Polscy Rycerze Kolumba stróżami relikwii bł. Jana Pawła II

Uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego Jana Pawła II odbyła się 26 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Przekazał je kard. Franciszek Macharski, kapelan Rycerzy Kolumba w Polsce. Są to relikwie pierwszego stopnia, czyli pukiel włosów papieża-Polaka. Wieczorną Mszę św. celebrował bp Henryk Tomasik.
W homilii bp Tomasik przypomniał, że w 1978 r. jedno z niemieckich pism pisało o polskiej religijności. Na tle polskich gór widniał tytuł: "Tam, gdzie Bóg ma jeszcze ojczyznę". - Tak nazwano wówczas Polskę, kiedy świat został zaskoczony wyborem Ojca Świętego. Czy my Polacy, rzeczywiście jesteśmy ojczyzną Boga? Patrząc na różne wymiary życia społecznego możemy postawić to pytanie. Niepokoją nas lekceważenie i ośmieszanie Biblii, to są tolerowane profanacje, te wszystkie formy, które mają na celu wyciszanie Ewangelii i wyprowadzenie Kościoła z życia publicznego - mówił biskup radomski.

Bp Tomasik podkreślał, że ojczyzna Boga to rzeczywistość, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który przestrzegał wszystkich, że świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. - Nie daj Boże, by Polacy uczestniczyli w tym planie, eliminacji Boga z życia społecznego i polskiej kultury. Jan Paweł II i Benedykt XVI pokazują nam wszystkim drogę. Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczyło 2 mln osób. Podczas wieczornego spotkania, podczas burzy i deszczu, młodzież klękała przed Najświętszym Sakramentem, dziennikarze byli wstrząśnięci tym wydarzeniem. Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie. Mocni w wierze. Taki drogowskaz pozostawił nam Benedykt XVI - powiedział bp Tomasik.

Kapelan radomskiej rady Rycerzy Kolumba pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu ks. Wiesław Lenartowicz podkreślił, że przekazane przez kard. Macharskiego relikwie Jana Pawła II zobowiązują członków tego największego na świecie stowarzyszenia katolickiego dla mężczyzn do propagowania nauczania papieskiego. - Mamy być stróżami cywilizacji miłości i ochrony życia. Do tego wzywa nas bł. Jan Paweł II. Kard. Macharski przekazując te relikwie zobowiązał nas również do tego, aby odwiedzały one parafie, w których działają rady rycerskie - powiedział ks. Lenartowicz.

Dodał, że stałym miejscem przechowywania relikwii będzie kościół Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie w tej świątyni powstaje sala rycerska w jej podziemiach. Będzie to miejsce obrad Rycerzy Kolumba. Ponadto w pierwsze niedziele miesiąca relikwie będą udostępniane wiernym. Podczas Mszy świętych będą przybliżane nauki Jana Pawła II.

Podczas piątkowych uroczystości, które były jednocześnie dniem odpustu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej zostały poświęcone 1,5-tonowe drzwi, które wykonał z brązu i mosiądzu ormiański artysta-rzeźbiarz Aran Szachbajzan. W uroczystości uczestniczył rycerz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Orzechowski.

Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 r. Pierwsze Rady powstały w 2006 r. w Krakowie, Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. W Polsce są już 33 rady, które skupiających ponad 1,8 tys. osób.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Meksyk: rozpoczęła się pielgrzymka relikwii Jana Pawła II

O umocnienie instytucji rodziny w społeczeństwie zaapelował na rozpoczęcie peregrynacji relikwii Jana Pawła II metropolita Miasta Meksyku kard. Norberto Rivera Carrera.
W przemówieniu 25 sierpnia w bazylice Matki Bożej z Guadalupe przypomniał, że życie rodzinne opiera się na małżeństwie mężczyzny i kobiety. To właśnie w obrębie tej podstawowej komórki społecznej młode pokolenie otrzymuje główne wartości moralne i wychowanie religijne – stwierdził purpurat. Zaznaczył jednocześnie, że ograniczenie praw rodziny oraz zaciemnianie prawdy o naturze człowieka uderza w podstawy pokoju społecznego, także w skali globalnej.

Relikwia Jana Pawła II w postaci ampułki z jego krwią, a także zbiór pamiątek związanych z Papieżem Polakiem, pozostaną w Meksyku aż do grudnia. Odwiedzą w tym czasie 94 tamtejsze miasta i diecezje, poczynając od stolicy. Ma to być swoista „pielgrzymka pokoju” dla odnowienia meksykańskiego społeczeństwa boleśnie doświadczonego przez zorganizowaną przestępczość i słabość państwa walczącego z tym zjawiskiem.

Następnym etapem peregrynacji będzie miasto Toluca w środkowej części kraju, dokąd relikwie dotrą 28 sierpnia.

Warto podkreślić, że zapowiadając przybycie relikwii błogosławionego papieża, biskupi meksykańscy określali go często mianem "meksykańskiego" ze względu na jego kilkakrotne podróże do ich kraju i szczególną sympatię, jaką - ich zdaniem - żywił do Meksyku i jego mieszkańców.
RV / Miasto Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Media: ŚDM w Madrycie popularniejsze od beatyfikacji Jana Pawła II

Obchody 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie były tematem 54 tys. wiadomości na całym świecie. 30 tys. opublikowano w mediach hiszpańskich, zaś 12,6 tys. w innych krajach Europy – wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Nawarry.
Ponadto 6,2 tys. wiadomości zanotowano w Ameryce Łacińskiej, 2 tys. w USA i Kanadzie, 400 w Oceanii i 200 w krajach Afryki. Pod uwagę wzięto artykuły ze 108 państw. Po dwa teksty ukazały się w Fidżi i Sierra Leone, jeden w Sudanie, osiem w Arabii Saudyjskiej i 42 na Kubie.

W porównaniu z innymi wydarzeniami o charakterze religijnym, oddźwięk ŚDM w Madrycie był 3,3 raza większy niż ubiegłorocznej wizyty Benedykta XVI w Santiago de Compostela i Barcelonie oraz 1,3 raza większy niż beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

Ponadto media były pięciokrotnie więcej zainteresowane ŚDM niż ostatnim atakiem terrorystycznym ETA w Madrycie i trzykrotnie więcej niż wiadomością o porażce Madrytu przy wyborze miasta-gospodarza Igrzysk Olimpijskich.

Według prof. Francesca Pujola z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Nawarry „ŚDM był znakomitym ambasadorem marki Madrytu i wzmocnił jego wiarygodność jako ewentualnego organizatora wielkich światowych imprez w przyszłości”. – ŚDM przyczynił się do częściowej odbudowy zniszczonego wizerunku gospodarczego Hiszpanii zagranicą – dodał Pujol.
pb (KAI/Europa Press) / Madryt
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Jasna Góra: dziś prezentacja zbioru z jasnogórskimi wypowiedziami Jana Pawła II

Prezentacja trzytomowego zbioru pt. „Jasnogórska Bogarodzica w wypowiedziach Błogosławionego Jana Pawła II” odbędzie się na Jasnej Górze. Wydanie kolejnych pozycji książkowych związanych z Janem Pawłem II jest częścią ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację papieża z Polski, które dziś obchodzone jest w częstochowskim klasztorze.
Książki zawierają zbiór homilii, przemówień, modlitw, refleksji, wypowiedzi Ojca Świętego o Jasnogórskiej Maryi. Jest to wydanie drugie uzupełnione o wypowiedzi Ojca Świętego po 2003 roku. Autorem zbioru jest o. prof. Zachariasz S. Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Prezentacji książki o godz. 14 w Kaplicy Różańcowej dokona Czesław Ryszka, pisarz i senator. Prelekcję pt. „Jan Paweł II w życiu i posłudze” wygłosi autor.

„Zebranie tekstów maryjnych polskiego Papieża związanych z Jasną Górą, obejmujących cały jego pontyfikat, okazało się sprawą niełatwą. Zamierzeniem wydawcy było zgromadzenie wszystkich wypowiedzi Jana Pawła II związanych z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej, z którą identyfikuje on kult Królowej Polski. I choć udało się to w większości, to zapewne nie wszystkie wypowiedzi zostały utrwalone na piśmie” – napisał we wstępie książki o. Jabłoński.

„Cieszę się, że Ojcowie Paulini podjęli się trudu zebrania i opracowania wypowiedzi Jana Pawła II dotyczących Jasnogórskiej Matki. Obecnie ukazuje się kolejne ich wydanie, w trzech tomach, z uzupełnieniem wypowiedzi po 2003 roku. Wyrażam nadzieję, że lektura zawartych w nich tekstów przyczyni się do pogłębienia naszej pobożności maryjnej a równocześnie będzie okazją do ożywienia naszej pamięci i umocnienia kultu wielkiego Polaka i czciciela Maryi, który w krótkim już czasie zostanie uroczyście wyniesiony do chwały ołtarzy” - napisał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Teksty zostały ułożone tematycznie. Pierwszy tom zawiera wypowiedzi ze wszystkich pielgrzymek do Polski oraz papieskie słowa do uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży z 14-15 sierpnia 1991 r. na Jasnej Górze. W drugim tomie zostały zgromadzone m.in. przesłania na międzynarodowe dni i kongresy, przemówienia przygotowane na różne jubileusze i rocznice, uroczystości i święta maryjne, modlitwy do Matki Bożej Jasnogórskiej oraz modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Trzeci tom zawiera papieskie wypowiedzi skierowane do pielgrzymów jasnogórskich - do różnych grup wiekowych i zawodowych oraz do różnych stanów, a także wypowiedzi związane z peregrynacją kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Odrębny rozdział stanowią wypowiedzi przygotowane na spotkania z Polonią. Trzytomowe dzieło zamyka jasnogórska bibliografia Jana Pawła II (1978-2005).

Wdzięczność za utrwalenie papieskich słów, służących pogłębieniu pobożności maryjnej, ożywieniu pamięci i umocnieniu kultu Papieża Polaka, wielkiego czciciela Matki Bożej, wyraził abp Józef Kowalczyk, prymas Polski. W słowie wstępnym do dzieła wyjaśnił, że wydając zbiór papieskich wypowiedzi maryjnych, ojcowie paulini spełniają obowiązek wdzięczności wobec Jana Pawła II, który - głównie przez swoje pielgrzymowanie do sanktuarium - sprawił, że Jasna Góra weszła w świadomość Kościoła powszechnego. Abp Kowalczyk wyraził nadzieję, że lektura papieskich tekstów przyczyni się do pogłębienia maryjności polskiego społeczeństwa i pełniejszego świadectwa wiary w Boże Miłosierdzie.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rimini: o niepewnej sytuacji w Egipcie i Janie Pawle II na Mityngu Przyjaźni Narodów

Styczniowa rewolucja w Egipcie w pierwszych tygodniach zmieniła wiele, ale wkrótce ponowiły się ataki na wspólnotę chrześcijańską oraz przemoc i przestępczość. Tymi słowami kard. Antonios Naguib z Aleksandrii podsumował porewolucyjną sytuację chrześcijan nad Nilem. Egipski purpurat bierze udział w Mityngu Przyjaźni Narodów we włoskim Rimini. Patriarcha katolickich Koptów obawia się o los wyznawców Chrystusa oraz o los kraju stojącego przed istotnymi zmianami ustrojowy.
„Egipt przeżywa aktualnie chwile poważnego braku bezpieczeństwa – powiedział egipski purpurat Radiu Watykańskiemu. – Obawiamy się bardzo o przyszłość. Siły zbrojne robią wiele, niemniej nie są w stanie ograniczyć aktów wandalizmu, do których dochodzi codziennie i wszędzie. Zdaję sobie sprawę, że grupy islamskich ekstremistów zdobędą w najbliższych wyborach parlamentarnych zdecydowaną pozycję i przyjmuję to, jak i inni, jako coś normalnego, ponieważ w oparciu o demokratyczny konsensus ich znaczenie polityczne musi być uznane. Podobnie dość szybko mogą osiągnąć większość, ale już gdy dojdą do władzy, sytuacja stanie się niebezpieczna, jeśli narzucą innym wyznaniowy model państwa islamskiego. W ostatnim apelu do wspólnoty katolickiej sprzed dwóch miesięcy zachęcałem do wsparcia ruchu zmierzającego ku państwu obywatelskiemu i demokratycznemu, który dominował u początku rewolucji. Zaraz potem, jak wiemy, pojawiły się grupy islamistów z własną wizją państwa opartego na szariacie, i to on zaczął stopniowo przeważać”.

Kard. Naguib wyraził nadzieję, że nowe ramy ustrojowe Egiptu nie będą opierać na prawie religijnym i na przynależności mieszkańców do grupy wyznaniowej, ale na wolności religijnej. W jego przekonaniu państwo obywatelskie nie może eliminować wartości religijnych z życia publicznego, ale zapewnić każdemu obywatelowi wolność wyznania, sumienia, wyboru oraz uznać je w życiu publicznym.

W Rimini nie brakuje także polskich akcentów. Na Mityngu Przyjaźni Narodów wystąpił m.in. prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, Józef Dąbrowski. Mówił on o Janie Pawle II jako o „człowieku porwanym przez Boga”. Jak sam zaznacza, poznał on Karola Wojtyłę jeszcze w latach 70. i wielokrotnie się z nim spotykając, także w Watykanie, osobiście wiele mu zawdzięcza, o czym chciał dać świadectwo na tym międzynarodowym forum.

„Czułem i nadal czuję wielki dług wdzięczności dla Ojca Świętego – powiedział Radiu Watykańskiemu Józef Dąbrowski. – Szczególnie za to, że w sposób niesamowity – poprzez swoją postawę, przykład, życie i modlitwę, poprzez to, co głosił – pozwolił nam odkryć piękno modlitwy, ważność i potrzebę codziennej Eucharystii, a przede wszystkim, że pozwolił nam wyprosić u Boga łaskę potomstwa. Gdyby nie jego wstawiennictwo, błogosławieństwo i zapewnienia, że Pan Bóg nas nie zostawi, że pozwoli nam cieszyć się dziećmi, sądzę, że nasze małżeństwo, nasza rodzina nie byłaby tak szczęśliwa, jak jest obecnie. Czułem się w obowiązku podzielić się tu w Rimini tym doświadczeniem z tymi, którzy na nie czekają”.
RV / Rimini
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Meksyk: prezydent przed relikwiami Jana Pawła II

Prezydent Meksyku oddał hołd relikwiom bł. Jana Pawła II. Ampułka z kroplą krwi Papieża Polaka, wraz ze zbiorem pamiątek po nim, znajduje się obecnie w nuncjaturze apostolskiej, którą odwiedził Felipe Calderón wraz z małżonką.
Obecnie trwają przygotowania do peregrynacji relikwii po kraju, która rozpocznie się w najbliższy czwartek 25 sierpnia od bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.
RV / Miasto Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Hiszpania: prasa zauważa hołd złożony Janowi Pawłowi II w czasie Mszy otwarcia ŚDM

Hiszpańska prasa, opisując Mszę św. na placu Cibeles w Madrycie, która 16 sierpnia rozpoczęła 26. Światowy Dzień Młodzieży, zauważyła, że w czasie liturgii oddano hołd Janowi Pawłowi II. Dzienniki ze zdziwieniem wskazują również, że w wygłoszonym do młodych kazaniu arcybiskup stolicy w żadnym miejscu nie odniósł się do sytuacji politycznej w kraju.
Na pierwszych stronach czołowych dzienników stołecznych znajdują się zdjęcia ze Mszy św., którą wczoraj na placu Cibeles sprawował arcybiskup Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela. Gazety informują o 800 celebrujących liturgię biskupach i ponad 8 tys. kapłanów.

„El País” w artykule „Rocuo unika krytyki rządu na spotkaniu z młodymi” zauważył, że w czasie liturgii główny celebrans nie wspominał o władzach ani o prawach wprowadzonych w czasie rządów premiera Zapatero. „Hiszpania, tak jak ją nadal niektórzy nazywają, jest krajem katolickim. Ale trzeba przypomnieć, że Hiszpania to kraj, gdzie od 2009 roku zawiera się więcej małżeństw cywilnych niż kościelnych” – podkreśla dziennik. Z pewnym przekąsem zwraca też uwagę na problemy techniczne, które pojawiały się w trakcie liturgii. Od niesprawnego mikrofonu przez niedziałające nagłośnienie na okalających plac ulicach.

„El Mundo” zaznaczył, że kard. Rouco nazwał młodzież nadzieją i przyszłością nie tylko Kościołów lokalnych, ale również całego świata oraz że określił młodych mianem „pokolenia Benedykta XVI”. Jest to co innego niż pokolenie Jana Pawła II, ponieważ zmieniły się problemy i okoliczności życiowe. Chodzi o takie czynniki, jak nowe technologie komunikacji, kryzys gospodarczy i relatywizm.

Dziennik „La Razón” zauważył, że na placu Cibeles słychać było głos młodego Kościoła, który wspólnie się modli. Gazeta podkreśla, że uroczystość przebiegała pod znakiem Jana Pawła II. Wskazuje, że jest on nie tylko patronem ŚDM, ale również jest ściśle związany z Hiszpanią, którą odwiedził pięciokrotnie. Ponadto – przypomina „La Razón” – swą pracę doktorską napisaną w Rzymie przyszły papież poświęcił postaci św. Jana od Krzyża. Za kard. Rouco dziennik podkreślił, że wraz z pontyfikatem Jana Pawła II rozpoczął się nowy okres historyczny w stosunkach młodzieży z Następcą św. Piotra.
rl (KAI Madryt) / Madryt
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Madryt: Portugalczycy wystawią musical „Wojtyła”

Amatorska grupa teatralna z podlizbońskiego Cascais dotarła do Madrytu, gdzie podczas rozpoczynających się dziś obchodów XXVI Światowego Dnia Młodzieży wystawi musical pt. „Wojtyła”. Spektakl będzie prezentowany w teatrze im. Fernána Gómeza, zlokalizowanym w pobliżu madryckiego placu Kolumba (Plaza de Colón).
Jak poinformowała KAI Matilde Trocado, autorka musicalu „Wojtyła”, organizatorzy ŚDM zaprosili zespół do wystawienia sztuki o Janie Pawle II na fali sukcesu jaki musical odniósł w Portugalii. W lutym 2011 r. w czołowych teatrach Lizbony i Porto: Tivoli i Sa Bandeira sztukę zobaczyło kilkanaście tysięcy widzów.

Premiera spektaklu „Wojtyła” odbyła się 18 maja 2010 r. w Estorilu pod Lizboną z okazji 90. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Muzyczno-multimedialne przedstawienie zawiera świadectwa młodych ludzi o życiu papieża, opis najważniejszych wydarzeń z jego życia, akcentuje silną więź Ojca Świętego z młodzieżą i przybliża szczegóły jego trzech papieskich pielgrzymek do Portugalii.

Większość muzycznych utworów spektaklu stanowią piosenki autorstwa Paulo Espírito Santo oraz hymnów Światowych Dni Młodzieży. W przedstawieniu wykorzystane zostały także aranżacje utworów m.in. Jacquesa Brela, Michaela Jacksona, a także zespołów „The Rolling Stones”, „Queen” oraz „U2”. Przeplatają się one ze świadectwami osób, których życie uległo zmianie pod wpływem nauczania lub bezpośredniego spotkania z Janem Pawłem II, oddając nastrój lat 70., 80. i 90.
mz (KAI) / Madryt
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Relikwie Jana Pawła II na ŚDM w Madrycie

Od wczoraj w Madrycie są już relikwie bł. Jana Pawła II. Ampułkę z krwią inicjatora Światowych Dni Młodzieży ofiarował jego były sekretarz, kard. Stanisław Dziwisz. Towarzyszyć ona będzie głównym wydarzeniom XXVI ŚDM w stolicy Hiszpanii.
Po raz pierwszy młodzi uczestnicy tego spotkania będą mogli uczcić relikwie jednego z 10. patronów obecnego ŚDM podczas Mszy św., jaką wieczorem odprawi na placu Cibeles arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela. Eucharystia ta będzie pierwszym punktem obchodów XXVI ŚDM.

Odbierając relikwie kard. Rouco, któremu towarzyszyła grupa młodych wolontariuszy ŚDM, odmówił modlitwę do bł. Jana Pawła II.

Znajdują się one w kryształowej ampułce wbudowanej w rzeźbiony relikwiarz, mający formę otwartego ewangeliarza. Na jego prawej stronie przedstawiony jest krzyż, którego papież używał jako pastorału, na lewej zaś – herb bł. Jana Pawła II, a pod nim jedno z najsłynniejszych zdań, jakie wypowiedział: „Nie lękajcie się”, wypisane po łacinie. Autorem relikwiarza jest włoski artysta, Carlo Balliana.
pb (KAI/SIR) / Madryt
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ludźmierz: kard. Dziwisz przekazał relikwie z krwią bł. Jana Pawła II

Suma odpustowa w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu zakończyła się uroczystą procesją w ogrodzie różańcowym, w której górale nieśli relikwie z krwią bł. Jana Pawła II, a żołnierze Wojska Polskiego figurę Gaździny Podhala. Wcześniej Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Do Ludźmierza przyjechał również biskup nominat o. Damian Muskus.
Biskup nominat wygłosił homilię, w której podkreślił, że Maryja wciąż przekracza granicę między niebem i ziemią. Wspomniał miejsca najważniejszych objawień na świecie. – Maryi zależy na naszym życiu, nie chce abyśmy się pogubili, dlatego wciąż schodzi na ziemię. Raduje się z nami, ale i nas upomina – mówił bp nominat Damian Muskus.

Zwrócił się szczególnie do księży, aby pomogli wiernym we właściwym odczytywaniu przesłania Maryi i Jej drogi do świętości. – Świętość nie polega tylko na walce ze złem, na szukaniu zła i jego piętnowania. Świętość to przede wszystkim czynienie dobra, a niestety my, kapłani o tym zapominamy – mówił. Dodał, że samo oburzanie się na ludzką biedę, wytykanie różnych błędów nie wystarcza, potrzeba konkretnych czynów, także ze strony duchownych.

Podczas Mszy św. górale przynieśli w procesji z darami regionalne produkty, a żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z małymi góralami w strojach regionalnych specjalne wieńce z kwiatami.
Na zakończenie Eucharystii kard. Dziwisz przekazał relikwie z krwią bł. Jana Pawła II i poświęcił zioła, kwiaty oraz zboża, które przynieśli pielgrzymi. Wielu z nich było ubranych w stroje regionalne. Niektórzy pielgrzymi przybyli do sanktuarium konno.

Uroczystości odpustowe uświetnili śpiewem i grą kapela regionalna i zespół „Podhalanie”, a orkiestra dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludźmierzu. Do sanktuarium Gaździny Podhala przybyli także pątnicy ze Słowacji, w tym z sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Stropkovie. Obecni były również parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Przybyły też delegacje różnych instytucji i placówek z pocztami sztandarowymi, m.in. górnicy z jednej z kopalni w Bytomiu. Obecni byli przedstawiciele Związku Podhalan z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Odpust poprzedziły Dni Maryjne, które poprowadził ks. dr Andrzej Dobrzyński. Na uroczystości odpustowe w Ludźmierzu złożyła się także plenerowa premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, oraz wernisaż wystawy obrazów Stanisława Wyrtla „Zachowaj nas, Pani”, przygotowanych jako ilustracja do Litanii Podhalańskiej Wiktora Ignacego Gutowskiego z 1926 r.

Jeszcze dziś wieczorem w ludźmierskiej bazylice podczas Mszy św. o godz. 18.00 artyści wykonają „Wielką Mszę Jana Pawła II” maestro Geralda Spitznera. Wśród wykonawców: Grażyna Zielinska – sopran, prof. Jan Purzycki – skrzypce, prof. Elżbieta Karolak – organy.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w Ludźmierzu już wieczorem, 14 sierpnia. O godz. 23 zostały ogłoszone wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureaci zaprezentowali swoje wiersze. O północy bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przewodniczył uroczystej Pasterce Maryjnej. Zgromadzili się na niej bardzo licznie górale z całego Podhala, Spisza i Orawy. Wielu pielgrzymów korzystało przez całą noc z sakramentu pojednania.

Kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Juchas podkreśla, że poprzez uroczystości przeżywane 15 sierpnia górale i liczni pielgrzymi zbliżają się do obchodów wielkiego jubileuszu 50. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które przypadają na 2013 r.
jg / Ludźmierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice: 20-lecie konsekracji kościoła przez bł. Jana Pawła II

20. rocznicę konsekracji kościoła obchodzi parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Od 13 sierpnia świątynia konsekrowana przez bł. Jana Pawła podczas drugiej pielgrzymki do swojego rodzinnego miasta, ma relikwie krwi papieża Polaka. Kościół stanowi wotum wdzięczności za uratowanie życia Ojca Świętego podczas zamachu 13 maja 1981 roku.
Dwudniowe uroczystości dziękczynne zainaugurował w sobotę wieczorem metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W homilii były osobisty sekretarz Jana Pawła II wspominał wydarzenia sprzed 20 lat. „Miałem to szczęście uczestniczyć w konsekracji tej świątyni i koronacji Matki Bożej Fatimskiej. Po 20 latach przybywam raz jeszcze z Janem Pawłem II - już błogosławionym” – mówił hierarcha, który przywiózł w prezencie dla wspólnoty parafialnej relikwie krwi.

Podczas uroczystości poświęcono obraz Jezusa Miłosiernego, który ma peregrynować po parafii. Sobotnia Msza zakończyła się nabożeństwem fatimskim i procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami bł. Jana Pawła II.

Już w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i jego wizyty w Wadowicach w dniu 7 czerwca 1979 r. postanowiono, że na resztkach gruntów dawnego uposażenia starej wadowickiej parafii Ofiarowania NMP stanie nowy kościół – wotum wdzięczności za powołanie pierwszego Polaka papieża. Po zamachu na Placu św. Piotra w dniu 13 maja 1981 r. intencję wotywną rozszerzono. Nowy kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła miał być wotum wdzięczności za wybór i ocalenie Ojca Świętego.

24 czerwca 1984 roku kardynał Franciszek Macharski poświęcił plac i odprawił tam uroczystą Mszę św. Parafia pod wezwaniem św. Piotra Apostoła została erygowana 29 czerwca 1985 roku. W dniu swoich urodzin Jan Paweł II poświęcił kamień z Bazyliki św. Piotra, który przywieziono do Wadowic. Został on wmurowany jako kamień węgielny pod nowy kościół .

Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się w dniu 14 sierpnia 1991 r., w czasie drugiej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach. Na placu przed kościołem Ojciec Święty odprawił uroczystą koncelebrowaną Mszę św. Asystowali mu kardynałowie: Angelo Sodano, Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz, kilkudziesięciu biskupów i ponad stu kapłanów. W trakcie Mszy św. Jan Paweł II - wraz z kardynałami: Franciszkiem Macharskim i Henrykiem Gulbinowiczem oraz ks. Michałem Pioskiem - poświęcił i namaścił ściany i ołtarz. Poświęcił również 20 kamieni węgielnych dla nowo budowanych kościołów w archidiecezji krakowskiej.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Powrotu do chorału gregoriańskiego chciał już Jan Paweł II

We Włoszech trwa debata nad muzyką sakralną. W dużej mierze jest ona echem apelu znanego dyrygenta Riccarda Mutiego, który przed trzema miesiącami w jednym z wywiadów wezwał do oczyszczenia katolickich kościołów z muzycznego kiczu.
Tym razem w debatę włączył się włoski historyk Kościoła prof. Roberto de Mattei, redaktor naczelny miesięcznika Radici Cristiane. Zauważa on, że dzisiejszy repertuar pieśni kościelnych jest przejawem sekularyzacji, jaka dokonała się w Kościele katolickim. Przypomina, że jeszcze w latach 60. ub. wieku we włoskich świątyniach można było usłyszeć śpiew gregoriański i polifonię. Jednakże to właśnie wtedy w imię soborowego „otwarcia na świat” wpuszczono do kościołów najbardziej tandetne produkty muzycznego konsumpcjonizmu, melodie, w których „nie oddycha się tajemnicą sakralną” – pisze de Mattei.

Włoski historyk zauważa, że zgodnie z diagnozą postawioną przez kard. Josepha Ratzingera stan muzyki sakralnej jest ściśle związany ze stanem samej liturgii. W tym kontekście cytuje słowa obecnego Papieża: „Tam, gdzie podupada liturgia, podupada również i muzyka sakralna. Tam, gdzie prawidłowo pojmuje się i przeżywa liturgię, tam też rozwija się dobra muzyka kościelna”.

Prof. Roberto de Mattei przypomina, że postulowana dziś przez wielu odnowa muzyki sakralnej ma silne oparcie nie tylko w aktualnym Papieżu, ale również w oficjalnych dokumentach jego poprzedników. Odnosi się to w szczególności do odręcznego listu Jana Pawła II na 100-lecie motu proprio Tra le sollecitudini. W dokumencie tym Papież Polak w pełni utożsamił się z reformą muzyki sakralnej przeprowadzoną przez św. Piusa X. W ten sposób bł. Jan Paweł II potwierdził nadrzędną rolę chorału gregoriańskiego, który pozostaje punktem odniesienia dla wszelkiej muzyki liturgicznej – podkreśla włoski historyk.
RV / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bp Laffitte: Jan Paweł II nauczał teologii miłości a nie seksu

Wypaczone pojęcie miłości i seksu utrudnia zrozumienie nauczania bł. Jana Pawła II na temat ludzkiej miłości – ostrzega sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny.
W wywiadzie dla agencji CNA bp Jean Laffitte zauważył, że zbytnie koncentrowanie się na seksie i ciele przy lekturze papieskich katechez o miłości z lat 1979-1984 może sprawić, że nie uchwycimy ich właściwego sensu. Jan Paweł II zawsze postrzegał ludzką miłość w szerokim kontekście Bożego powołania do miłości. Był świadomy misterium płciowości, które polega na udziale mężczyzny i kobiety w przekazywaniu życia i pośredniczeniu tym samym w dziele stworzenia – podkreśla sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. Przyznaje, że piękno seksu oraz piękno ludzkiego ciała mogą pociągać. To normalne, ale nie wolno zawężać perspektywy – dodaje. Mówiąc o kontrowersjach wokół interpretacji katechez Jana Pawła II, bp Laffitte zachęca do ich lektury w pełnej wersji. W jego przekonaniu są one dostępne dla wszystkich. Dotyczą bowiem sfery życia, która jest wspólna dla wszystkich ludzi, bez względu na ich intelektualny potencjał.

Dodajmy, że aktualny sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny jest absolwentem Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II. Należy też do Wspólnoty Emmanuel.
RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Powrotu do chorału gregoriańskiego chciał już Jan Paweł II

We Włoszech trwa debata nad muzyką sakralną. W dużej mierze jest ona echem apelu znanego dyrygenta Riccarda Mutiego, który przed trzema miesiącami w jednym z wywiadów wezwał do oczyszczenia katolickich kościołów z muzycznego kiczu.
Tym razem w debatę włączył się włoski historyk Kościoła prof. Roberto de Mattei, redaktor naczelny miesięcznika Radici Cristiane. Zauważa on, że dzisiejszy repertuar pieśni kościelnych jest przejawem sekularyzacji, jaka dokonała się w Kościele katolickim. Przypomina, że jeszcze w latach 60. ub. wieku we włoskich świątyniach można było usłyszeć śpiew gregoriański i polifonię. Jednakże to właśnie wtedy w imię soborowego „otwarcia na świat” wpuszczono do kościołów najbardziej tandetne produkty muzycznego konsumpcjonizmu, melodie, w których „nie oddycha się tajemnicą sakralną” – pisze de Mattei.

Włoski historyk zauważa, że zgodnie z diagnozą postawioną przez kard. Josepha Ratzingera stan muzyki sakralnej jest ściśle związany ze stanem samej liturgii. W tym kontekście cytuje słowa obecnego Papieża: „Tam, gdzie podupada liturgia, podupada również i muzyka sakralna. Tam, gdzie prawidłowo pojmuje się i przeżywa liturgię, tam też rozwija się dobra muzyka kościelna”.

Prof. Roberto de Mattei przypomina, że postulowana dziś przez wielu odnowa muzyki sakralnej ma silne oparcie nie tylko w aktualnym Papieżu, ale również w oficjalnych dokumentach jego poprzedników. Odnosi się to w szczególności do odręcznego listu Jana Pawła II na 100-lecie motu proprio Tra le sollecitudini. W dokumencie tym Papież Polak w pełni utożsamił się z reformą muzyki sakralnej przeprowadzoną przez św. Piusa X. W ten sposób bł. Jan Paweł II potwierdził nadrzędną rolę chorału gregoriańskiego, który pozostaje punktem odniesienia dla wszelkiej muzyki liturgicznej – podkreśla włoski historyk.
RV / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. K. Nycz: potrzeba apostolstwa wspartego mocnym, osobistym świadectwem!

Język, trafiający do młodych i osobiste świadectwo to klucz, bez którego nie dotrzemy do dzisiejszej młodzieży – powiedział kard. Kazimierz Nycz w perspektywie rozpoczynających się 16 sierpnia Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Dodał, że dziś – w dobie kryzysu autorytetów – Kościół potrzebuje „apostołów, którzy zarazem byliby świadkami”.
Metropolita warszawski podczas pobytu w stolicy Hiszpanii wygłosi 3 katechezy do młodych na terenie tamtejszych parafii. Będzie to czynić wraz z 250 biskupami z całego świata. Wszystkie katechezy skupione będą wokół haseł: mocni w wierze, zakorzeni w Chrystusie i świadkowie wiary.

„Główna myśl jest taka, że aby być mocnym wierze, trzeba stać na mocnym fundamencie i być zakorzenionym w Chrystusie, w Jego sakramentach, Eucharystii i w modlitwie” – wyjaśnia kardynał. Kolejnym wezwaniem – dodaje – będzie apel o bycie świadkami Chrystusa w świecie, tam, skąd każdy z młodych pochodzi.

Kard. Nycz ujawnił, ze w swych katechezach nawiąże wprost do obrazów, zasugerowanych w orędziu Benedykta XVI na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. A jest to obraz domu zbudowanego na mocnym fundamencie i drzewa, które jest na tyle mocno zakorzenione, że ma nie tylko soki i pożywienie, które czerpie z gleby, ale odporne jest na wichry i przewrócenie. Pytany o klucz, za pomocą którego Kościół może trafić do dzisiejszej młodzieży, kardynał odparł: „Język, trafiający do młodych oraz osobiste świadectwo”.

Wyjaśnił, że problemy z dotarciem do młodych Kościół ma nie od dziś. Zawsze tak bywało, że młode pokolenie okazywało się większym oddaleniem od wiary. Np. badania sprzed 40 lat prowadzone przez ks. Piwowarskiego z KUL pokazywały wielką niespójność postaw religijnych w młodym pokoleniu i wielki rozdźwięk między deklaracjami wiary a konkretnymi czynami. Dziś dochodzi do tego postawa: „Chrystus tak, Kościół nie”, polegająca na próbie poszukiwania dobra gdzieś daleko od Kościoła i bez jego pomocy.

Zdaniem arcybiskupa warszawskiego rodzi to pytanie, czy prowadzona przez nas ewangelizacja jest istotnie „nową ewangelizacją”: czy tę samą Ewangelię potrafimy głosić w nowy sposób, taki który trafiałby do młodych? Drugi problem dotyczy języka - uważa kard. Nycz. „Jest to wielkie wyzwanie dla księży i wszystkich osób zajmujących się ewangelizacja lub katechezą. Język i sposób myślenia młodego pokolenia sprawia, że katecheza nie jest tak skuteczna, jak wydawać by się mogło” - wyjaśnił.

A kolejną rzeczą, która zawsze była podstawowa, jest świadectwo. Kardynał przypomniał, że Jan Paweł II wciąż powtarzał, że dziś „potrzeba nam nie tyle nauczycieli, co świadków”. Teraz - dodał - jest to tym bardziej potrzebne, szczególnie wobec kryzysu autorytetu: rodzicielskiego, nauczycielskiego czy kapłańskiego. „Przy kryzysie autorytetów tym bardziej liczy się przykład życia. Potrzeba nam apostołów, ale takich, którzy byliby zarazem świadkami” – stwierdził metropolita warszawski.
mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ludźmierz: plenerowe przedstawienie opery góralskiej o Janie Pawle II

Od dźwięku trombit rozpoczęła się 12 sierpnia wieczorem plenerowa premiera opery góralskiej o bł. Janie Pawle II w ogrodzie różańcowym przy sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.
Opera złożona jest z czterech aktów, opowiada o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata. W widowisku wzięło udział ponad 120 aktorów amatorów i muzyków. Na widowni zasiadł m.in. emerytowany metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i abp Edward Nowak z Watykanu.

Opera wystawiana była już w Nowym Targu i Zakopanem. Przedstawienie w Ludźmierzu było wyjątkowe, ponieważ odbyło się w plenerze, w ogrodzie różańcowym. – To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II – mówił ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, witając licznie zgromadzonych gości. Kapłan dodał, że opera to także symboliczny wymiar modlitwy do bł. Jana Pawła II.

Każdy – z czterech aktów opery - przygotowała inna grupa górali: z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego i Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie. Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie. Kapłan zdradził, że myśl uczczenia w ten sposób Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do beatyfikacji. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Operę w Ludźmierzu oglądała liczna publiczność, w gronie której znaleźli się m.in. parlamentarzyści, władze podhalańskich samorządów, dzięki którym była możliwa realizacja opery. Nie brakło również wielu duchownych, związanych z sanktuarium.

Premierowe przedstawienie opery odbyło się 12 czerwca w Zakopanem, z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza, a także wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Opera będzie wydana na płycie CD i DVD z tekstem libretta. Operę prezentowaną w Ludźmierzu transmitowała na żywo Telewizja Trwam.
jg / Ludźmierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Krościenko nad Dunajcem: w niedzielę koncert organisty Jana Pawła II

Na zakończenie tegorocznego cyklu koncertów II Letniego Festiwalu Muzyki Organowej „ Pieniny-Kultura-Sacrum”, wystąpi – po raz pierwszy w Polsce - papieski organista Bazyliki św. Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci. Koncert odbędzie się 14 sierpnia w kościele w Krościenku nad Dunajcem.
Jak mówi Agnieszka Radwan-Stefańska, kierownik artystyczny Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum Gianluca Libertucci pełni funkcję oficjalnego organisty audiencji generalnych oraz organisty Kaplicy Gwardii Szwajcarskiej w Watykanie. - Z racji swych licznych obowiązków w służbie Ojcu Świętemu nieczęsto zdarza się, iż gry artysty można posłuchać w innych miejscach Europy – mówi Agnieszka Radwan – Stefańska. Dodaje, że Gianluca Libertucci zagra po raz pierwszy w Polsce w niespełna pięć miesięcy po uroczystości beatyfikacyjnej Ojca Świętego Jana Pawła II. Artysta uświetniał już muzyką organową celebry pod przewodnictwem Jana Pawła II. - Koncert więc jest uroczystą formą „Te Deum” za beatyfikację polskiego Papieża – mówi A. Radwan-Stefańska.

Współbohaterem koncertu będzie znakomity krakowski perkusista Ryszard Haba, na co dzień solista Filharmonii Krakowskiej. Artysta przywiezie z sobą pełną paletę perkusyjnego instrumentarium: ksylofony, wibrafony, dzwony akustyczne, bębny, kotły.

W programie koncertu znajdzie m.in. Fantasia i fuga c-moll BWV 537 Johanna Sebastiana Bacha, Chiquilin de Bachin Astora Piazzolla’a, „Rondò ad uso orchestra” Niccolò’a Moretti’ego.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Menedżerów i Organizatorów Kultury SMOK przy współpracy parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Koncert rozpocznie się w niedzielę 14 sierpnia o godz. 16:30 w Krościenku nad Dunajcem.

jg/Krościenko nad Dunajcem
jg / Krościenko n. Dunajcem
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Meksyk: zawieszenie zbrojnych konfliktów na czas wizyty relikwii bł. Jana Pawła II?

Katoliccy biskupi Meksyku zaapelowali do największych karteli narkotykowych w kraju, by na czas wizyty relikwii bł. Jana Pawła II zawiesiły zbrojne konflikty. – Apelujemy do osób i zorganizowanych band przestępczych o okazanie szacunku. Wiemy, że czasami go nie ma, ale prosimy: uczyńcie to dla papieża, który tak kochał Meksyk – powiedział 10 sierpnia koordynator uroczystości, Manuel Corral Marin w rozmowie z gazetą „El Sol de Mexio”.
Srebrna ampułka z kroplą krwi bł. Jana Pawła II dotrze do Miasta Meksyk 17 sierpnia i będzie wystawiona przez cztery miesiące w różnych kościołach kraju.

Jak doniosły media meksykańskie, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Meksykańskich, bp Victor René Rodríguez Gómez powiedział, że obecność relikwii papieża powinna wzbudzić refleksję nad zakończeniem przemocy w Meksyku. Będzie to dogodny moment, aby modlić się o pokój, jedność i pojednanie narodu meksykańskiego.

Meksyk był jednym z celów pierwszej zagranicznej podróży Jana Pawła II w styczniu 1979 r.. Ogółem papież odwiedził ten kraj pięciokrotnie, po raz ostatni w 2002 r.
ts (KAI/KAP) / Miasto Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ludźmierz: jutro plenerowa opera góralska o Janie Pawle II

Operę góralską o Janie Pawle II, złożoną z czterech aktów, opowiadającą o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata będzie można zobaczyć 12 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. W widowisku bierze udział ponad 120 aktorów amatorów i muzyków.
Opera wystawiana była już w Nowym Targu i Zakopanem. Przedstawienie w Ludźmierzu będzie wyjątkowe, ponieważ odbędzie się w plenerze. – To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II – mówi ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Kapłan dodaje, że opera to także symboliczny wymiar modlitwy do bł. Jana Pawła II.

W operze góralskiej, która składa się z czterech części, wystąpi ponad 120 aktorów amatorów i muzykantów. Każdy akt przygotowała inna grupa: górali z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego, Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie. Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie. Kapłan zdradził, że myśl uczczenia w ten sposób Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do beatyfikacji. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski.

Na premierowe przedstawienie przyjechał do Zakopanego kard. Stanisław Dziwisz, a także wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, różnych instytucji, kapłani.

Opera będzie wydana na płycie CD i DVD z tekstem libretta.
jg / Ludźmierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Częstochowa: otwarto Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Kolekcję liczącą ponad 5,5 tys. medali i monet z wizerunkiem papieża-Polaka można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które zostało otwarto dzisiaj w Częstochowie.
Uroczystego otwarcia tej jednej z największych na świecie tego typu placówek dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obecni byli również m. in. Arturo Mari były fotograf Jana Pawła II, abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej oraz władze samorządowe na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem i przedstawiciele świata kultury i mediów.

- Muzeum to może pięknie posłużyć pamięci o Janie Pawle II. To wspaniałe dzieło, które przybliża postać papieża Wielkiego Pielgrzyma. Również dzięki temu muzeum Jan Paweł II jest i będzie z nami- powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Natomiast w rozmowie z KAI Arturo Mari podkreślił, że „medale i monety zebrane w muzeum przypominają wielkiego Jana Pawła II”. - W wielu z tych medali i minet zobaczyłem te wydarzenia, których sam jestem świadkiem. To naprawdę głębokie przeżycie - powiedział KAI Arturo Mari.

„To bardzo ważne, że takie muzeum znalazło się w Częstochowie, w miejscu, które było tak bliskie Janowi Pawłowi II”- dodał Arturo Mari.

Również abp Stanisław Nowak zaznaczył, że „muzeum może pięknie służyć pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę”. „To muzeum bardzo pięknie wpisuje się w Częstochowę. Jest ważnym elementem dla kultury naszego miasta”- dodał Krzysztof Matyaszczyk prezydent Częstochowy.

Spośród monet papieskich zgromadzonych w nowym muzeum najmłodsza pochodzi z drugiej połowy 2011 r., a najstarsza z 1982 r. Do prawdziwych perełek kolekcji zaliczyć można monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 r., wykonaną ze złota próby Au 900, wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

Muzeum powstało z inicjatywy Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland. Część kolekcji została pozyskana od kolekcjonera z Londynu Wojciecha Grabowskiego, którego zbiory były m.in. prezentowane podczas wizyty Jana Pawła II w Anglii i na Zamku Królewskim w Warszawie. - Dla mnie Jan Paweł II jest najważniejszą osobą. To muzeum traktuję jako dar dla Jana Pawła II, jako dar wdzięczności za jego pontyfikat - powiedział KAI Krzysztof Witkowski.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieści się w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej nr 1, 5 km od Jasnej Góry.

Muzeum czynne będzie dla grup zorganizowanych od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.30. Rezerwacji będzie można dokonywać przez internet i telefonicznie.

Więcej informacji nt. muzeum na www.jp2muzeum.pl
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Zakopane: aranżacja „Tryptyku rzymskiego” wg Stanisława Soyki (zapowiedź)

W ramach Muzycznej Zohyliny 2011 i IV Otwartych Spotkań Artystycznych, które odbędą się na Podhalu w dniach 24-27 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, wystąpi Stanisław Soyka. Artysta zaprezentuje „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II.
„Tryptyk Rzymski” do słów Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach wykona kwintet Stanisława Sojki. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku na Podhalu. - To medytacje, rzecz o „zdziwieniu” człowiekiem i światem. Muzyka Sojki eksponuje słowa Wielkiego Papieża – mówi Marek Tomalik, pomysłodawca koncertu.

Koncert odbędzie się w ramach Muzycznej Zohyliny 2011. "Zohylina" w gwarze góralskiej oznacza miejsce osłonięte od wiatru, gdzie można się schronić, znaleźć dla siebie azyl, przeczekać zły czas. - Muzyczna Zohylina to azyl dla wartościowej, ponadczasowej muzyki i słowa – mówi Marek Tomalik.
Festiwal organizowany od 4 lat przez Fundację Harcerstwa Polskiego Schronisko Głodówka w tym roku odbywa się w trzech miejscach: Bukowinie Tatrzańskiej (Schronisko Głodówka), Nowym Targu (Miejski Ośrodek Kultury) i Zakopanem (Sanktuarium na Krzeptówkach).
jg / Zakopane
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ludźmierz: opera o bł. Janie Pawle II na odpuście maryjnym (zapowiedź)

Prezentacja opery góralskiej pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, Maryjna Pasterka, Dni Maryjne, wernisaż wystawy „Zachowaj nas, Pani” – to najważniejsze punkty uroczystości odpustowych, które odbędą się 15 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu na Podhalu, z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.
Głównym punktem uroczystości 15 sierpnia w Ludźmierzu będzie suma odpustowa przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym, przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski. Homilię wygłosi biskup nominat Damian Muskus. Kard. Dziwisz po Eucharystii poświęci zioła i dewocjonalia.

Kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Juchas podkreśla, że poprzez uroczystości przeżywane 15 sierpnia górale i liczni pielgrzymi zbliżają się do obchodów wielkiego jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które przypadają na 2013 r.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się w Ludźmierzu już wieczorem, 14 sierpnia. O godz. 23.00 zostaną ogłoszone wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureaci zaprezentują swoje wiersze. O północy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń będzie przewodniczył uroczystej Pasterce Maryjnej. Co roku gromadzą się na niej licznie górale z całego Podhala, Spisza i Orawy. Przez cała noc księża dyżurują w konfesjonałach.

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o 6.30 odprawiane zostaną Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 9.00 ks. Adam Filas z Brampton w Kanadzie odprawi Mszę św. przy ołtarzu polowym. Homilię wygłosi ks. dr Andrzej Dobrzyński.

W programie uroczystości odpustowych znalazł się również wernisaż wystawy obrazów Stanisława Wyrtla „Zachowaj nas, Pani”, przygotowanych jako ilustracja do Litanii Podhalańskiej Wiktora Ignacego Gutowskiego z 1926 r. Wystawę będzie można oglądać już od czwartku, 11 sierpnia, przy sanktuarium w namiocie multimedialnym, a uroczyste jej otwarcie odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia, po Mszy św. o godz. 9.00.

15 sierpnia w ludźmierskiej bazylice podczas Mszy św. o godz. 18.00 artyści wykonają „Wielką Mszę Jana Pawła II” maestro Geralda Spitznera. Wśród wykonawców: Grażyna Zielińska – sopran, prof. Jan Purzycki – skrzypce, prof. Elżbieta Karolak – organy.

Do uroczystości odpustowych górale i pielgrzymi będą się przygotowywać podczas Dni Maryjnych, które rozpoczną się 12 sierpnia. Naukom rekolekcyjnym ks. dr. Andrzeja Dobrzyńskiego będzie towarzyszyć hasło „Z Matką Chrystusa głosić Ewangelię”.

W piątek, 12 sierpnia o godz. 19.00 w ogrodach różańcowych zostanie wystawiona opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” Franciszka Łojasa Kośli. Opera przypomina pontyfikat i prorocze przesłania błogosławionego papieża. - Przypominamy Jana Pawła II, aby nadal był dla nas przewodnikiem i nauczycielem Maryjnej drogi do Chrystusa, by pomógł nam następne lata wiernie trwać przy wierze ojców – mówi ks. Juchas.

Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową w języku łacińskim, która za pośrednictwem mediów była transmitowana na cały świat.

Kopia figury Matki Boskiej Ludźmierskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, znajduje się również na Dominikanie, w jednym z amerykańskich sanktuariów, nazwanym przez górali „Amerykańskim Ludźmierzem” oraz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
jg / Ludźmierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Relikwie "meksykańskiego Papieża" trafią do Meksyku

Episkopat Meksyku zapowiedział, że relikwie bł. Jana Pawła II przybędą do tego kraju. Powitanie relikwii krwi Papieża Polaka, nazywanego przez biskupów „Papieżem Meksykańskim”, nastąpi 17 sierpnia na stołecznym lotnisku, skąd zostaną one przewiezione do bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Stmatąd zaś 25 sierpnia rozpocznie się ich czteromiesięczna peregrynacja po kraju, który był celem pierwszej zagranicznej podróży Papieża-pielgrzyma.
Przypominając o tym biskupi zachęcają wiernych w komunikacie do modlitwy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II w intencji ojczyzny, która – jak piszą – „przeżywa głębokie przemiany społeczne i potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek umocnienia procesu pokoju i zgody dla budowania Meksyku bardziej sprawiedliwego i braterskiego”.
(KAI/RV) / Miasto Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Krakowscy pielgrzymi niosą relikwie bł. Jana Pawła II (opis)

W Święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia - pod hasłem „W komunii z Bogiem” już po raz 31. wyruszyła z Wawelu Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zainaugurował ją kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski Mszą św. odprawioną na wzgórzu wawelskim. Pielgrzymi niosą ze sobą relikwie bł. Jana Pawła II.
W skład krakowskiej pielgrzymki wchodzi osiem wspólnot, które idą osobnymi szlakami, ale razem wchodzą na Jasną Górę. Tradycyjnie pielgrzymi modlić się będą w intencji papieża Benedykta XVI i Ojczyzny.
Po raz kolejny na trasę pielgrzymki wyruszyła grupa „Franciszkańska3”, skupiająca młodych ludzi wokół portalu społecznościowego Franciszkanska3.pl.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że w Bogu znajduje się kres ludzkiego życia i ta prawda powinna decydować o stylu naszego życia, o postawie wobec Twórcy, który powinien być w centrum życia człowieka. „Ta prawda często jest ignorowana we współczesnym świecie, a sekularyzacja,czyli koncepcja życia jakby Bóg nie istniał, przenika do życia społecznego, rodzinnego i politycznego” - zaznaczył hierarcha. I postawił pytanie: czy mamy się pogodzić z wizją człowieka, która pozbawia go fundamentów? Czy możemy wychowywać młode pokolenie i żyć bez Kościoła i wspólnoty? Zdaniem metropolity krakowskiego odpowiedzią na to pytanie jest pielgrzymka. "Jest odpowiedzią poważną, bo nie ogranicza się do słów. Każdy krok, każda godzina marszu, każda kropla waszego potu będzie świadczyć o tym, że nie samym chlebem żyje człowiek, nie samymi igrzyskami, nie samą doczesnością. Człowiek potrzebuje sensu i celu swojej ziemskiej wędrówki, a każda świadomie podjęta pielgrzymka staje się obrazem i syntezą tego, co w naszej chrześcijańskiej egzystencji najważniejsze”.

Jak wyjaśnił kardynał, pielgrzymka to rekolekcje w drodze, w czasie których człowiek lepiej można poznać Boga w modlitwie, w ciszy i w rozmowie z braćmi i siostrami. „Niech ten czas będzie refleksją nad życiem, okazją do pojednania z Bogiem i bliźnimi” - apelował hierarcha. „Będziecie inwestować w nasze społeczeństwo, w przyszłość i świętość całego Kościoła, ponieważ idziecie w imieniu braci i sióstr” - zwrócił uwagę metropolita krakowski. „Cały Kościół krakowski będzie z wami a wy bądźcie z nim” - zapewnił pielgrzymów.

Według kard. Dziwisza tegoroczna pielgrzymka ma szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy pielgrzymi poniosą relikwie bł. Jana Pawła II. „W taki sposób będzie obecny pośród was, podziękujemy za jego beatyfikację i będziemy prosić, by nieodległy był dzień kanonizacji” - mówił kardynał. „Zawierzam Janowi Pawłowi II wasze pielgrzymowanie, niech on będzie dla was duchowym przewodnikiem, niech inspiruje do ewangelizacyjnej służby i pokazuje, że świętość to nie dodatek, ale powołanie każdego człowieka” - mówił kardynał.

Zachęcił pątników, aby w drodze na Jasną Górę zanieśli wszystkie ważne sprawy Archidiecezji Krakowskiej. „Proście Pana żniwa o nowe i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Módlcie się za naszych nowych biskupów pomocniczych Grzegorza i Damiana, aby byli pasterzami według Serca Jezusa i Serca Maryi. Niech Jasnogórska Pani czuwa nad wami, byście bezpieczni dotarli przed Jej tron i by wasz trud przyniósł wielokrotny plon” - zakończył.

Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie Metropolita Krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.
ks.rp, led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: srebrny medal Jana Pawła II dla policjanta z krakowskiej drogówki

Nadkomisarz Robert Górka z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie został dziś odznaczony przez kard. Stanisława Dziwisza srebrnym medalem Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej. W ten sposób metropolita krakowski uhonorował wieloletnie zaangażowanie policjanta z drogówki w organizację pielgrzymek oraz pomoc w zabezpieczeniu licznych uroczystości religijnych w Krakowie.
Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Pałacu Biskupów Krakowskich, w dniu wyjścia XXXI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Krakowa na Jasną Górę.

Nadkomisarz Górka jest policjantem Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie z 18-letnim stażem. Do jego zadań należy bezpośredni nadzór nad działaniami zapewniającymi pilotaż i asystę delegacji władz państwowych z kraju i zagranicy. Przygotowuje plany zabezpieczeń oraz bierze bezpośredni udział w zabezpieczeniu większości imprez i uroczystości państwowych oraz kościelnych odbywających się w Krakowie.

W 2009 r. odpowiadał za zabezpieczenie takich wydarzeń jak m.in. Szczyt NATO, Cracovia Maraton, Wianki, Tour de Pologne, liczne wizyty prezydentów i premierów. Jest też laureatem Nagrody „Bezpieczny Kraków” za 2009 r. przyznawanej za wzorową postawe dla poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie.
ks. rp / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

USA: Rycerze Kolumba zapowiedzieli wykupienie Centrum Jana Pawła II w Waszyngtonie

Rycerze Kolumba wykupią Centrum Kulturalne im. Jana Pawła II w Waszyngtonie i stworzą tam sanktuarium i muzeum poświęcone życiu błogosławionego papieża. Poinformował o tym 2 sierpnia w Denver Carl Anderson – najwyższy rycerz tej najliczniejszej na świecie organizacji katolików świeckich, która w stolicy stanu Kolorado odbywa swą 129. doroczną konwencję.
„Z wielką dumą oznajmiam, że Rycerze Kolumba będą przede wszystkim dążyć do zachowania jego [Jana Pawła II – KAI] dziedzictwa dla następnych pokoleń” – oświadczył zwierzchnik Rycerzy. Zapowiedział, że w przyszłym roku organizacja będzie ściśle współpracować z arcybiskupami Waszyngtonu – kard. Donaldem Wuerlem i Detroit – Allenem Vigneronem przy utworzeniu z Centrum ośrodka ogólnonarodowego, będącego stałym muzeum i sanktuarium błogosławionego papieża.

Kard. Wuerl wyraził się z uznaniem o tej decyzji, podkreślając, że przyszłe sanktuarium winno się stać „głównym miejscem rosnącego kultu błogosławionego Jana Pawła II i poznawania jego przesłania”.

Również abp Vigneron wyraził wdzięczność Rycerzom za „stopniowe posuwanie naprzód tego przedsięwzięcia” i pochwalił ich wysiłki na rzecz „umacniania [nowej] wizji Ośrodka oraz dalszego rozwijania budowy kraju”.

Centrum Jana Pawła II w Waszyngtonie, które powstało z inicjatywy emerytowanego obecnie arcybiskupa Detroit kard. Adama Maidy, przeżywa od kilku lat poważne trudności finansowe i jest coraz większym obciążeniem dla tej archidiecezji. Jeszcze do niedawna placówkę zamierzały przejąć dominikanki od Maryi Matki Eucharystii z siedzibą w Ann Arbor (w stanie Michigan, koło Detroit), ale w marcu br. wycofały się z tych planów z braku funduszy.

W czasie rozpoczętej 2 bm. konwencji Anderson stwierdził, że organizacja zamierza uczynić z Centrum miejsce, „w którym mówiący po angielsku, hiszpańsku i francusku pielgrzymi z całej Ameryki Północnej znajdą przesłanie i orędzie jednego z największych papieży w dziejach”. „Również nasze dzieci i wnuki będą się tam uczyć o jego wielkim dziedzictwie jako katolicy” – dodał mówca. Jego zdaniem, dzięki wizji Jana Pawła II i czerpiąc natchnienie z historii jego życia, przyszłe sanktuarium umożliwi ewangelizację i szerzenie w ten sposób Dobrej Nowiny.

Zwierzchnik Rycerzy zaznaczył ponadto, że wykupienie ośrodka pozwoli organizacji wspieranie także pobliskich instytucji w Waszyngtonie, takich jak bazylika Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i konferencja biskupów USA.

Plany Rycerzy Kolumba zyskały silne wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej – mówił dalej Anderson. Odczytał list, jaki przesłał na jego ręce w tej sprawie sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone z wyrazami „serdecznego” uznania dla tej inicjatywy i dla okazywanej przez członków stowarzyszenia pomocy w „propagowaniu kultu” zmarłego papieża. „Jestem głęboko wdzięczny, że wasz Zakon chce uczynić z papieskiej wizji część swego zaangażowania na rzecz nowej ewangelizacji oraz umacniania świadectwa Kościoła o Chrystusie na każdym szczeblu społeczeństwa amerykańskiego” – napisał kardynał w swym liście.

Według najwyższego rycerza dzięki niezmordowanym ewangelizacyjnym wysiłkom tego papieża „całe pokolenie katolików stało się znane jako pokolenie Jana Pawła II”. „Jest dla nas zaszczytem dalsze szerzenie jego głębokiego i potężnego orędzia nadziei w naszym kraju, na naszym kontynencie i na naszym świecie” – dodał na zakończenie Carl Anderson.

Rycerze Kolumba są organizacją katolickich mężczyzn, powstałą z inicjatywy sługi Bożego ks. Michaela J. McGivneya (1852-90). Na zebraniu 2 października 1881 w parafii Matki Bożej w New Haven powołał on do życia braterskie stowarzyszenie świeckich mężczyzn w celu umacniania wzajemnej pomocy, solidarności i jedności między nimi oraz pogłębiania wiary w życiu codziennym. Ślubowali oni, że będą bronić swego kraju, rodzin i wiary. Zarówno założyciel, jak i pierwsi jego współpracownicy odwoływali się do ideału Krzysztofa Kolumba – odkrywcy Ameryki, który zaniósł chrześcijaństwo na nowe ziemie, toteż 29 marca 1882 r. nowo powstałe stowarzyszenie przyjęło nazwę Rycerzy Kolumba.

Dziś jest to najliczniejsza na świecie organizacja katolików świeckich – skupia ona 1,816,826 członków, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także za granicą, przede wszystkim w Kanadzie (od 1897) – ok. 231 tys., na Filipinach (1905) – prawie ćwierć miliona, w Meksyku, na Kubie i w wielu innych krajach. Od 2005 Rycerze działają także w Polsce – obecnie jest ich tu ok. 1,4 tys.

Organizacja, mająca strukturę zbliżoną do zakonu i często za takowy uważana, określana jest mianem „silnej prawicy Kościoła”. Udziela wielkiego wsparcia finansowego Stolicy Apostolskiej i wielu wspólnotom katolickim na całym świecie. Znana jest zwłaszcza z zaangażowania w dzieła miłosierdzia i w obronę życia. Na czele stowarzyszenia stoi Wielki Rycerz – od 1 października 2000 stanowisko to piastuje 60-letni obecnie Carl A. Anderson. Po raz pierwszy w Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba uczestniczą delegaci Rady Stanowej z Polski - Krzysztof Orzechowski i Włodzimierz Łukomski.
kg (KAI) / Denver
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Częstochowa: wkrótce otwarcie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II powstaje w Częstochowie. Jego otwarcie zaplanowano na 11 sierpnia. Z kolekcją liczącą 5,5 tys. eksponatów – w tym 1,5 tys. monet z wizerunkiem papieża-Polaka - będzie należało do największych na świecie tego typu placówek.
Spośród monet papieskich zgromadzonych w nowym muzeum najmłodsza pochodzi z drugiej połowy 2011 r., a najstarsza z 1982 r. Do prawdziwych perełek kolekcji zaliczyć można monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 r., wykonaną ze złota próby Au 900, wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

W muzeum ponadto można będzie podziwiać medale rocznicowe, pielgrzymkowe oraz inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II, m. in. replikę pierścienia, szat liturgicznych, stułę i nieodebraną piuskę papieską, a także replikę pastorału. Zgromadzono także interesujący zbiór znaczków pocztowych, zdjęć oraz obrazów z Janem Pawłem II. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania.

Muzeum powstaje dzięki pasji Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland. Część kolekcji została pozyskana od kolekcjonera z Londynu Wojciecha Grabowskiego, którego zbiory były m.in. prezentowane podczas wizyty Jana Pawła II w Anglii i na Zamku Królewskim w Warszawie.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieścić się będzie w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej nr 1, 5 km od Jasnej Góry. Ogromny parking przy budynku będzie w stanie pomieścić dziesiątki autokarów i setki pojazdów osobowych. Muzeum czynne będzie dla grup zorganizowanych od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.30. Rezerwacji będzie można dokonywać przez internet i telefonicznie.

Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano na 11 sierpnia o godz. 11.00. Wezmą w nim udział m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i papieski fotograf Arturo Mari.

http://www.jp2muzeum.pl/
awo / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Berlin: będzie ulica Jana Pawła II?

Być może jedna z ulic w centrum stolicy Niemiec otrzyma imię Jana Pawła II. Według Senatu Berlina, są powody ku temu, aby papież-Polak miał „swoją” ulicę. Kancelaria Senatu w odpowiedzi na zapytanie z izby posłów, odpowiedziała 30 lipca, że w tej sprawie nie prowadzono jeszcze rozmów z władzami berlińskich dzielnic.
Nadanie berlińskiej ulicy imienia Jana Pawła II byłoby przede wszystkim wyrazem uznania dla zasług papieża w staraniach o jedność Berlina, z pewnością też znajdzie uznanie wśród berlińczyków pochodzących z Polski - czytamy w liście kancelarii Senatu Berlina.

Za ulicą Jana Pawła II w Berlinie opowiedział się m.in. inicjator ruchu „ Pro-Reli” w stolicy Niemiec, adwokat Christoph Lehmann oraz rzecznik ds. polityki wewnętrznej w berlińskiej Partii Zielonych, Benedikt Lux.
ts / Berlin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: z Wadowic do Krakowa wyruszy bieg śladami bł. Jana Pawła II

Bieg śladami bł. Jana Pawła II wyruszy z Wadowic, z okolic domu rodzinnego papieża pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Urząd Miasta Krakowa właśnie uruchomił specjalną stronę internetową, za pomocą której chętni mogą zgłaszać swoje uczestnictwo. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
„Urząd Miasta Krakowa uruchomił stronę internetową biegu: www.biegpapieski.pl, za pomocą której należy zgłosić chęć uczestnictwa w zawodach. O udziale w biegu decydowała będzie kolejność zgłoszeń” – informuje biuro prasowe urzędu.

Bieg Śladami Jana Pawła II wystartuje 20 sierpnia, o godz. 10.00 z Wadowic (w rejonie domu rodzinnego Ojca Świętego). Będzie się składał z dwóch etapów: biegu sztafetowego i biegu otwartego. Zgłaszając chęć udziału w wydarzeniu należy zaznaczyć, w którym biegu chce się wystartować.

Do biegu sztafetowego przyjmowane są zgłoszenia klubów sportowych, klubów biegacza, uczelni, szkół, instytucji, zakładów pracy, organizacji społecznych itp. Z uwagi na profil i charakter trasy, długość odcinków oraz czas ich przebycia, do udziału zostaną dopuszczone osoby, które w przeszłości ukończyły zawody długodystansowe z dobrym wynikiem tj. poniżej 50 minut na 10 km. W sztafetach wystartuje 125 biegaczy podzielonych na 5 zmian.

Bieg zespołów sztafetowych na trasie Wadowice – Ośrodek Sportu i Rekreacji „Kolna” ma charakter symboliczny, będzie biegiem wspólnym bez rywalizacji sportowej. O klasyfikacji końcowej zespołów sztafetowych decydować będzie miejsce i czas zajęte przez zawodnika na ostatniej, piątej zmianie z Tyńca na ul. Franciszkańską. W zespołach sztafetowych mogą startować zawodnicy i zawodniczki. I etap biegu zakończy się ok. godz. 14.30.

Z kolei bieg otwarty odbędzie się na trasie o długości ok. 13 km i wyruszy o godz. 15 z Tyńca. W odróżnieniu od pierwszego etapu, w którym weźmie udział ograniczona liczba biegaczy, do drugiego etapu dopuszczonych zostanie pierwszych 500 osób, które zgłoszą się do biegu. Etap z Tyńca (Tor Kajakarstwa Górskiego) poprowadzony będzie brzegami Wisły tzw. Trasą Tyniecką do Mostu Dębnickiego, chodnikiem mostu oraz bulwarami Wisły pod Wawel, a następnie ulicami Powiśle i Podzamcze do Plant. Zakończenie biegu przewidziane jest na godz. 17.00 pod oknem papieskim na ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Szczegółowe informacje dotyczące programu biegu, zapisów oraz trasy można uzyskać pod adresem http://www.biegpapieski.pl. Organizatorem biegu jest Urząd Miasta Krakowa.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: kard. Bertone odsłonił tablicę upamiętniającą pobyt Jana Pawła II w Alpach

Watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone odsłonił dziś tablicę. umieszczoną w kaplicy św. Anny w miejscowości Alp-Betta (na wysokości 2 100 m. npm.) nad Gressoney La Trinité w Regionie Aosty na północy Włoch. Upamiętnia ona pobyt w tym miejscu przed dziesięciu laty bł. Jana Pawła II, których przebywając na letnim odpoczynku odwiedził obszary dotknięte katastrofalną powodzią w październiku roku 2000.
Kard. Bertone przypomniał wielką siłę komunikatywną Jana Pawła II, także w ostatniej fazie jego życia, kiedy był osłabiony chorobą. Natomiast przewodniczący Rady autonomicznego regionu Doliny Aosty przypomniał, że odwiedzając obszary dotknięte kataklizmem Ojciec Święty pragnął zatrzymać się w poszczególnych miejscowościach. Zaznaczono też, iż Jan Paweł II wysoko cenił górali, przeciwstawiających się na co dzień trudnym warunkom naturalnym. Wyrażono wdzięczność za to, że rozsławiał on na cały świat piękno tego zakątka Alp.

Watykański sekretarz stanu przebywa na wakacyjnym odpoczynku w Les Combes di Introd, w doku salezjanów, gdzie w przeszłości część swych wakacji spędzali Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Będzie tam do 5 sierpnia. W trakcie swych wakacji kard. Bertone uda się do różnych miejscowości tego mówiącego po francusku regionu Włoch.
st (KAI) / Gressoney La Trinité
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: zamknięcie wystawy o Karolu Wojtyle

Dziś ostatni dzień można było oglądać w Watykanie wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Część ekspozycji w tzw. skrzydle Karola Wielkiego przy Placu św. Piotra przygotowała strona polska i dotyczyła ona życia Karola Wojtyły przed jego wyborem na Stolicę Piotrową. Jak podkreślają jej twórcy, Jarosław i Barbara Kłaputowie, nie było to dla nich łatwe wyzwanie.
„Mamy tu bardzo różnych odbiorców – wyjaśnił Jarosław Kłaput. – To nie jest wystawa w Polsce, gdzie tego odbiorcę znamy. Tu są pielgrzymi z różnych stron świata. A zatem chodziło o zmierzenie się z wyzwaniem, by pokazać osobę Karola Wojtyły – Jana Pawła II w sposób zrozumiały. I jak widzimy, będąc tu na wystawie, reakcje tych widzów są takie, że chyba udało się pewne myśli, pewne wartości pokazać i jakby uruchomić pewien typ myślenia czy odczuwania. Jak pytaliśmy stronę włoską, ile osób było na wystawie, to oni mówią: kilka milionów”.

„Warto podkreślić, że wystawę, która się cieszyła takim zainteresowaniem, współorganizowali i współtworzyli Polacy – dodała Barbara Kłaput. – Współpracowały tu różne instytucje: i polska ambasada przy Stolicy Apostolskiej i polski rząd, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Udało się stworzyć wspólne dzieło z polskim udziałem. Nasz skromny, jako projektantów, wkład dotyczy tej pierwszej części wystawy – od narodzin do wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową” – dodała Barbara Kłaput.
RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: szlak bł. Jana Pawła II w Dolinie Aosty

W Dolinie Aosty otwarto szlak turystyczny bł. Jana Pawła II. Rozpoczyna się on w Les Combes, gdzie Papież aż dziesięciokrotnie spędził swe letnie wakacje, a następnie przechodzi przez inne miejsca, które odwiedził w czasie górskich wędrówek.
Wzdłuż trasy ustawiono panele opowiadające o życiu i posłudze Karola Wojtyły. Szlak uroczyście zainaugurował watykański sekretarz stanu. Wcześniej kard. Tarcisio Bertone odprawił Mszę przed wyremontowanym domem, który był wakacyjną rezydencją Papieża, a od dziś nosi jego imię.

W homilii kard. Bertone przypomniał, że Dolina Aosty przyciąga swym pięknem wielu turystów i że w tym miejscu, śledząc tradycję swego poprzednika, trzykrotnie wypoczywał też Benedykt XVI.
RV / Les Combes
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Relikwie bł. Jana Pawła II na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

Pod hasłem „Projekt Mesjasz” rozpoczęło się wczoraj wieczorem 24. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Przez cały tydzień uczestnikom towarzyszyć będą relikwie bł. Jana Pawła II, ofiarowane na ten czas przez kard. Stanisława Dziwisza.
Po inaugurującej Mszy św. młodzi, którzy przyjechali z całej Polski, wzięli udział w koncercie franciszkańskiego zespołu Fioretti, a potem w „kinie pod chmurką” obejrzeli film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Dziś czeka ich spotkanie z odtwórcą głównej roli w tym filmie - Adamem Woronowiczem oraz publicystą Tomaszem Terlikowskim. Eucharystii natomiast przewodniczył będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W kolejnych dniach gośćmi FSM-u będą: s. Anna Bałchan, muzykująca zakonnica zajmująca się także pomocą „dziewczynom ulicy”, były gangster Piotr Stępniak „Gepard” oraz dziennikarze - Jan Pospieszalski, Szymon Hołownia, Marek Nowicki i muzyk Bartek Jaskot.

Na młodych czekają także koncerty: Maleo Reggae Rockers, Ewa Uryga & Twoje Niebo, Katolika Front, A&D, Anielsi.

Hasło tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych brzmi „Projekt Mesjasz”. „Chcemy wraz z wami przejść przez 5 stopni prowadzących do w pełni wolnej decyzji stanięcia po stronie Jezusa i uznania w nim Tego, który ma najpiękniejszy plan dotyczący ludzkiego życia. Plan może nie najprostszy, ale najbardziej wartościowy. W kolejnych dniach spotkania chcemy odpowiedzieć sobie na pytania: Kim ja jestem?, Kim On jest?, Jak wrócić?, Jak i gdzie Go spotkać?” W podtytule FSM-u mamy również zaprzeczenie modnego dzisiaj hasła „Wiara tak, Kościół nie!”, czyli „Wiara TAK, Kościół TAK!” – mówią organizatorzy.

Franciszkańskie Spotkania Młodych odbywają się od 1988 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Inicjatorem był o. Ryszard Wróbel, który przez 18 lat pełnił funkcję dyrektora Spotkania. W 2005 r. zastąpił go o. Piotr Reizner.
pab / Kalwaria Pacławska
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Słowacja: pierwsza parafia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II

W minioną niedzielę, 17 lipca ordynariusz diecezji bańskobystrzyckiej, bp Rudolf Baláž poświęcił pierwszy na Słowacji kościół parafialny pod wezwaniem Jana Pawła II. Znajduje się on w Hornej Vsi koło Kremnici, około 20 km na zachód od Bańskiej Bystrzycy.
Zwracając się do wiernych biskup Baláž wyraził swoje przekonanie, że Ojciec Święty otaczał Słowaków miłością jeszcze przed swym wyborem na Stolicę Piotrową. Nawiązał przy tym do swoich spotkań z ówczesnym kardynałem Wojtyłą, w okresie dyktatury komunistycznej.

Prace nad budową świątyni rozpoczęły się w roku 2007, a znaczy udział w jej budowie miała także kuria biskupia w Bańskiej Bystrzycy. Jak zaznaczyli wierni, na swoją świątynię wierni Hornej Vsi czekali kilka wieków.
st (TS KBS) / Horna Ves
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Bartolucci: bł. Jan Paweł II dokonał syntezy między niebem i ziemią

Swoim życiem bł. Jan Paweł II dokonał syntezy między niebem i ziemią – uważa sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Marcello Bartolucci w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
Włoski hierarcha wskazał, że bł. Jan Paweł II znajdował się w centrum uwagi Kościoła zarówno za życia, jak i po śmierci. Jego „długi pontyfikat, wyjątkowo bogaty w wydarzenia, nauczanie, prorocze gesty” wrył się w pamięć zarówno katolików, jak i niekatolików. Ponieważ „duchowe dziedzictwo tego papieża jest wielkie”, potrzebnych będzie wiele lat, by je pojąć i docenić. – Myślę, że czas będzie sprzyjał pamięci o Janie Pawle II – zaznaczył abp Bartolucci.

Osobiście najbardziej u papieża uderzało go jego „człowieczeństwo całkowicie przeniknięte wiarą”. Ciągle dążył do Boga, który był „rzeczywiście szczytem jego myśli i programów”. Był „w pełni człowiekiem ziemi oraz w pełni człowiekiem Bożym i Kościoła”. Jego siła i aktualność polega właśnie na tej „zdumiewającej syntezie” i harmonii „między ciałem i duchem, między ziemią i niebem, między służbą i kontemplacją”.

Innym wymiarem jego osoby było całkowite oddanie się misji „powszechnego pasterza Kościoła”. – Jako człowiek i jako papież żył „Totus tuus” aż po heroizm. W niestałych i niepewnych czasach Jan Paweł II może nas wiele nauczyć – dodał sekretarz Kongregacji.

Podkreślił, że bł. Jana Pawła II „otaczała za życia i po śmierci bezprecedensowa cześć i opinia świętości”. Wychodził on do świata, a świat przychodził do niego. Jednak wołanie ludu: „Santo subito!” nie pociągnęło za sobą „żadnego rabatu” w powadze procesu beatyfikacyjnego, także w kwestii cudu za wstawiennictwem papieża. Został on uznany ze spokojnym sumieniem i pewnością, że decyzja „była zgodna z obiektywną prawdą” – zapewnił hierarcha.
pb (KAI/„L’Osservatore Romano”) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Hiszpania: będzie liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II

Rozszerza się oficjalny kult bł. Jana Pawła II. Zgodę na celebrację dowolnego wspomnienia liturgicznego Papieża Polaka w dniu 22 października otrzymała diecezja Cartegena w południowo-wschodniej Hiszpanii. Udzieliła jej Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę miejscowego ordynariusza, bp. José Manuela Lorki Planesa. Zgodnie z wcześniejszymi normami tej dykasterii, wspomnienie obowiązkowe bł. Jana Pawła II obejmuje tylko diecezję Rzymu oraz wszystkie diecezje polskie.
Prośbę o włączenie do kalendarza liturgicznego swojej diecezji obchodów ku czci nowego błogosławionego bp Lorca Planes uzasadniał „wielkim pragnieniem wielu osób i wspólnot zakonnych”. Diecezja Cartegena przyjęła decyzję Stolicy Apostolskiej z wielką radością – czytamy w kościelnym oświadczeniu.

Do Kongregacji ds. Kultu Bożego napływa coraz więcej podobnych petycji, najwięcej z Hiszpanii i Europy Środkowowschodniej.
RV / Cartagena
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Niemcy: bawarska Polonia dziękowała za beatyfikację Jana Pawła II

Bp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II w Bawarii. W minioną sobotę delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji wraz o. Stanisławem Pławeckim, redemptorystą, poprowadzili pielgrzymkę Dekanatu Południowego Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech do sanktuarium maryjnego w Altötting, aby podziękować Matce Bożej za dar wyniesienia na ołtarze papieża Polaka.
Ponad czterystu wiernych z Polskich Misji Katolickich z Monachium, Norymbergi, Landshut, Ratyzbony i Rosenheim uczestniczyło w Mszy św. i nabożeństwie różańcowym odprawionym w bawarskiej Częstochowie. Następnie pielgrzymi modlili się w Kaplicy Matki Bożej przed cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny z Altöting.

Natomiast w niedzielę 17 lipca popołudniu bp Polak przewodniczył Mszy św. podczas której tutejsza Polonia dziękowała Bogu za dar ogłoszenia błogosławionym naszego rodaka. W homilii biskup przypomniał słowa Benedykta XVI wygłoszone podczas uroczystości beatyfikacyjnej 1 maja br., w których Ojciec Święty dwukrotnie podkreślił, że Jan Paweł II został błogosławionym ze względu na swoją wiarę – „odważną, wielkoduszną i prawdziwie apostolską”.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji przewodniczył także polskim Mszom św. dziękczynnym w dwóch innych świątyniach Monachium.

W stolicy Bawarii Msze św. dla Polaków odbywają się w pięciu różnych kościołach. Co niedziela uczestniczy w nich blisko 3 tys. wiernych.
pm, tom (KAI Monachium) / Monachium
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bp Jan Szkodoń: bł. Jan Paweł II cenił bp. Małysiaka za jego dynamizm

"Zawsze pełen apostolskiej gorliwości, duszpasterskiego zaangażowania, pełen optymizmu i radości, niestrudzony głosiciel Słowa i wielki patriota, przyjaciel kapłanów i świeckich” - tak o zmarłym 16 lipca bp. Albinie Małysiaku napisał bp Jan Szkodoń, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. Jego zdaniem, bł. Jan Paweł II cenił bp. Małysiaka za jego dynamizm. Bp. Albin Małysiak zmarł w wieku 94 lat.
Bp Jan Szkodoń, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej napisał w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej krakowskiej kurii, że bł. Jan Paweł II we „Wstańcie, chodźmy!”, tak pisał o bp. Małysiaku w swych wspomnieniach: „Ceniłem biskupa Albina za jego dynamizm. Pamiętam go jeszcze jako proboszcza w Nowej Wsi, jednej z dzielnic Krakowa. Czasami nazywałem go 'Albin gorliwy'”.

„Takim zapamiętaliśmy go i my – biskupi, kapłani, zakonnicy i siostry zakonne oraz świeccy. Zawsze pełen apostolskiej gorliwości, duszpasterskiego zaangażowania, pełen optymizmu i radości, niestrudzony głosiciel Słowa i wielki patriota, przyjaciel kapłanów i świeckich” - napisał wikariusz generalny.

Bp Szkodoń przypomniał, że aż do ubiegłego roku bp Albin czynnie udzielał się w duszpasterskiej posłudze. „Po kilkumiesięcznej chorobie odszedł do Pana. Wierzymy, że Miłosierny Bóg z miłością przyjmie swego gorliwego sługę, a litościwa Matka – Ksiądz Biskup zmarł we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel – wyjdzie mu na spotkanie w progach Domu Ojca” - napisał hierarcha.

Poinformował również, że data pogrzebu śp. bp. Albina Małysiaka będzie ustalona w najbliższym czasie.
Bp Albin Małysiak urodził 12 czerwca 1917 w Koconiu koło Żywca w rodzinie kupieckiej. W latach 1936-1941 uczęszczał do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. W dnu 12 kwietnia 1936 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1941 z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Początkowo pracował jako wikariusz i katecheta w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował "dożywialnię" dla dzieci i osób wysiedlonych. W latach 1942-1944 pracował w Krakowie, a następnie w zakładzie dla osób w podeszłym wieku im. Helclów w Szczawnicy.

W ramach tajnego nauczania udzielał lekcji łaciny, religii i gimnastyki. Wraz z szarytką, siostrą Bronisławą Wilewską, uratował życie pięciu osobom narodowości żydowskiej.

W latach 1946-1947 był katechetą w szkole średniej w Tarnowie i wikariuszem miejscowej parafii pw. Najświętszej Rodziny. W 1950 roku obronił magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 został doktorem teologii.

Pracował m.in. w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, a od 1954 wykładał w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie.

W 1959 został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy p.w. NMP z Lourdes. Działał jako duszpasterz akademicki.

14 stycznia 1970 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, ze stolicą tytularną Beatia. Sakry biskupiej udzielił mu 5 kwietnia 1970 roku kardynał Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski. Był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej odpowiedzialnym za wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy.

Przeszedł w stan spoczynku dnia 27 lutego 1993 roku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Biskup Albin Małysiak brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych. W latach 1992-1994 wchodził w skład Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. Dnia 23 listopada 1993 otrzymał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

10 października 2007 roku biskup Albin Małysiak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za bohaterską i niezwykłą postawę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich.

4 maja 2008 roku, jako pierwszy polski biskup od czasów reformy liturgicznej udzielił grupie wiernych bierzmowania i odprawił Mszę pontyfikalną (jako pierwszy na terenie Polski) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Biskup Albin Małysiak wydał kilka pozycji książkowych, m.in.: "Z duszpasterskiej teki" (1979) i "Szukamy Boga" (1991). Od 2005 r. był honorowym obywatelem Krakowa.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Francja: Lourdes otrzyma relikwie bł. Jana Pawła II

Relikwie bł. Jana Pawła II znajdą się w sanktuarium maryjnym w Lourdes. Będzie to fragment sutanny, którą papież miał na sobie podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.
O relikwie poprosiła Wspólnota Błogosławieństw, która chciała uczcić Ojca Świętego podczas swej pielgrzymki do Lourdes w dniach 13-17 lipca br., skupionej tematycznie wokół modlitwy „Ojcze nasz”. Postulacja sprawy kanonizacyjnej Jana Pawła II przystała na tę prośbę, a jednocześnie postanowiła, że relikwie na stałe pozostaną w sanktuarium jako dar dla diecezji Tarbes-Lourdes. Jej ordynariusz, bp Jacques Perrier od początku wspierał ten projekt.

Po zakończeniu pielgrzymki Wspólnoty Błogosławieństw 17 lipca relikwie pozostaną więc w Lourdes. Bp Perrier zadecyduje w późniejszym czasie o miejscu ich stałego przechowywania, aby mogli mieć do nich dostęp przybywający do sanktuarium pielgrzymi.

Na razie relikwie bł. Jana Pawła II towarzyszyć będą głównym punktom programu pielgrzymki Wspólnoty Błogosławieństw. Ponadto 15 lipca zostaną na pewien czas wystawione w podziemnej bazylice św. Piusa X.
pb / Lourdes
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski