wadowickiej bazylice "Skarb mojego życia" będzie można zobaczyć replikę chrzcielnicy papieskiej oraz woskową figurę Jana Pawła II ze zbiorów Muzeum Madame Tussaud w Londynie i filii tego muzeum w Berlinie.

Po południu na rynku odbędzie się urodzinowy koncert w wykonaniu około 65 orkiestr strażackich.

Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina mieszkała w budynku przy ulicy Rynek 2, m. 4 (dziś: Kościelna 7), należącym wówczas do Chaima Bałamutha.
20 czerwca 1920 roku Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki i Maria Wiadrowska, siostra matki.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Cottier wspomina bł. Jana Pawła II



Szkoda, że jest Polakiem, bo mógłby być doskonałym papieżem, ale cudzoziemca pewnie nie wybiorą. Tak pomyślał sobie po jednym z pierwszych spotkań z kard. Karolem Wojtyłą dominikański teolog kard. Georges Cottier. Szwajcarski purpurat, który jest obecnie emerytowanym Teologiem Domu Papieskiego, który to urząd sprawował w drugiej połowie pontyfikatu Jana Pawła II, wspomina go w swobodnej rozmowie z dziennikarką “L'Osservatore Romano” Silvią Guidi.
Okazją do niej jest sympozjum, zorganizowane na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, na temat “Mądrość krzyża w myśli i świadectwie Jana Pawła II”. Kardynał Cottier podkreśla, ze nie tylko choroba Parkinsona, która w ostatnich latach jego życia była jego widomym znakiem, ale niemal całe życie papieża naznaczone było cierpieniem. “Ilość fizycznego cierpienia, jakie znosił ten człowiek, jest naprawdę porażająca. Nie przypuszczam, aby nawet ci, którzy go znali i kochali, zdawali sobie z tego w pełni sprawę” - stwierdza rozmówca watykańskiego dziennika, który jak ujawnia, choć znał osobiście metropolitę krakowskiego, słysząc 16 października 1978 roku jego nazwisko, pomyślał w pierwszej chwili, że to nazwisko “afrykańskie”.

Kardynał uważa, że “bezmiarowi zła odpowiada bezmiar dobra”. “Zjednoczone z Chrystusem tysiące osób – mnisi, kapłani, świeccy, ojcowie rodzin – oddają życie dla dobra Kościoła, za to, aby piękniejsza i bogatsza w nadzieję była przyszłość osób, które nie znają bądź jeszcze się nie urodziły. Jeżeli jesteśmy naprawdę chrześcijanami, jest zawsze jakieś nowe życie, które się zaczyna. Chrześcijaństwo zaczyna się wraz z każdym z nas, wraz z chrztem każdego pojedynczego chrześcijanina; codziennie, z każdą minutą” – powiedział kard. Cottier.
sal (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Woskowa figura Jana Pawła II z muzeum Madame Tussaud odwiedzi Wadowice



Wadowiczanie i turyści będą mogli zobaczyć 18 maja woskową figurę Jana Pawła II ze słynnego londyńskiego muzeum Madame Tussaud. Rzeźba naturalnej wielkości będzie jedną z atrakcji podczas uroczystości 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w jego rodzinnym mieście. Tego dnia miasto oficjalnie otrzyma patronat papieża Polaka nadany przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Figura papieża gościć będzie w mieście nad Skawą przez jeden dzień na tymczasowej wystawie "Skarb mojego życia", która funkcjonuje przy wadowickiej bazylice na czas remontu Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

Figury Jana Pawła i Lecha Wałęsy są jedynymi w londyńskim muzeum przedstawiającymi Polaków. Woskowy papież został wykonany 35 lata temu i przedstawia Ojca Świętego uśmiechniętego, w geście pozdrowienia.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Żdżary: nieznani sprawcy rozbili pomnik Jana Pawła II



Nieznani sprawcy zniszczyli w nocy z 12 na 13 maja pomnik Jana Pawła II w Żdżarach (diecezja kaliska). Stojący od kilku lat przy miejscowym kościele św. Bartłomieja postument prawdopodobnie został przewrócony za pomocą samochodu.
Wykonany z żywicy pomnik papieża-Polaka stał przy wejściu do kościoła od kilku lat. Znajdował się na terenie parafialnym. "Sprawca lub sprawcy musieli wejść na plac kościelny" - mówi proboszcz, ks. Adam Sośnicki. "Zniszczenie zauważyłem, kiedy szedłem otworzyć kościół o godzinie 8.00. Natychmiast zadzwoniłem na policję" - dodaje kapłan.

Pomnik został zrzucony z cokołu i kompletnie rozbity. "Prawdopodobnie podjechali od przodu samochodem, założyli na głowę linę i odjechali, obrywając głowę i przewracając całość. Musieli użyć dużej siły" - ocenia ks. Sośnicki.

Nie był to pierwszy incydent związany z pomnikiem Jana Pawła II w Żdżarach. 3 stycznia z figury zginął pastorał. "Kupiłem nowy i zamontowałem go 1 maja, w rocznicę beatyfikacji. A teraz, po dwóch tygodniach, w rocznicę zamachu na papieża, ktoś zniszczył całą figurę" - mówi ks. Sośnicki. Proboszcz jest przekonany, że zniszczenia nie dokonał nikt z parafii. Na razie nie znaleźli się świadkowie zdarzenia. "Było to pewnie w nocy, ludzie spali. A tego zniszczenia można było dokonać chyba w kilka sekund" - zastanawia się proboszcz.

Sprawcom sprzyja całkowite zaciemnienie w Żdżarach. Od 1 stycznia gmina wyłącza o północy oświetlenie ulic. "Ludzie mówią, że w miastach światła palą się przez całą noc i nietutejsi chuligani szukają możliwości rozrabiania pod osłoną ciemności" - mówi ks. Sośnicki.

Straty materialne szacowane są na 4 tys. zł. "Trudno oszacować straty duchowe" - podkreśla proboszcz parafii św. Bartłomieja w Żarach.

Policja poszukuje świadków wydarzenia. Mogą się oni kontaktować z policją w Wieruszowie (tel. 627832411).
lg / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Harmęże k. Oświęcimia: franciszkańska parafia ma już relikwie bł. Jana Pawła II



Relikwie krwi bł. Jana Pawła II wprowadzono 13 maja do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach koło Oświęcimia. Uroczystą liturgię w miejscowym kościele sprawował bp Jerzy Maculewicz OFMConv – administrator apostolski z Uzbekistanu, ostatni polski biskup mianowany przez Karola Wojtyłę.
W homilii podkreślał jak ważną rolę odegrał bł. Jana Pawła II w historii Polski oraz całego świata, przypominał także znaczenie jego posługi w osobistym życiu wielu wiernych. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem relikwiami i ich ucałowaniem. Po zakończeniu liturgii zostały one umieszczone w bocznej kaplicy „Matki Bożej zza drutów” – Patronki Rodzin Oświęcimskich.

O. Florian Szczęch OFMConv z franciszkańskiej parafii w Harmężach przypomina, że prawie dokładnie 47 lat temu metropolita krakowski Karol Wojtyła, w ramach wizytacji biskupiej parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, przybył 14 maja 1965 roku do Harmęż. „Prowadziła go uroczyście konnica do małej wiejskiej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, która stanowiła dla tej miejscowości ważny punkt religijny. Abp Wojtyła nie odprawiał wtedy Mszy św., ale modlił się wspólnie z mieszkańcami, wygłosił słowo Boże i udzielił pasterskiego błogosławieństwa” – podkreśla zakonnik i zwraca uwagę, że w kaplicy mogło się wówczas pomieścić około 10 osób. „Dlatego wierni podczas nabożeństw musieli stać na zewnątrz wystawieni na pogodę i niepogodę” – dodaje.

W dniu beatyfikacji Jana Pawła II dnia 1 maja 2011 r. umieszczono na frontowej ścianie kaplicy w Harmężach tablicę upamiętniającą pobyt abp. Karola Wojtyły oraz dzień wyniesienia papieża Polaka na ołtarze.

Uchwałę o budowie w Harmężach domu zakonnego i urządzenia w nim Centrum św. Maksymiliana powzięła franciszkańska kapituła prowincjalna w roku 1989. W 1990 roku w został tu erygowany klasztor pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, a w sierpniu tego samego roku poświęcono krzyż i plac pod budowę kościoła. W dniu 12 października 1990 roku kard. F. Macharski wydał dekret o erygowaniu z dniem 20 października 1990 roku parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach i powierzenia na stałe Zakonowi Franciszkanów.
rk / Harmęże
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Siemiatycze: finał ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II



Kilkudziesięciu uczniów gimnazjów i szkół średnich z całej Polski rywalizowało wczoraj i dzisiaj w Siemiatyczach w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Myśli Jana Pawła II. Pytania dotyczyły papieskiego rozumienia relacji człowieka do ojczyzny. Ogółem do tegorocznej IV olimpiady przystąpiło 1512 uczestników ze 105 szkół w całym kraju.
Zmagania młodych olimpijczyków poprzedziła Eucharystia w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. „Powinniśmy być wdzięczni, iż w obecnych czasach brutalności, wojen, totalitaryzmu i terroryzmu, możemy dziękować Bogu za człowieka, który potrafił godność ludzką podnieść niesłychanie wysoko” – mówił bp Dydycz.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymała Paulina Korab z Krosna, drugą –Joanna Surma z Chełma, a trzecią – Anna Mudant z Węgrowa. W kategorii gimnazjów zwyciężyła Anna Górzkowska z Żelechowa, drugie miejsce zajęła Wioleta Gutowska z Radziłowa, a trzecie – Joanna Lewoc z Suwałk.

Celem olimpiady jest kształtowanie świadomości i postaw dzieci i młodzieży, przybliżanie życia i wartości, zawartych w nauczaniu Jana Pawła II oraz ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości.

Pomysł ogólnopolskich zmagań olimpijskich z nauczaniem bł. Jana Pawła II powstał z inicjatywy wicekurator oświaty w Białymstoku Wiesławy Ćwiklińskiej i ks. dra Radosława Kimszy z Białegostoku. Oboje byli obecni na gali finałowej i zaprosili do udziału w kolejnej V edycji, której finał w 2013 roku odbędzie się w Białymstoku.

Finałowym zmaganiom towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, ukazująca dramat i straty natury demograficznej, kulturowej, materialnej, mentalnej i moralnej, zadane Polsce i jej obywatelom przez okupantów i system totalitarny.

W gali wieńczącej zmagania uczestniczyli m.in. reprezentanci władz samorządowych z regionu, fundacji oraz duchowni katoliccy i prawosławni. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” oraz dziecięcy chór i uczniowie siemiatyckich szkół.

Organizatorami tegorocznego finału byli m.in.: podlaski kurator oświaty i dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

Swym patronatem olimpiadę objęli także: wojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego, metropolita białostocki oraz biskupi: ełcki, łomżyński i drohiczyński.
ks. ap / Siemiatycze
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ks. Nęcek: najbardziej odpowiednim miejscem do kanonizacji Jana Pawła II jest Rzym



Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się wcześniej, a nie później, jednak najbardziej odpowiednim miejscem do ogłoszenia świętym głowy Kościoła powszechnego jest Rzym – powiedział KAI ks. prałat Robert Nęcek, rzecznik Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Odniósł się tym samym do publikacji w dzisiejszej Rzeczpospolitej, która spekuluje, że uroczystość mogłaby się odbyć w Krakowie w roku 2015 podczas Światowych Dni Młodzieży.
Ks. Nęcek przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski zaproponowała, aby miastem, w którym odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2015 r. był Kraków. Ta propozycja trafiła już do odpowiedniej watykańskiej dykasterii, odpowiedzialnej za organizację Dni, jednak zgodnie z ustalonym zwyczajem, decyzja gdzie odbędzie się następne spotkanie, zostanie ogłoszona na zakończenie Dni Młodzieży, które planowane są na przyszły rok w Rio de Janeiro. – Wszystko leży w gestii Ojca Świętego, włącznie z terminami – stwierdził rzecznik Kurii. – Od siebie mogę dodać, że najbardziej odpowiednim miejscem do kanonizacji Jana Pawła II – głowy Kościoła powszechnego – jest Rzym. Kraków jest Krakowem, ale nie jest Rzymem – stwierdził ks. Nęcek.
aw / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: konferencja poświęcona III pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny



W związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą wizyty papieskiej w Polsce w 1987 r., Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt.: „Brama do wolności", poświęconą III pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1987 r.
Konferencja odbędzie się 25 maja 2012 r. w godzinach 10.00-16.30 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie. Wśród prelegentów znajdą się prof. Gonzalo Larios Mengotti z Chile; ks. dr Wojciech Bartkowicz, dr Andrzej Grajewski, prof. Jan Żaryn, o. dr Tomasz Szyszka, dr Paweł Skibiński, red. Grzegorz Polak, red. Paweł Zuchniewicz.

W czasie sesji uczestnicy będą mieli możliwość posłuchania niezwykłej opowieści na temat najpiękniejszego papieskiego ołtarza z Mszy św. odprawionej przez Papieża na Zaspie wraz z prezentacją unikatowych szkiców ołtarza projektu p. Mariana Kołodzieja.

Konferencja będzie przeplatana krótkometrażowymi spotami filmowymi dot. III pielgrzymki zrealizowanymi przez Muzeum.
Patronat honorowy nad konferencją objęli J. E. Kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski oraz min. Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ez, aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej uczciła 1. rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II



W siedzibie watykańskiego Trybunału Roty Rzymskiej – Palazzo della Cancelleria odbyło się 8 maja widowisko słowno-muzyczne, połączone z koncertem i konferencją pt. „Jan Paweł II – Papież dialogu”. Zorganizowała je ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej dla uczczenia pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża - Polaka.
Ambasador Hanna Suchocka powitała przybyłych na spektakl najbliższych współpracowników błogosławionego, w tym długoletniego sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, byłego substytuta w Sekretariacie Stanu do spraw ogólnych, a następnie prefekta Kongregacji ds. Biskupów za czasów Jana Pawła II kard. Giovanniego Battistę Re, b. nuncjusza w Czechach i Słowacji kard. Giovanniego Coppę. Licznie przybyli ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele Sekretariatu Stanu i Kurii Rzymskiej, włoscy politycy, przedstawiciele papieskich uczelni oraz świata nauki i kultury.

Wykład nt. znaczenia dialogu międzyreligijnego w nauczaniu Jana Pawła II wygłosił wieloletni szef dyplomacji watykańskiej za pontyfikatu Jana Pawła II, a obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Pierre Tauran. Podkreślił on, że angażując się dialog międzyreligijny, papież kierował się zasadami Soboru Watykańskiego II, tj. koniecznością wzajemnego poznania i współpracy, a także uznania obecnych w innych religiach wartości duchowych, moralnych, społeczno-kulturowych.

Wspominając rozpoczęte przez Jana Pawła II spotkania z duchowymi przywódcami wszystkich religii świata w Asyżu w latach 1986 i 2002, francuski kardynał kurialny zauważył, że „każda autentyczna modlitwa jest odmawiana pod wpływem Ducha Świętego, który w tajemniczy sposób jest obecny w każdym sercu”. Mówca zwrócił uwagę na szczególne zainteresowanie papieża tradycją religii azjatyckich i w tym kontekście zaznaczył, że przez dialog międzyreligijny „Kościół pragnie odkryć «Ziarno Słowa Pańskiego» i «Promienie Prawdy Boskiej╗, które znajdują się w każdym człowieku i w tradycji religijnej ludzkości”.

Zgromadzoną licznie publiczność urzekła muzyka Karola Lipińskiego w mistrzowskim wykonaniu skrzypka Konstantego Kulki. Aktorzy Maria Rosaria Omaggio i Aleksander Mincer przedstawili fragmenty wystąpień Jana Pawła II m.in. z podróży do Ziemi Świętej, w rzymskiej Synagodze, do młodzieży muzułmańskiej w Casablance czy w Meczecie w Damaszku, a także strofy poezji np. „Wzgórze Moria” z „Tryptyku Rzymskiego”. Interpretacji utworów towarzyszyła projekcja multimedialna autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, ukazująca wkład Jana Pawła II w pokojowe współistnienie religii i dialog międzyreligijny, postrzegany jako jedna z form misji ewangelizacyjnej.
kg (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bł. Jan Paweł II od dziś patronem Świdnicy



Od dzisiaj Świdnica za patrona bł. Jana Pawła II. W uroczystościach uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Świdnica to pierwsze miasto, którego patronem jest papież-Polak.
Abp Migliore wraz z biskupem Ignacym Decem oraz prezydentem Świdnicy tuż przed godz. 16.00 odsłonił portret Jana Pawła II, który powstał z 720 zdjęć świdniczan. Licznie zgromadzonym mieszkańcom szczególnie podobał się moment wypuszczenia białych gołębi, które nieodmiennie kojarzą się z błogosławionym papieżem.

Nuncjusz apostolski wraz z biskupem świdnickim Ignacym Decem i biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem był honorowym gościem XVI uroczystej sesji Rady Miejskiej, którą zwołano wyjątkowo w miejskim teatrze.

Prezydent Wojciech Murdzek wspomniał związek między Świdnicą a Janem Pawłem II. - Powołując 8 lat temu diecezję świdnicką papież na stałe wpisał się w naszą historię. Od tego czasu miasto się zmieniło, stało się miejscem dynamicznego rozwoju, rozpoznawalnym w Polsce. Mam nadzieję, że patronat błogosławionego Jana Pawła II pomoże szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania: kim jesteśmy my, świdniczanie XXI wieku? Kim będziemy w przyszłości?

Kolejnym elementem uroczystości były Nieszpory odprawione pod przewodnictwem bpa Adama Bałabucha w kościele św. Józefa. Po modlitwie procesja z kanonikami Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej wyruszyła ulicami miasta do katedry. W czasie procesji niesiono relikwie św. Stanisława.

Centralnym punktem uroczystości była Msza święta odprawiona pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore. Eucharystię koncelebrowali biskupi z metropolii wrocławskiej: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski; bp Stefan Cichy – biskup legnicki; bp Edward Janiak – biskup pomocniczy wrocławski; bp Adam Dyczkowski z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch – gospodarze uroczystości. Obecny był również kardynał Henryk Gulbinowicz z Wrocławia.

- Prośmy dziś świętego Stanisława, patrona tej diecezji, i błogosławionego Jana Pawła II, patrona tego miasta, mistrzów wiary i zaufania Bogu, aby poprowadzili nas, jeśli trzeba, to nawet za rękę, drogami nowej ewangelizacji – powiedział w homilii abp Migliore. - Tę nową ewangelizację zacząć musimy od siebie; a potem nieśmy ją także w nasze parafie, grupy, w naszą diecezję, w nasze miasta i wsie – dodał nuncjusz apostolski.

Świdnica jest pierwszym w Polsce miastem, której patronem jest bł. Jan Paweł II. Z inicjatywą wyboru Papieża Polaka na patrona miasta wystąpili mieszkańcy na czele z prezydentem Świdnicy – Wojciechem Murdzkiem.

Diecezję świdnicka powołał do istnienia Jan Paweł II w 2004 roku.
ks.lz / Świdnica
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: pamiątki po Janie Pawle II i modlitwy ekumeniczne poczas Nocy Muzeów 2012



Dotychczas nie prezentowane publicznie eksponaty związane z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim będzie można obejrzeć podczas Nocy Muzeów z 19 na 20 maja w Warszawie. Do tej europejskiej inicjatywy przyłączają się już nie tylko muzea ale także galerie, instytucje publiczne oraz coraz częściej kościoły. W tym roku w Warszawie będzie można zwiedzić nocą m.in. synagogę Nożyków z przewodnikiem a u adwentystów obejrzeć wystawę Pisma Świętego „Od pergaminu do e-Biblii” natomiast u ewangelików Biblię Brzeską z XVI wieku.
Powstające w Centrum Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na tegoroczną Noc Muzeów zaplanowało pokazy ciekawych, nie prezentowanych dotychczas publicznie eksponatów związanych z papieżem-Polakiem i Prymasem Tysiąclecia. Przy plenerowym stoisku muzeum (przed katedrą polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej), już od godz. 19 będzie można wysłuchać pogadanek na temat powstania, pozyskania, i konserwacji pamiątek ale także wziąć udział w quizie z nagrodami nt. papieskich pielgrzymek do Polski. Odwiedzający stoisko będą mogli zapoznać się również z projektem ekspozycji powstającego przy Świątyni Opatrzności Bożej muzeum.

Z kolei Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało na Noc Muzeów pokaz filmowy oraz wystawę pt. „Bohaterowie codzienności” promującą wolontariat. Ciekawie zapowiada się również akcja „Ty też jesteś dziełem sztuki”. Odwiedzający siedzibę Centrum przy ul. Foksal 11 będą mogli odtworzyć znane z historii sztuki rzeźby. Osoby ustawią się tak jak postaci z wylosowanej rzeźby, co następnie zostanie uwiecznione na fotografii. Przy pozowaniu uczestnicy akcji trzymać będą przygotowane kartony z cytatami Karola Wojtyły, mówiącymi o tym, czym jest piękno, jaka jest jego rola w życiu człowieka, oraz o kulturze.

W Noc Muzeów włączy się także stołeczna parafia ewangelicko-augsburska św. Trójcy. Luterański kościół Świętej Trójcy będzie można zwiedzać już od godz. 18 do 2 w nocy. Właśnie wtedy będzie można obejrzeć Biblię Brzeską z XVI wieku, naczynia i stroje liturgiczne ewangelickich duchownych oraz wysłuchać informacji nt. historii, nauki i duchowości tego Kościoła.

Ponadto od godz. 19 będzie można w kościele wysłuchać koncertów muzyki organowej, a w podziemiach kościoła, w tzw. Lutheraneum otwarta zostanie wystawa prac malarskich studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast o północy rozpocznie się nabożeństwo nocne w intencji miasta i uczestników Nocy Muzeów.

Parafia ewangelicko-reformowana rozpocznie Noc Muzeów biciem kościelnych dzwonów o godz. 19. W świątyni przy al. Solidarności 76 a zaplanowano koncerty organowej. Utwory klasyczne i improwizacje wykona Piotr Wilczyński. Koncerty rozpoczną się o godz.: 20, 21.30 i ostatni o 23. Natomiast pół godziny później – o godz. 23.30 – rozpocznie się ekumeniczna modlitwa wieczorna. Ponadto przez cały czas trwania imprezy będzie można zwiedzać kościół i oglądać prezentację Biblii Brzeskiej, wystawę o Janie Kalwinie i reformacji a także wystawę pt. „(nie)znani reformowani.

Natomiast w zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Waliców 25 podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną: „140 lat z historii Kościoła w Warszawie. Chrzest w wieku świadomym dzisiaj”. Od godz. 20 będzie można zwiedzić kaplicę i wziąć udział w prezentacji największego baptysterium.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (przy ul. Foksal 8) swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów zatytułował „Biblia wieczorową porą”. Od godz. 19 będzie można oglądać tam wystawę Pisma Świętego pt. „Od pergaminu do e-Biblii”. Stołeczni adwentyści zaplanowali także degustację zdrowej żywności i projekcje filmowe pt. „Biblia w starym kinie” a na godz. 21 koncert pieśni religijnej.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie, od godz. 22 będzie można także zwiedzać z przewodnikiem synagogę im. Nożyków. Ponadto dla zwiedzających będzie dostępna wystawa na babińcu synagogi.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie zgłosiły się 204 placówki: muzea, galerie, domy kultury, biblioteki i kościoły.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano ją w Poznaniu. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przyłącza się coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: tytuł Doctor Marianus dla bł. Jana Pawła II?

Maryja była dla Jana Pawła II „towarzyszką życiowej drogi do Pana” i „żywym listem pisanym Bożą ręką” - powiedział wczoraj podczas piątego spotkanie z cyklu „Moc i piękno wiary” o. prof. Salvatore Perrella OSM. Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum w Rzymie ramach cyklu, zorganizowanego przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu (Fundacja Jana Pawła II) oraz Duszpasterstwo Polaków przy kościele św. Stanisława w Rzymie wygłosił wykład na temat: „Matka Odkupiciela w katechezach Jana Pawła II”. Podkreślił w nim, że Ojciec Święty swoją dojrzałą pobożność maryjną ukształtował w szkole św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta, a mariologię w szkole Soboru Watykańskiego II.
O. Perrella przypomniał, że w okresie od września 1995 do listopada 1997 r. Jan Paweł II wygłosił siedemdziesiąt katechez maryjnych. W pierwotnym projekcie było ich zaplanowanych dwa razy więcej. Tym niemniej przedstawione katechezy stanowią „kompletny kurs mariologii”, który został podzielony na trzy części: „Obecność Maryi w dziejach Kościoła”, część najobszerniejsza – „Maryja w wierze Kościoła” i „Rola Maryi w Kościele”.

Rektor Marianum podkreślił, że obraz Maryi w nauczaniu papieskim jest głęboko biblijny. Można to dostrzec nie tylko w katechezach, lecz także w encyklice „Redemptoris Mater” (1987), w której Jan Paweł II zastosował egzegezę mądrościowo-pastoralną i w liście apostolskim „Mulieris dignitatem” (1988). Perspektywa biblijno-duszpasterska obecna jest także w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” (2003), w której Maryja przedstawiona jest jako Niewiasta Eucharystii ucząca nas przyjmować Chrystusa, i w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” (2002), w którym papież ukazuje bogactwo spojrzenia Najświętszej Panny na Chrystusa.

W katechezach odnajdujemy również oryginalne podejście Jana Pawła II do dogmatów maryjnych. Prof. Perrella podkreślił, że w Maryi Ojciec Święty widział macierzyństwo w aspekcie soteriologicznym i eklezjologicznym. Nawiązując ponownie do encykliki „Redemptoris Mater”, wyjaśnił teologiczne pojęcie „pośrednictwa macierzyńskiego”: Maryja jest naszą Matką w porządku łaski – współdziałając z Chrystusem w dziele zbawienia, wstawia się za nami.

Prelegent zauważył, że Jan Paweł II w znaczący sposób pogłębił rozumienie prawdy wiary o dziewictwie Maryi. Wskazał na bardzo istotne przemówienie, wygłoszone przez papieża podczas mariologicznego sympozjum w Kapui (Włochy) 24 maja 1992 r. Jan Paweł II w katechezie o Zaśnięciu Matki Bożej mówił, że Maryja mogła dzielić z nami doświadczenie cierpienia i śmierci, będąc do końca zjednoczona ze zbawczym dziełem Chrystusa i solidarna z rodziną ludzką. Wypowiedź ta stanowi ważny wkład w rozumienie dogmatu o Wniebowzięciu Maryi.

Wiele miejsca o. Perrella poświęcił wyjaśnieniu prawdy, że Matka Chrystusa poprzedza nas w pielgrzymce wiary. Maryjna postawa wiary polega na czystości serca, posłuszeństwie, odwadze rozumu i wierności. Wiara Maryi była mądra i pełna nadziei. Prelegent podkreślił, że Maryja uczy nas wiary w Chrystusa i miłości do Niego. Dodał, że także Katechizm Kościoła Katolickiego posiada głęboki wymiar maryjny, co w dużej mierze zawdzięczamy Papieżowi Polakowi.

Prelegent zaznaczył, że tak obszerne i twórcze magisterium maryjne Jana Pawła II upoważnia do nadania mu tytułu Doctor Marianus (Doktora Maryjnego). Nie zwalnia to jednak od poznawania jego nauczania i czerpania z jego przykładu czci i miłości do Matki Bożej; przeciwnie – powinno ono stanowić inspirację do własnych poszukiwań w wierze.
ks. ad / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski